Petr Mrázek: Vojáci a osmašedesátý rok

18.08.2016 18:01

Blíží se jeden z nejohavnějších dnů naší moderní historie, 21. srpen. Jeho úděsnost nespočívá v tom, že by nás tehdy přepadl a okupoval spojenec nejbližší. To jen někteří z nás se dodnes domnívají, že to byl spojenec, ale to je hluboký omyl. Úděsnost spočívá v tom, jak rychle jsme se s touto skutečností vyrovnali, smířili a mnozí z toho i těžili. Hodnocení historiků je zřejmě proto také jakési neurčité, neostré. Ale to je jiná kapitola.

Petr Mrázek: Vojáci a osmašedesátý rok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Z výstavy fotografií ze srpna roku 1968 v dolní části Václavského náměstí

Čím se zatím nikdo moc nezabýval, to je role vojáků, ozbrojených sil a především to, jak se k vystupování vojáků v krizových okamžicích stavěla a staví společnost.
Vedení státu bylo plně v rukách komunistů a oba aparáty - státní a stranický prorostly jak funkčně, tak i personálně a obecně splývaly v jedno - oni. To splynutí bylo důsledné ve všem - neexistoval obor lidské činnosti, který by nebyl komunisty ovládán a řízen od Úřadu vlády přes ředitele malé cihelny až po svaz zahrádkářů. Vše řídili, vlastnili či aspoň hlídali.

Na to, co se u nás dělo v době obecně nazývané Pražské jaro, můžeme mít různé názory. Jisté je jen jediné. Šlo o nesmělý komunisty řízený pokus o reformu tuhého režimu o malé uvolnění či spíše přeměnu v ekonomické oblasti. Veřejnost tento pohyb přivítala, protože ve své valné většině podvědomě předpokládala, že by to mohl být první krok k něčemu, co by aspoň trochu navozovalo dojem svobody a demokracie. To ovšem skutečným pánům země v Moskvě nemohlo vyhovovat a odmítali to i naši komunisté - včetně těch tzv. progresivních - a proto se sověti rozhodli k vojenskému zákroku. Můžeme dumat o tom kdo, kde a kdy rozhodl, to je nepodstatné. Podstatné je to, že vedoucí představitelé naší země tohle vědět měli, nebo to i věděli a měli odpovídajícím způsobem reagovat. Obávám se, že mentalita a vidění světa reformních komunistů nemohla k nějaké demokratizaci vést. Komunisté - jako vždy - vůbec nevnímali nekomunistickou většinu, natož aby ji respektovali. Proto vůbec neuvažovali o možnosti se chystané invazi postavit či naznačit, že by mohlo dojít k byť jen symbolickému pokusu vnímat Československo jako samostatný stát.

Když pak došlo k tomu, k čemu zákonitě dojít za těchto okolností muselo a co byl od prvopočátku cílem Rusů, tedy k rozmístění jejich vojsk na našem území, nové vedení KSČ - složené ze starých členů - potrestalo viníky.

A jsme konečně u vojáků. Všimněte si, jak se komunisté u nás po celou dobu své existence stavěli k vojákům. Začalo to už za první republiky, kdy za své úhlavní nepřátele považovali legionáře a především ty ruské. Pokračovalo to po válce, kdy komunisté z armády vyházeli třetinu důstojníků a praporčíků, v naprosté většině účastníky zahraničního, ale i domácího odboje, především tzv. zápaďáky. A nejen vyházeli - zavřeli i zavraždili. Která profese byla tehdy takto komunisty zdecimována? Musím zde podotknout, že ale zcela nejdůsledněji zničil komunista lidi spjaté s půdou. Sedláci byli zničeni a zlikvidováni včetně celých rodin.

A přestože pak byl dohled nad politickou orientací důslednější, byli vojáci z povolání po r. 1968 opět tou nejpostiženější profesní skupinou.  Z politických důvodů - čti odpor proti okupaci a proti politice normalizace - bylo vyhozeno asi 11 - 12 tisíc vojáků z povolání a občanských zaměstnanců vojenské správy.  Samozřejmě nebyli sami, čistky probíhaly napříč celou společností. Je ale nutno podotknout, že vůči vojákům byly nejdůslednější a vedly až k úvahám a nakonec reálným přípravám fyzické 

likvidace v akcích Norbert, Vlna a podobných. Zatím se nikdo nezabýval otázkou, proč právě vojáci byli nejdůsledněji pronásledováni. Domnívám se, že důvod byl jediný. 
Každý totalitní režim se jak v okamžiku převzetí moci, tak po celou dobu své existence důsledně zbavuje svých skutečných či jen potencionálních nepřátel - tedy těch, jimž je totalita cizí. Tito lidé jsou především ti, kteří vědí, tedy intelektuální elita a pak ti, kteří jsou se svou vlastí spojeni jaksi až fyzicky přes obdělávání půdy, země. Jsou to tedy především vzdělaní lidé - intelektuální špička, studenti, vědci, inženýři, velcí sedláci, lidé s jiným politickým přesvědčením, lidé svobodomyslní.

Ledaskomu - a především hrdým držitelům modrých knížek - do tohoto výčtu vojáci jaksi nezapadají. Ale opak je pravdou. Voják je sice disciplinovaný tvor, je ale nutně samostatný, soběstačný, zvyklý na sebe brát osobní odpovědnost, je schopný rozhodovat se okamžitě a především - je schopen svá rozhodnutí realizovat se zbraní v ruce. Když se vrátíme do historie, pak měl komunista pevně v paměti výprasky uštědřené legionáři bolševikům v Rusku, viděl hrdinství našich vojáků - ve valné většině nekomunistů - jak v našich zahraničních jednotkách, tak i těch, kteří byli přímo příslušníky britských, kanadských, francouzských jednotek. Zkrátka věděl, že voják je ten, kdo je schopen za svou pravdu položit život. A ať  si o vojácích vyhozených z armády komunistickým režimem myslíte co chcete, normalizátoři velmi dobře věděli, proč je pronásledují.

Až budete vzpomínat na tuto dobu, její příčiny a důsledky, věnujte prosím aspoň malou vzpomínku i vojákům. 

Autor je člen Vojenského sdružení rehabilitovaných, bydlí v Praze 6.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Absence historické paměti

15:22 Ivo Strejček: Absence historické paměti

Přestože oslavy konce II. světové války jsou již bezmála týden za námi, chci se k nim dnes ještě vrá…