Štěpán Křeček: Fintech je pánský klub. Ženy v něm nemají místo

27.11.2020 12:52

„Ženy to v odvětví fintechu nemají jednoduché. Investorky i investoři jim svěřují jen necelé procento kapitálu, které do tohoto rychle rostoucího odvětví proudí. V posledních letech se navíc postavení žen ve fintechu ještě více zhoršilo,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Fintech je pánský klub. Ženy v něm nemají místo
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Přestože se různé genderové organizace snaží vyrovnávat rozdíly mezi ženami a muži, ve společnosti stále přetrvává mnoho předsudků. Mezi nejčastější patří tvrzení, že technologie jsou mužskou doménou. Mnohé ženy, které se pohybují v IT světě, může tento předsudek urážet. Nicméně nová studie od datové služby Crunchbase přináší v tomto ohledu zcela zdrcující závěry.

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

59%
41%
hlasovalo: 21549 lidí

Ženy ve Spojených státech založily pouze čtyři procenta společností ve fintech odvětví. Přitom obdržely pouze necelé procento kapitálu, který do tohoto odvětví proudí. Jasně se tak ukazuje, že v oblasti fintechu jsou ženy odstrčeny na vedlejší kolej. Investorky i investoři takřka výlučně svěřují své peníze mužům, kteří ve fintechu zcela dominují.

Někteří by mohli namítnout, že ženy sice nevedou vývojové týmy, ale přesto jsou ve fintechu zastoupeny. To však minimálně ve Spojených státech neplatí. Podle studie Crunchbase existuje pouze 11 procent společností z fintech odvětví, kde existují smíšené týmy. Tyto společnosti přitom dokázaly nashromáždit pouze 7 procent odvětvového kapitálu. V ostatních společnostech, které jsou v průměru výrazně úspěšnější, pracují výlučně pánské kluby.

Silně nevyvážená situace se navíc v čase ještě více polarizuje. Jako by to ženy postupně vzdávaly a pole zcela vyklízely mužům. Od roku 2018 se totiž podíl ženského zastoupení v odvětví fintechu snižuje. Koronavirová krize tuto situaci ještě více umocnila. Investorky i investoři si v době pandemie fintech oblíbili a takřka výlučně preferovali maskulinní společnosti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Dopis předsedovi vlády

15:48 Milan Knížák: Dopis předsedovi vlády

Dopis Milana Knížáka předsedovi vlády Petru Fialovi.