Štěpán Křeček: Trh práce se mění. Doplatí na to montovny

08.02.2018 15:09

Počet nezaměstnaných v lednu letošního roku vzrostl jen mírně na 289 228, což představuje podíl nezaměstnaných osob ve výši 3,9 %.

Štěpán Křeček: Trh práce se mění. Doplatí na to montovny
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

„I v zimním období přetrvává nízká nezaměstnanost. S nástupem sezónních prací bude docházet k silnému pnutí na pracovním trhu. Na této situaci vydělají zaměstnanci, kteří jsou v pozici, kdy mohou požadovat zlepšování pracovních podmínek, a to včetně růstu mezd,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Boj o zaměstnance prohrávají výroby s nízkou přidanou hodnotou, které si nemohou dovolit navyšovat mzdové náklady. Takzvané montovny budou postupně vytlačovány z trhu a jejich místo zaujmou efektivněji fungující firmy,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Počet nezaměstnaných v lednu letošního roku vzrostl jen mírně na 289 228, což představuje podíl nezaměstnaných osob ve výši 3,9 %. Extrémně nízká nezaměstnanost tlačí na růst mezd, což umožňuje navyšovat spotřebu lidí. Díky vyšší spotřebě naše ekonomika rychle roste, zároveň vyšší spotřeba umožňuje růst tržeb a zisků tuzemským firmám. Ty mají dostatek finančních prostředků na nákup nových technologií, čímž navyšují produktivitu práce svých zaměstnanců. Tím se uzavírá pozitivní ekonomická spirála, protože vyšší produktivita práce zaměstnanců opětovně umožňuje navyšovat mzdy.

V tuzemské ekonomice však existují firmy, které si s rostoucími mzdovými náklady nedokáží poradit. Povětšinou se jedná o výroby s nízkou přidanou hodnotou či malé rodinné firmy. U těchto firem nejsou rostoucí mzdové náklady plně kompenzovány růstem tržeb, což snižuje výsledné zisky. Některé firmy proto budou muset odcházet z trhu a budou postupně nahrazovány těmi efektivněji fungujícími.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Bezbrannost oběti

9:39 Zdeněk Jemelík: Bezbrannost oběti

Zhruba od poloviny roku 2022 až donedávna se ve veřejném prostoru přemílalo vyprávění podnikatele Pa…