Štěpán Křeček: Inflace se drží mimo toleranční pásmo

14.01.2020 7:33

„Příjmy Čechů rychle narůstají. Díky tomu dochází k růstu životní úrovně většiny obyvatel. Odvrácenou stranou rostoucích příjmů jsou však zvyšující se ceny. Pro lidi, kterým se v posledních letech nenavýšily příjmy, se jedná o vážný problém,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Inflace se drží mimo toleranční pásmo
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Meziroční míra inflace v prosinci loňského roku vzrostla o 3,2 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v listopadu. Průměrná míra inflace v roce 2019 dosáhla 2,8 procenta, což bylo o 0,7 procentního bodu více než v roce 2018. Inflace se v České republice dlouhodobě drží nad svým cílem a v rámci Evropské unie patří mezi nejvyšší. V případě, že se růst spotřebitelských cen v následujících měsících nezbrzdí, lze očekávat reakci České národní banky, která by mohla přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb.

Prosincový meziroční růst spotřebitelských cen byl znatelný u lihovin, které zdražily o 4,0 procenta. Vyšší ceny o 11,1 procenta byly zaznamenány u ovoce. Zelenina zdražila o 4,3 procenta. Již tradičně rostly ceny v oddíle bydlení. Například cena nájemného vzrostla o 3,7 procenta, cena elektřiny o 12,3 procenta, cena zemního plynu o 3,0 procenta, cena tepla a teplé vody o 4,0 procenta a ceny vodného i stočného shodně o 2,6 procenta. Tyto položky mají ve spotřebním koši významnou váhu, proto měly největší vliv na zvyšování cenové hladiny.

Vyšší ceny v oddíle bydlení jsou dlouhodobým problémem. Kdybychom celoroční růst inflace za rok 2019 ve výši 2,8 procenta rozložili dle jednotlivých oddílů, zjistili bychom, že oddíl zahrnující bydlení, vodu, energie a paliva se na celkovém růstu spotřebitelských cen podílel z poloviny (1,4 procentního bodu). Významnou roli hrály i potraviny a nealkoholické nápoje, které k růstu inflace přispěly téměř z pětiny (0,5 procentního bodu).

Rozklad meziroční změny indexu spotřebitelských cen v roce 2019 v procentních bodech

Úhrn

2,8

 

 

Potraviny a nealkoholické nápoje

0,5

Alkoholické nápoje, tabák

0,2

Odívání a obuv

-0,1

Bydlení, voda, energie, paliva

1,4

Bytové vybavení, zařízení domácnosti, opravy

0,1

Zdraví

0,1

Doprava

0,0

Pošty a telekomunikace

0,0

Rekreace a kultura

0,1

Vzdělávání

0,0

Stravování a ubytování

0,2

Ostatní zboží a služby

0,3

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…