Štěpán Křeček: V pěti krajích se cena benzínu dostala pod 30 korun za litr

14.02.2019 20:10

Ceny pohonných hmot klesají již 14 týdnů v řadě. Průměrná cena benzínu je o 50 haléřů levnější než v případě nafty a dosahuje úrovně 30,44 koruny za litr.

Štěpán Křeček: V pěti krajích se cena benzínu dostala pod 30 korun za litr
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

V Jihočeském, Královéhradeckém, Pardubickém, Ústeckém a Zlínském kraji se průměrná cena benzínu dostala pod hranici 30 korun za litr. Naopak v Praze a na Vysočině cena benzínu v průměru převyšuje hranici 31 korun za litr. Řidiči, kteří tankují naftu, by tak neměli činit v Praze, kde je cena nejvyšší a v průměru dosahuje úrovně 31,89 koruny za litr.

Vývoj na světových trzích s ropou řidičům příliš nepřeje. Cena ropy Brent v uplynulém týdnu rostla a již přesáhla úroveň 64 dolarů za barel. Na trhu s ropou se projevují opatření kartelu OPEC, který začal omezovat těžbu, tak aby nižší nabídka ropy vyvolala růst ceny. Nízkým cenám pohonných hmot nepřeje ani vývoj kurzu koruny vůči dolaru. Kurz koruny v uplynulém týdnu oslaboval až k úrovni 22,82 CZK/USD. Kvůli slabé koruně se přitom prodražuje dovoz, což se týká i ropných produktů. Řidiči by proto neměli počítat s dalším výrazným snižováním cen pohonných hmot. Spíše lze očekávat, že se ceny na čerpacích stanicích ustálí poblíž současných úrovní.

V průběhu prvního čtvrtletí letošního roku lze očekávat, že ropný trh dosáhne rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Tohoto stavu bude dosaženo při rostoucí produkci ropy ve Spojených státech a klesající produkci ropy v zemích sdružených v kartelu OPEC, s kterými svou těžbu koordinuje i Rusko. V Íránu, Libyi a Venezuele byl zaznamenán výrazný pokles v produkci ropy v důsledku nepokojů a obchodních sankcí. Vyhlídky na brzké zlepšení současné situace jsou ve všech třech zemích spíše nízké.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…