Václav Vlk: Proč "Karel" prohrál

04.02.2013 17:53

Jistě víte,který Karel. Kníže Karel Schwarzenberg, postava donedávna vcelku oblíbená , přestože „není našinec“ a navíc je to feudál a bohatý člověk a vůbec takové jiné různé, co se u nás moc nenosí. Otázka je také, jaktože mu jedovaté huby na internetu daly teprve v posledním týdnu posměšnou přezdívku „ Šláfenberk“.

Václav Vlk: Proč "Karel" prohrál
Foto: Hans Štembera
Popisek: V prezidentském volebním štábu Karla Schwarzenberga. Fenomén Karel zůstal nakonec poražen

Příčin bude jistě více. A názory na to budou různé. V zásadě však platí, že jako už po několikráte se i v této volbě volilo hodně „proti někomu“. A ne „pro někoho“. Česká televize tuto skutečnost přiznala, protože ji přinesly i celkem seriozní průzkumy. A to ,že cca 15 až 25% voličů volilo toho kterého kandidáta, hlavně proto , aby nebyl zvolen na Hrad ten druhý kandidát. To není nic zvláštního,takhle se ve Francii volí v druhém kole tradičně.  

Nechci se pouštět do zásadních rozborů, zda byla či nebyla všeobecná volba lepší či horší než parlamentní, spojená s čachry na záchodcích na Hradě . Osobně si myslím, že to, že šlo o všelidové volby mediím prostě vyhovovalo. Protože bylo skoro rok o čem , stále a stále senzačně psát. A že o „čistotu“ a „demokracii“ soukromým televizím a dalším mediím šlo až v posední řadě. Z čisté a nezkalené demokracie nemá ani majitel media ,ani redaktoři ani pětník . Takže to není asi ten hlavní důvod.  

Media prokázala v těchto volbách obrovskou sílu. A zároveň svoji sílu fatálně přecenila . Největší síla medií a takzvaně „nezávislých“ intelektuálů v nich je v negaci. Jak se ukázalo u Fishera. Dlouhou dob u protěžovaný kandidát, uspaný jak králík kobrou,si myslel, že vítězství má téměř v kapse. Když kdosi vzadu zavelel „čelem vzad“ a v tu ránu byl bývalý kandidát vlastně mimo hru. Jan Fischer jako politik byl dehonestován, zničen a znemožněn.   

Mediální hvězdou se stal ministr zahraničí Schwanzerberg . Adorace Jeho Jasnosti Karla, se stala mantrou . Zato ten „opilec, křupan a rozvraceč národa, ČSSD a vůbec všeho, ten bolševiky obklopený hrubián, ta podezřelá osoba s vztahy na Rusko“ měla být zlikvidována.  

Jako vždycky , někoho pomluvit a znemožnit bývá celkem snadné. Ale přesvědčit lidi, že mají někoho milovat, to bývá těžší. Možná že ve Venezuele to dokáže Chávez ale tady to nefunguje. Když pak celá svita těch, co se jim říká „pravdoláskovníci“ začala hlasitě podporovat „Karla“ a on řekl veřejně to, co si tihle multikulturní umělci povídají mezi sebou a píši do svých časopisů, ale s čím by na té jimi opovrhované „ulici“ neuspěli, bylo myslím vymalováno.  

Nešlo jen o Benešovy dekrety. Schwarzenberg, stejně jako jeho intelektuální obdivovatelé, nepochopili, že Češi se ani tak nebojí, že přijdou o nějaké baráky v Sudetech. Oni se hlavně bojí, a je jedno zda zdánlivě racionálně či neracionálně, prostě německého nacionalismu a německého násilí. A stále mají pocit, že jim hrozí z Německa nebezpečí národní likvidace. K čemuž některé německé a rakouské kruhy silně přispívají. Myslím si, že kdyby nebylo silného landsmašaftu , nebylo by silné KSČM. To vybraní „přátelé z lepších kruhů“ pohybující se kolem kníže , jeho volební štáb, ale i mnozí novináři, vůbec nepochopili.  

Ale nešlo jen o to. Schwarzenbergovy odporovatelé a spolupracovníci netušili, že dalším smrtelným polibkem je jejich, a tedy i jeho nadšení pro „zelené“. To ukazuje přesně doslova úprk voličů od Schwarzenberga v Zemanovi na jihu Čech . Tam kvůli Šumavě volili voliči „jako jeden muž“ proti člověku, který by chtěl dát Šumavu a Český les a vše kolem v plen „zeleným“ . Proti knížeti volili všude ,kde mají se “zelenými“ ty nejhorší zkušenosti. Ted skoro všude. To co platí v Německu a Rakousku ,a co naši mladí progresivní vzdělanci obdivují, to že lidé tam podporují zelené, je u nás smrtelný omyl. A to platí téměř všude, až na Prahu.   

Každý, hlavně obyvatelé venkova a malých měst, kteří mají normální či podprůměrný plat , je zděšen z cen energií a přičítá je právě a hlavně zeleným a jejich politice.Kodrcají se a zabíjejí se na silničkách z dob Marie Terezie, protože zelení dvacet let blokují stavbu jakýchkoliv potřebných moderních silnic. Blokují stavbu nových továren a lidé sedí doma na podpoře. Brojí proti „montovnám“ a diví se, že je lidé, jejichž jediná monžoist je nechat se zaměstnat v také montovně, je nevolí. Sancta simplicita! Česky „svatá prostoto!“ .  

Také takzvaně obrovská neoblíbenost Václava Klause, která je sice dosti velká, ale ne tak, jak to tvrdí media, neměla tu sílu,jak o ní sami sebe v mediích přesvědčovali podporovatelé Schwarzenberga. Stejně tak jako má Klasu své zapřísáhlé nepřátele, má i dosti velkou podporu lidí, kteří tolik nekřičí v mediích.   

Také to správné Luxovské vytáčení se a hladkost, ta kluzkost při podpoře-nepodpoře vlády, trapný odchod z hlasování ukázaly, že kníže asi nebude ten morální gigant, za kterého jej mnozí slavní z pražské kavárny vydávají.  

Zeman je značné části národa dosti protivný. Co, dosti. Hodně protivný. Ale třaskavá směsice odorace právě těch umělců a intelektuálů , kteří jsou takzvaně obyčejným lidem neskutečně proti srsti, byla jednou z hřebíků do jeho politické rakve.   

Stokrát si mohou ti,co se považují za elitu národa, říkat, že pravda je na jejich straně. Ale v demokracii má absolvent základní školy nebo obyčejný dělník či živnostník , prodavačka či účetní stejně platný hlas, jako po festivalech jezdící herečka a nebo nositel dvaceti význačných cen.  

Kdyby byl zvolen Schwarzenberg, jistě by si cizina a hlavně někteří naši sousedé libovali. Unie by byla spokojena, vycházely by obdivné a pochvalné články . Zeman je buldozer. Nebude to jednoduché. Bohužel po tom co předvedl a řekl „Karel“ a jeho squadra, to bude možná lepší.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

15:49 Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

Pondělní glosa Jiřího Weigla