Robert Břešťan: Mezinárodní sankce v Česku - výjimky pro Rusko a Sýrii, zmrazené peníze z Ukrajiny a „mrtvá“ Severní Korea

25.04.2017 13:36

Česká republika vloni zmrazila finanční prostředky „osobě spojené s režimem bývalého prezidenta Ukrajiny“. Informoval o tom Finanční analytický úřad, který má dodržování mezinárodních sankcí v Česku v popisu práce.

Robert Břešťan: Mezinárodní sankce v Česku - výjimky pro Rusko a Sýrii, zmrazené peníze z Ukrajiny a „mrtvá“ Severní Korea
Foto: Facebook Ramzana Kadyrova
Popisek: Ramzan Kadyrov

Kdo konkrétně onou osobou je, kolik peněz bylo v Česku zmrazeno a ve spolupráci s jakou bankou, však FAÚ sdělit nechce, respektive nemůže.

„Detaily k této akci sdělovat nemůžeme,“ reagoval „s ohledem na zákonem uloženou povinnost mlčenlivosti“ Finanční analytický úřad na žádost o podrobnější informace.

Výjimky pro Sýrii a Rusko

FAÚ vloni udělil i několik výjimek ze sankcí na vývoz zboží do Ruska a do Sýrie. I to plyne z čerstvě zveřejněné výroční zprávy FAÚ (který mimochodem přestal být útvarem ministerstva financí a od letošního roku funguje již jako samostatný Finanční analytický úřad).

Jak FAÚ upřesnil na dotaz HlídacíPes.org, v případě Sýrie šlo o výjimku „ k oficiálním účelům diplomatické nebo konzulární mise či mezinárodní organizace v EU“.

S vysokou mírou pravděpodobností šlo tedy o dodávku pro potřeby českého velvyslanectví v Damašku.

Čtyři výjimky ze sankčních opatření pak získaly české firmy vyvážející do Ruska. Podle vyjádření FAÚ pro HlídacíPes.org se týkaly „zboží, které je položkou v příloze II nařízení EU č. 833/2014.

Tato příloha vyjmenovává technologie vhodné především pro ropný průmysl a průzkum těžby ropy v Rusku.

Nad rámec těchto odpovědí nechtěl FAÚ ani zde nic dalšího komentovat ani upřesnit.

Nejznámější postavou mezinárodních sankcí aplikovaných v České republice tak zůstává nadále čečenský prezident Ramzan Kadyrov.

Jemu české úřady „zmrazily“ možnost jakkoli nakládat se svou dostihovou stájí a s chovnými koňmi.

„Kadyrov tu má celkem pět koní. Dva chovné a tři závodní,“ potvrdil při nedávné návštěvě ve stájích v Krabčicích nedaleko Roudnice nad Labem trenér koní Arslangirej Šavujev.

„Omezující opatření nelze zaměňovat s jakoukoli formou konfiskace, a tudíž v důsledku uplatnění těchto omezení nedochází ke ztrátě či k jakékoli přeměně vlastnického práva sankcionované osoby k zmrazenému (zajištěnému) majetku,“ upozorňuje FAÚ.

Jinými slovy, jak majetek Kadyrova, tak peníze nejmenované osoby, jež má blízko k bývalému ukrajinskému prezidentovi Janukovičovi, zůstanou zmrazeny jen do doby, po niž budou platit sankce.

Ty jsou v platnosti již od roku 2014, nedávno byly prodlouženy nejméně do září letošního roku a ani poté nelze jejich brzký konec očekávat.

Otevřený Írán, pevnost KLDR

Jak připomíná FAÚ, hlavní změna v oblasti mezinárodních sankcí se vloni odehrála ve vztahu k Íránu a k jeho jadernému programu. Už 16. ledna 2016 byla část sankcí zcela zrušena.

„Sankce proti Íránu však nebyly zrušeny jako celek. Úplné zrušení sankcí vůči Íránu bude, v souladu s mocnostmi a Íránem dohodnutým Společným komplexním akčním plánem, probíhat v období několika let,“ konstatuje výroční zpráva FAÚ.


 

I tak si v Íránu už před částečným zrušením sankcí začali zahraniční delegace a exportéři podávat dveře. Jako perspektivní trh vidí Írán i Česko, které od loňského srpna povýšilo zastoupení v Íránu na úroveň velvyslance.

Některé do té doby zcela zakázané obchody s Íránem (například se zbožím dvojího užití či s jadernými položkami) jsou už nyní možné, i když nadále vyžadují povolení příslušných úřadů (ministerstvo průmyslu, FAÚ nebo Státní úřad pro jadernou bezpečnost).

Mezinárodní sankce uplatňuje Česko i ve vztahu k Severní Koreji. V tomto případě je však FAÚ více méně bez práce.

„Za dobu platnosti těchto omezení (od května 2016) FAÚ neobdržel žádnou žádost o povolení převodů v hodnotě nad 15 000 €,“ konstatuje zpráva FAÚ.

A dodává, že „z důvodu naprosto nedostatečných opatření Severní Koreje proti praní špinavých peněz a financování terorismu“ je tato země považována za závažnou hrozbu pro integritu mezinárodního finančního systému.

„Za rok 2016 FAÚ vlastní činností nezjistil a ani mu nebylo oznámeno či jinak signalizováno žádné porušení mezinárodních sankcí, na jehož základě by FAÚ po provedeném řízení udělil pokutu,“ konstatuje výroční zpráva.

Psáno pro HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…