Petr Kellner: Sám Václav Havel byl tvrdým kritikem a odpůrcem jakýchkoliv kultů osobnosti

31.01.2012 14:25

Otevřený dopis vládě ve věci přejmenování letiště Praha-Ruzyně na letiště Václava Havla

Petr Kellner: Sám Václav Havel byl tvrdým kritikem a odpůrcem jakýchkoliv kultů osobnosti
Foto: rep
Popisek: Letiště Václava Havla

Vážený pane předsedo vlády, vážení členové vlády

Dovoluji  si Vás informovat v rámci objektivity o existenci  petice  proti přejmenování letiště Praha-Ruzyně na Letiště Václava Havla.

Odůvodnění:

Domnívám se, že  krátkém období po úmrtí exprezidenta pana Václava Havla, by nebylo vhodné jakýmkoliv způsobem a z jakýchkoliv pohnutek oficiálně hodnotit a oceňovat osobnost Václava Havla jako občana a prezidenta Československé později České Republiky.

Bylo by spíše vhodné skutečně nechat na historicích, aby oni nezávisle zhodnotili na základě objektivních  informací a dokumentů  osobnost Václava Havla a to s velkým časovým  odstupem, který dává smysl objektivnosti historické analýze.

Přejmenovat objekt jakým je letiště Praha, o kterém v této době může rozhodnout vláda ČR mi připadá přinejmenším zvláštní, protože takovéto rozhodnutí i kdyby k němu vedly ty nejlepší šlechetné pohnutky, musí byt nutně velkou častí občanské společnosti vnímáno jako politické a mocenské rozhodnutí.

V posledních týdnech ve veřejných sdělovacích prostředcích je prezentována tato osobnost jednostranně neobjektivně jenom převážně  pozitivně, aniž by byl dán prostor  opačnému názoru.

Proto bych se přimlouval při nejmenším o určitou zdrženlivost a to zejména  k památce zesnulého exprezidenta pana Václava Havla, který sám  před rokem 1990 byl tvrdým kritikem a odpůrcem vytváření jakýchkoliv kultů osobnosti.

Dále se domnívám, že nikdo nemůže mít nic proti tomu, aby po bývalém panu prezidentovi bylo přejmenováno divadlo, knihovna, nebo nově vzniklá ulice apod. popřípadě iniciovaná sbírka na  sochu pana exprezidenta od jeho příznivců. A to formou občanských iniciativ a v rámci jejich možností, ale ne na základě politického zadání a rozhodnutí.

V této chvíli, kdy pod petici proti přejmenování letiště Praha-Ruzyně je podepsáno více než 22 tisíc občanů a to i přesto, že jsem jako iniciátor petice nedostal skoro žádný prostor ve veřejně právních sdělovacích prostředcích, abych mohl obhájit a vysvětlit smysl petice.

Myslím že  nejde jenom o petice, jestli je někdo pro a nebo proti, ale o společenský a politický problém fungování občanské společnosti na zásadách pravdivého, objektivního a nezávislého  hodnocení doby, osobností a událostí kterými jsme my všichni více či méně pozorovateli a účastníky.

Na závěr znovu prosím vládu, aby zvážila a přehodnotila tento krok, který by mohl působit jako velice špatný signál směrem k občanské společnosti a svým důsledkem  vytvořil precedens, který  připomíná principy rozhodování daleko před rokem 1989, kdy mocenské aparáty bývalého režimu určovaly autoritativním způsobem, kdo je, nebo naopak není vhodný obdivu občanů naší země.

S pozdravem,

Petr Kellner.

Odkaz na petici: http://www.petice24.com/proti_prejmenovani_letiste_ruzyne_na_letiste_v_havla

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: petice, ParlamentniListy.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.