Tomáš Krystlík: Putin deklasován

11.01.2015 17:44

Dnes (11. 01. 2015) proběhla tiskovými kancelářemi zpráva, že kancléřka Angela Merkelová zatelefonovala Putinovi, že summit v kazašské Astani mezi Francií, Německem, Ruskem a Ukrajinou o situaci na východě Ukrajiny chystaný na příští týden se konat nebude, dokud nebude Rusko plnit své závazky z minských smluv, což Putin musel akceptovat. Konečně se Rusko kvůli svému velkoruskému imperiálnímu běsnění dostává do úzkých a musí poslouchat představitele Evropské unie.

Tomáš Krystlík: Putin deklasován
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Ekonomické sankce Západu proti Ruské federaci za anexi Krymu a pokus o ni na jihovýchodě Ukrajiny společně s cenami ropy a plynu udržovaných na nízké úrovni dostávají Rusko hospodářsky do kolen. Bláboly žurnalistů, že se tak děje kvůli snaze zemí OPEC omezit budoucí americkou těžbu z břidličných vrstev, která je zákonitě dražší než 5 USD výrobní ceny za barel ropy ze Saúdské Arábie, má sice racionální základ, ale hlavní roli v tom hraje mechanismus vymyšlený a uplatněný proti SSSR Ronaldem Reaganem. Reagan se rozhodl poskytnout saúdské královské rodině nebývalé bezpečnostní záruky proti ohrožení, které sahaly od prodeje zbraní (systém včasného varování AWACS, Airborne Warning and Control), raket Stinger – zde Reagan použil svých výjimečných pravomocí, aby obešel Kongres – přes modernizaci saúdských bezpečnostních složek, až po vytvoření amerického velení jednotek pro Perský záliv s 300 000 vojáky v době nasazení, výměnou za záruku Spojených států, že saúdského krále Fahda nepotká osud íránského šácha Rezy Pahlavího. A cena ropy péčí Saúdské Arábie přes OPEC tehdy klesla během roku z 30 na 12 USD za barel. SSSR po vyhlášení projektu SDI rázem neměl dostatek financí na držení kroku s USA ve zbrojení a hospodářsky zkolaboval. Nyní něco obdobného hrozí Ruské federaci, což zavinil sám Putin.

Od dob Reagana si USA uchovaly přes Saúdskou Arábii vliv na cenu ropy a odvozeně od ní i na cenu plynu. V minulých letech se dalo podle ceny ropy na světových trzích, pokud jste byli schopni eliminovat politické události vedoucí k nervozitě trhu, usuzovat, zda USA Putina za jeho činy trestají nebo naopak jej podporují. Ani dnes tomu není jinak.

Ruský státní rozpočet nastavený na cenu barelu ropy kolem 95 USD přitom nebývale trpí – příjmy do státní pokladny se smrskly prakticky na polovinu. Proč? Inu, zbývající export Ruské federace, odečteme-li příjmy za ropu a plyn, je nižší než vývoz například Belgie!

Krym je spíše balvanem zavěšeným na krku Putina, než ziskem. Na Krymu panuje nedostatek pitné vody a zásobování vodou z Ukrajiny kanálem, který je v dezolátním stavu, nebude asi chtít Ukrajina sama od sebe zlepšit. Důsledek: voda z kohoutků teče jen pár hodin dopoledne a pár odpoledne. Zásobování elektřinou se děje výhradně z ukrajinských tepelných elektráren, kterým chybí uhlí z Ruska: proud na Krymu jde jen pár hodin dopoledne a až od pozdního odpoledne, ne však přes celou noc. Krym není soběstačný v jídle, dováželo se z Ukrajiny. V tomto případě Putin po několika týdnech podlehl a odvolal embargo na dovoz ukrajinských potravin. Krym je z Ruska dosažitelný jen přes Kerčský průliv, který se v zimním období vyznačuje silným vlnobitím a bouřkami, takže třeba dva týdny není možno na Krym cokoliv dopravit. Měla tedy anexe Krymu vůbec cenu? Navíc pro ruskou armádu nebude smontován ani jeden tank, obrněný transportér nebo balistická raketa bez ocelových dílů vyráběných… na Ukrajině. Takže v delším časovém horizontu se bude muset Putin s Porošenkem dohodnout.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tomáš Krystlík

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

11:24 Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

Když jsem si na České justici dne 3. května 2024 přečetl článek Petra Dimuna „Nebezpečné a destabili…