Dolejš (KSČM): Nespěchejme s eurem

29.03.2010 16:05

Důležitější než termín přijetí je vyhnout se hospodářským a sociálním nestabilitám.

Dolejš (KSČM): Nespěchejme s eurem

Evropská komise včera zveřejnila zprávu hodnotící plnění Konvergenčního programu ČR z  ledna 2010 s cílem konsolidovat veřejné finance a vrátit podíl deficitu státního rozpočtu ČR na HDP na 3% do roku 2013. Komise vyslovila uspokojení s rozpočtovou politikou ČR na rok 2010, ale zároveň vyslovila obavy z vývoje v dalších letech a požaduje ambicióznější omezení veřejných výdajů.

KSČM již při schvalování rozpočtu na rok 2010 upozorňovala, že je třeba zvýšit postupně váhu opatření na příjmové straně a to včetně progrese u příjmových a majetkových daní. Současně požadovala větší zapojení mimořádných zdrojů (dividendy podniků s vlastnickým podílem státu).

Dále čtěte:

V dalším období bude důležitá nejen politika snižování veřejného dluhu a škrty, ale také podpora růstu a to jak prostřednictvím udržení domácí koupěschopné poptávky, tak investičními pobídkami. Chybí také větší aktivita bankovního sektoru. Bez toho nemusí vyjít předpoklady růstu ekonomiky, o které se aktuální Konvergenční program ČR opírá.

Snížení schodku na 3 % HDP do roku 2013 je ambiciózní a souvisí se snahou zavést euro v ČR již v roce 2015-16. Tento cíl podporuje ČSSD a Hospodářská komora ČR. KSČM vychází z toho, že s ohledem na krizi je třeba aktuálně posoudit strategii přijetí eura. Důležitější než termín přijetí je vyhnout se hospodářským a sociálním nestabilitám. To souvisí s průběhem reálného sbližování ekonomické a životní úrovně ČR s eurozónou. Konvergenční program ČR ani požadavky Evropské komise však pro to nedávají záruky.


autor: Jiří Dolejš, místopředseda stínové vlády KSČM pro hospodářskou politiku

Foto: Europa.eu

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Budoucnost: Problémy zemědělství. Klíčové je správně nastavit dotace

10:14 Budoucnost: Problémy zemědělství. Klíčové je správně nastavit dotace

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zemědělství.