Štěpán Křeček: Trhákem letošního roku se staly levné hypotéky

18.11.2020 18:27

„Na úvěrovém trhu zažíváme obří paradox. Na datech lze dokázat, že pandemie koronaviru výrazně akcelerovala zájem lidí o hypotéky. Celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů tak letos pravděpodobně dosáhne historického maxima,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Trhákem letošního roku se staly levné hypotéky
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech klesá již sedm měsíců v řadě. V říjnu dosáhla dle Fincentra Hypoindexu na úroveň 2,02 procenta, což bylo o 0,05 procentního bodu méně než v září. Oproti říjnu loňského roku, kdy průměrná úroková sazba dosahovala úrovně 2,36 procenta, došlo ke snížení o 0,34 procentního bodu.

Vzhledem k nastavení základní úrokové sazby v ekonomice ve výši 0,25 procenta lze očekávat, že snižování hypotečních sazeb bude pokračovat. Průměrná úroková sazba na hypotékách tak v následujících měsících pravděpodobně bude začínat jedničkou. Levné hypotéky budou nadále motivovat ke sjednávání nových kontraktů i k refinancování stávajících.

Za prvních deset měsíců letošního roku bylo na hypotečních úvěrech poskytnuto 197,59 miliardy korun. Oproti stejnému období loňského roku došlo k navýšení objemu poskytnutých hypoték o 52,31 miliardy korun. Samotný říjen 2020 se stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii. Na hypotečních úvěrech bylo poskytnuto 25,21 miliardy korun, což bylo překonáno pouze v listopadu 2016.

Z pohledu lidí můžeme říct, že nejvýraznější překážkou pro nákup nemovitostí zůstávají jejich vysoké ceny. Koronavirová krize zřejmě sníží ceny na realitním trhu v segmentu hotelů. Většina ostatních typů nemovitostí však pravděpodobně bude dál zdražovat. Navíc do budoucna se může projevit absence zahraničních pracovních sil ve stavebnictví, což může prodražovat realizaci nových stavebních zakázek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: K věčnému míru

11:24 Jan Campbell: K věčnému míru

V mnoha zemích na světě, nehledě na harašení zbraněmi, tisknutí bezcenných dolarů a euro, dodávek zb…