Vít Klíma: Anketa o EU - překvapivý výsledek Vašeho hlasování

05.05.2015 12:43

Na úvod bych rád poděkoval více než jednomu a půl tisíci laskavých čtenářů, kteří věnovali vyplnění ankety svůj drahocenný čas. Za druhé, společnosti Survio , která mi zdarma umožnila využít jejich program a zpracovala i závěrečnou „ Analýzu ankety o referendu k vystoupení ČR z EU“. Za třetí, děkuji editorům blogů na Aktualne.cz, ihned.cz, idnes.cz, Parlamentních listů a Literárních novin, kteří se mnou měli nekonečnou trpělivost.

Vít Klíma: Anketa o EU - překvapivý výsledek Vašeho hlasování
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Anketu jsem koncipoval s třemi cíli:

nechat hlasovat všechny, kteří to budou považovat za vhodné, přičemž jsem v programu povolil i opakované hlasování. Vedle suché, byť přesnější statistiky mi šlo i o to, dát prostor „entuziasmu“ a „úsilí“ zástupců obou táborů.  Z Analýzy vyplynulo, že mnohem větší nadšení a úsilí projevili zastánci referenda o našem vystoupení z EU;   položit základní kámen do tradice Ankety. Rád bych ji opakoval každého půl roku s cílem, aby vznikla dlouhodobější časová řada, z níž teprve lze vyčíst trend vývoje názorů voličů na referendum o vystoupení ČR z EU a případně i další otázky,  rozproudit diskusi na téma vytvoření nové Ústavy.

Ad 3/ Hodně čtenářů v diskusích vyjádřilo svůj podiv, proč takovou anketu vůbec vytvářím, když se v praxi stejně nic nezmění, ať už bude její výsledek jakkoliv. A co otázku položit opačně: „co udělat proto, aby náš hlas mohl „něco“ změnit“? Podle současné Ústavy je lid hegemonem moci ve státě, a proč se tak nezačít chovat? Na Islandu si občané sami napsali novou Ústavu, tak proč bychom to nezvládli i my? Proč si v ní nevymínit, co chceme schvalovat přímo my občané (v referendu) a co necháme na poslancích? Proč si v ní nevymínit právo veta na takové hlouposti jakou byla např. „Amnestie“ Václava Klause, nebo rozhodnutí Nejvyššího soudu o poslancích – trafikantech? Proč bychom si nemohli vymínit právo veta na ekonomické projekty typu Opencard či tunel Blanka? Další možnosti si jistě laskavý čtenář doplní sám.

Vliv na posílení prvků přímé demokracie a úpadek politických stran mají zejména dva faktory:

vzdělání. Čím jsou občané vzdělanější, tím více si chtějí o své budoucnosti rozhodovat sami a ne prostřednictvím zástupců; rozvoj komunikační techniky. Dnes prakticky všichni mají svůj mobil, jímž lze hlasovat. Jinými slovy, technicky lze rozvoj přímé demokracie snadno zabezpečit.

A pokud Vám budou politici tvrdit, že – na rozdíl od nich – jako „prostí“ občané ničemu nerozumíme, pošlete je – víte kam. Jsme snad hloupější, než Švýcaři či Islanďané?

Výsledky ankety o referendu k vystoupení ČR z EU najdete zde. V grafické formě:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…