Štěpán Křeček: Úrokové sazby dál padají

08.05.2020 16:53

„Přestože jsme do pandemie koronaviru vstupovali s relativně vysokými úrokovými sazbami, stačily tři zasedání bankovní rady a vše je jinak. Nízké úrokové sazby nám pomohou urychlit ekonomickou obnovu, ale sami o sobě nás nespasí. Vláda musí přijít s plánem na rekonstrukci hospodářství,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Úrokové sazby dál padají
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla o dalším výrazném snížení úrokových sazeb. Základní úroková sazba byla sníženo o 75 bazických bodů na 0,25 procenta. Rovněž bylo rozhodnuto o snížení lombardní sazby na hodnotu 1,00 procenta. Diskontní sazba zůstala nezměněna ve výši 0,05 procenta.

Nižší úrokové sazby v ekonomice by měly zlepšit podmínky při poskytování úvěrů. Subjekty, které se dostávají do finančních problémů, si budou moci půjčovat za nižší úrok. To by mělo pomoci překonat krizové období. Poskytovatelé úvěrů se však mohou zdráhat půjčovat finanční prostředky méně bonitním klientům. Nelze proto předpokládat, že by nižší úrokové sazby dokázaly vyřešit všechny současné problémy.

Snížení úrokových sazeb v ekonomice by se mělo odrazit i v nižších úrokových sazbách na hypotečních úvěrech. I zde však platí, že poskytovatelé hypoték si budou důkladně vybírat, komu finanční prostředky poskytnou. Lidé navíc v současné době nejeví zájem o nákup nemovitostí, takže jsme svědky zamrzání realitního trhu.

Nižší úrokové sazby mohou vést k oslabení kurzu koruny. Česká národní banka však disponuje obrovskými devizovými rezervami. Ty může v případě potřeby využít ke stabilizaci měnového kurzu. Navíc k uvolňování měnové politiky přistupují i další centrální banky po celém světě. Snižování úrokových sazeb v České republice má tedy na kurz koruny menší vliv, než bývá obvyklé.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

11:24 Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

Když jsem si na České justici dne 3. května 2024 přečetl článek Petra Dimuna „Nebezpečné a destabili…