Piráti: Ministr kultury v průzkumu propadl

17.08.2010 4:29

Negativní reakce vzbudilo již samotné jmenování ministra.

Piráti: Ministr kultury v průzkumu propadl

Podle průzkumu agentury SANEP je nejméně důvěryhodným ministrem nové vlády Jiří Besser za TOP 09. O poslední místo se dělí s ministrem zemědělství Ivanem Fuksou (ODS).

V čele žebříčku důvěryhodnosti se umístil Miroslav Kalousek (TOP09), Jiří Pospíšil (ODS) a Karel Schwarzenberg (TOP09). Průzkum probíhal ve dnech 9. - 14. srpna.

Besser ist nicht besser

Negativní reakce vzbudilo již samotné jmenování ministra. Třiapadesátiletý Jiří Besser, povoláním zubař, dlouholetý starosta Berouna byl znám spíše zálibou ve tělocvičných aktivitách než v posilování ducha. Původně se s ním počítalo na ministerstvo zemědělství.

Jeho nástup proto kulturní obec nesla značně nelibě. Zvláště, když se ukázalo, že na ministerské křeslo se dostal hlavně kvůli tomu, aby byl uspokojen požadavek volebního partnera TOP09 seskupení Starostové a nezávislí.

Kritizovány byly i další kroky ministra. Na ministerstvo dosadil odpůrce Kaplického knihovny Františka Mikeše (ODS), který již na ministerstvu působil. Zpátky povolal i ekonomického náměstka Tomáše Stejskala, ten krátil kulturní dotace i přes dostatek prostředků v rozpočtu.

Deník Referendum si vychutnal i nového šéfa tiskového odboru, bývalého vedoucího publicistiky z TV Nova, Stanislava Brunclíka. „S ministrem Besserem ho pojí záliba v doutnících, jejichž pokuřováním v kombinaci s popíjením rumu rád tráví volný čas," uvedl ve zprávě deník.

OSA vládne ministerstvu

Na negativní hodnocení ministra kultury Bessera mohly mít vliv i kauzy spojené s utajováním informací. V červenci odmítlo ministerstvo sdělit informace o vyjednávání dohody ACTA i připravované novele autorského zákona. Návrh novely mezitím unikl na veřejnost a byl zveřejněn na Pirátských novinách. Z uniklého pracovního textu je patrné, že vznikal pod taktovkou kolektivních správců autorských práv, kteří do něj zaklínili množství často naprosto absurdních požadavků ničících různé aspekty kulturního života. Nesouhlas s novelou zatím vyjádřily kromě České pirátské strany i Zelení a pražská Městska knihovna.

Protiakce připravují další subjekty jako například Svaz nezávislých autorů či skupina, která zaváděla systém Creative Commons do českého právního řádu. Do protestů se hodlá zapojit i nedávno vzniklá iniciativa pro společenskou změnu ProAlt. Na Facebooku se formuje protest na profilu Proti autorskému OSA zákonu. Za první týden získal téměř tři tisíce příznivců a další přibývají.

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČPS

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Červíček: Na cílený rozvoj venkova směřuje 64 milionů

18:05 Hejtman Červíček: Na cílený rozvoj venkova směřuje 64 milionů

Na rozvoj menších obcí formou dotační podpory obecních projektů v rámci Programu obnovy venkova Král…