Petra Sedláčková: Naše nerovnost je lepší než vaše

18.03.2016 14:09

Vždycky mě zarazí, když se verbální bojovníci proti přijímání uprchlíků z muslimských zemí ohánějí tím, jak v muslimských zemích zacházejí se ženami a jaká tam mezi oběma pohlavími existuje nerovnost, a že toto my tady tedy nechceme. Velmi mě překvapuje, že tito pokrokoví lidé, co tak silně vnímají nerovnosti mezi pohlavími v arabském světě, nebrojí stejně silně proti nerovnosti, která reálně existuje u nás.

Petra Sedláčková: Naše nerovnost je lepší než vaše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Žena nakupující potraviny v supermarketu

Podle průzkumu zveřejněného nedávno agenturou CVVM jsou dvě třetiny Čechů přesvědčeny o tom, že domácnost by měl finančně zajišťovat muž. Muži v ČR mají podle jiného průzkumu také v průměru o 22 % vyšší mzdy než ženy, a až na 17. března tedy připadá datum, kdy průměrná česká žena dosáhla průměrného ročního výdělku průměrného českého muže. Potřebovala na to více než 3,5 měsíce navíc. Hůře už jsou na tom v rámci EU pouze ženy v Rakousku a Maďarsku. Parádní výsledek…

Agentura CVVM zároveň zveřejnila, že dvě třetiny dotázaných se domnívají, že vaření je starostí ženy a polovina dotázaných považuje úklid za ženskou záležitost. Muž má naopak podle 85 % zajišťovat drobné opravy v bytě. Žena má tedy podle většiny dotázaných přijít domů z práce a denně se věnovat vaření a uklízení. Snad proto, aby si zasloužila žit s tvorem, který pobírá o 22 % vyšší mzdu. Tento tvor má podle většiny lidí zajišťovat drobné opravy v bytě. Avšak kapající kohoutek není tak častou záležitostí jako hlad nebo například výskyt prachu či špinavého prádla v bytě, a oprava navíc trvá kratší dobu než nákup potravin, vyluxování bytu a uvaření večeře.

Většina Čechů (a Češek) ženu tedy stále považuje za jakousi levnou pracovní sílu, která má za méně peněz zvládat dvousměnný provoz. Osm hodin mimo domov a zbytek času doma.  Proč ne. Zcela běžný stav věcí v zemi, kde většinu studentů vysokých škol tvoří ženy…

Člověk se nediví, že v žebříčku rovnosti pohlaví se v roce 2014 ČR umístila na krásném 96. místě, tedy například daleko za Mosambikem, Keňou, Kazachstánem, Ukrajinou, Zimbabwe, Kyrgyzstánem, Ruskem, Albánií, Čínou, Ugandou, a třeba za Ázerbájdžánem. Vlastně jediné dvě oblasti, ve kterých ČR při hodnocení nepropadla, je přístup ke vzdělání (který ale ženám k vyšším platům téměř nepomáhá, a navíc s rostoucím vzděláním se platová nerovnost zvyšuje) a v délce života…

V roce 2013 byla ČR na 83. místě a v roce 2006 byla dokonce o 30 míst výše. Inu, pokud budeme v ČR pokračovat v nastoleném trendu, brzy se k nám ti obávaní muslimové i z těch „nejkonzervativnějších“ států budou moci jezdit učit, jak že si to má žena ve společnosti stát.

Čeští vlastenci by se měli starat v první řadě o situaci v České republice, která je v oblasti rovnosti pohlaví příšerná. Až pak ať se starají o jiné…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Opravdu máte čisté svědomí?

Dobrý den, opravdu vám přijde OK přijít k titulům tím, že publikujete v podezřelých časopisech nebo v těch, v jejichž vedení jste sám seděl? To vám přijde v pořádku? Dosud jste na mě působil jako morální autorita, ale teď už si to o vás nemyslím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Vraždit politické odpůrce je tak snadné!

13:04 Petr Hampl: Vraždit politické odpůrce je tak snadné!

Denní glosy Petra Hampla.