Zdeněk Jemelík: ČT jako opoziční síla

14.12.2013 17:45

Reakce na pořad České televize 168 hodin.

Zdeněk Jemelík: ČT jako opoziční síla
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Lessy

V komentářích k Otázkám Vymývače mozků (pardon, Otázkám Václava Moravce) z 1. a 8. prosince 2013 a v článku „O bludech v povědomí veřejnosti“ jsem projevil nevoli nad aktivistickým chováním ČT 24 v postojích k policejněprezidentskému schizmatu, zaměřenému na ovlivnění veřejného mínění v neprospěch rozhodnutí ministra vnitra Martina Peciny k zrušení rozhodnutí exministra Jana Kubiceho o propuštění policejního prezidenta Petra Lessyho ze služebního poměru u Policie ČR. Vysvětlil jsem v nich současně svůj názor na věc, na němž nemám co měnit.

Jakkoli jsem se v článcích vyjadřoval záporně k pořadům ČT 24, uznávám, že v nich odezněly také názory ve prospěch Pecinova rozhodnutí, byť zlehčované moderátory.

Jednostrannost ČT 24 ale překonala dne 8.prosince 2013 ČT 1 pořadem „168 hodin“, jehož posláním bylo jednoduše „nařezat“ Martinu Pecinovi a zpochybnit nárok Petra Lessyho na návrat do funkce. Zněly zde zhruba stejné argumenty, s nimiž jsem polemizoval v dřívějších článcích, ale ani slovo o tom, že Petr Lessy čelil od nástupu do funkce až do propuštění projevům nevůle Petra Nečase, Miroslava Machiavelli Kalouska a dalších, jež nakonec vyústily v brutální vyhazov bez nároku na výsluhu, umožněný součinností Generální inspekce bezpečnostních sborů s bývalým ministrem vnitra Janem Kubicem.

Hned v úvodu vševědoucí Nora Frydrychová připomněla, že z dějin známe papežské  schizma a je pochopitelné, že nikoho nenapadne postavit do čela republiky dva prezidenty, ale jako národní svéráz  máme  „kočkopsa“ dvou policejních prezidentů. Stvořil jej ministr v demisi, jenž prý již „stříhá metr“. Páchal prý nevídané kroky. Nenapadlo ji, že stejně neobvyklým úkazem je veřejnoprávní televize, která se místo poskytování vyvážených, pravdivých a nestranných informací ujímá role protivládní opozice a v rámci toho se snaží zabránit nápravě křivdy, způsobené nesprávným úředním postupem.

Bylo nad její poznávací schopnosti pochopit, že skrytá hrozba zrodu „kočkopsa“ vznikla současně s rozhodnutím Jana Kubiceho o odvolání Petra Lessyho. Vše, co se dnes děje, bylo předvídatelné již tehdy a bývalý ministr mohl potížím předejít tím, že by na dobu trestního řízení postavil Petra Lessyho mimo službu.

Zato se v pořadu rozmazávala neprověřená obvinění, že Martinu Pecinovi jde o nahrazení nepoddajného Martina Červíčka, odmítajícího provádět ministrem požadované personální změny, Petrem Lessym, jenž bude jistě vstřícnější. Také zazněla myšlenka, že si prosazením „svého“ policejního prezidenta pojišťuje možnost působit na dění v policii a získávat od ní informace i po skončení mandátu.

A vše je podle tvůrců pořadu o to horší, že mandát Rusnokovy vlády brzy vyprší, Martin Pecina již vyklízí stůl, ale přesto dělá klíčová rozhodnutí, a i prezident republiky a naivní čekatel na jmenování předsedou vlády Bohuslav Sobotka míní, že řešením Lessyho osudu se měl zabývat až ministr řádné vlády. Když Lessy dokázal snášet příkoří od srpna loňského roku, může přece počkat na spravedlnost ještě několik měsíců nebo i let.

Dodávám, že domněnky tvůrců pořadu o brzkém jmenování nové vlády v čele s Bohuslavem Sobotkou, s nimiž pracují jako se zjevenou pravdou, jsou zatím pouze domněnkami.

Jediným prvkem „stošedesátosmičky“, který vybočoval z proudu zpochybňování správnosti rozhodnutí o návratu Petra Lessyho, byla dvě kratičká uklidňující vystoupení předsedy vlády Jiřího Rusnoka.

Z celkového vyznění pořadu vyplývá, že je více podivností v českém Švejkolandu, než tuší tvůrci „168 hodin“ : z peněz daňových poplatníků vláda vydržuje instituci, která se vůči ní staví do opozice a mate veřejnosti hlavy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

15:22 Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

Denní glosy Petra Hampla.