ODS: Kvalitu školství a vzdělávání v Praze budeme nadále rozvíjet

20.08.2010 5:25

Zvyšování kvality středoškolského vzdělávání či výuka angličtiny všech předškoláků v Praze.

ODS: Kvalitu školství a vzdělávání v Praze budeme nadále rozvíjet

Hlavní město v příštích letech formou nejrůznějších motivačních programů pro studenty i pedagogy podpoří možnosti uplatňování středoškolských absolventů v rámci vysokých škol a trhů práce nejen v ČR, ale i v zahraničí. Záměry pro následující čtyři roky dnes představil lídr kandidátky ODS a nezávislý kandidát v pátém volebním obvodu v Praze Bohuslav Svoboda. Zveřejnil také, které známé osobnosti mu s realizací jeho cílů pomohou.

„Celou koncepci školství a vzdělávání v hlavním městě je nutné více zaměřit na kvalitu. Praha, jako přirozené centrum vzdělanosti, musí dbát na to, aby v rámci České republiky a celé Evropské unie nabízela učitelům i studentům ty nejlepší podmínky na všech stupních vzdělání," uvedl Bohuslav Svoboda, lékař a proděkan 3. Lékařské fakulty UK v Praze. „Chceme jak učitele, tak hlavně studenty středních škol více motivovat, aby se jejich cílem stalo vzdělání samo, nejen titul či složená zkouška. Pozornost budeme i nadále věnovat střednímu odbornému školství," dodal Svoboda s tím, že nedostatek absolventů odborných a učňovských oborů je v současnosti velkým problémem v celé Evropě a je proto nutné na situaci reagovat.

ODS považuje za velký úspěch, na který je možné navazovat, rozvoj procesu integrace žáků a studentů se specifickými poruchami chování v již existujících speciálních školách nebo ve školách běžného typu (ZŠ zřizované městskými částmi). „Vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami v běžných typech škol, tedy integrace, je jednou z forem speciálního vzdělávání, které umožňuje handicapovaným jedincům jejich plné zapojení do běžného života," uvedla Alexandra Udženija, radní městské části Praha 2 a kandidátka číslo dvě pátého volebního obvodu.

„V rámci podpory vysokých škol a univerzit Praha pomůže poskytnutím pozemků pro centrální pražský univerzitní kampus," vysvětlil Svoboda a dodal: „Praha potřebuje univerzitní areál, který studentům nabídne veškeré zázemí. Město tak zvýší svůj potenciál a atraktivitu pro zahraniční studenty. Pražanům pak podobné místo nabídne i nová pracovní místa."

Bohuslav Svoboda také dnes představil svůj tým poradců, kteří s ním budou na přípravě programu a jeho uvedení do praxe spolupracovat. Je mezi nimi například bývalý rektor Univerzity Karlovy profesor Ivan Wilhelm, profesor Ing. Petr Zuna, proděkan ČVUT FS, prezident a zakládající člen Inženýrské akademie ČR, PhDr. Dana Čapková, zřizovatelka a ředitelka Vyšší odborné školy a Střední školy managementu v Praze 8 - Libni, současná starostka Prahy 2 a poslankyně Jana Černochová, či náměstkyně primátora Ing. Marie Kousalíková.

Střední a vyšší odborné vzdělávání je prioritou. ODS chce více učitelů jazyků a úpravu financování

Nezávislý kandidát za ODS Bohuslav Svoboda bude nadále pracovat na procesu zkvalitňování středoškolského a odborného vzdělávání. „Hlavní město Praha je zřizovatelem středních a vyšších odborných škol, takže jde o logický krok. Stávající vedení úspěšně odstartovalo několik projektů, které jsou životaschopné a chci v nich proto pokračovat. Za všechny mohu zmínit třeba projekt ‘Řemeslo žije!'," vysvětlil. Stranou zájmu nezůstane ani jazykové vzdělávání dětí a studentů. „Rodilí mluvčí, kteří chtějí učit na zdejších školách, musí absolvovat dvouletý překvalifikační kurz, což zpomaluje jejich zapojení do výuky. Naším cílem je proto celý postup zkrátit, abychom ulehčili školám proces zaměstnávání stále chybějících učitelů jazyků," popsal Svoboda.

Praha by se podle něho měla také sama zapojit do aktivního předkládání nových zákonů. Úpravu potřebuje i zákon o financování škol. „Chceme se pokusit o změnu stávajícího stavu. Aby dnes byla škola takzvaně ufinancovatelná, potřebuje mít v průměru dvacet osm dětí ve třídě. V rámci zlepšování kvality vzdělání hodláme ministerstvu školství navrhnout změny, které povedou ke zlepšení současného stavu," zdůraznil Svoboda.

Je na co navazovat

„Povedlo se nám uskutečnit řadu investičních akcí, rekonstrukcí školních budov a jídelen. Úspěšní jsme byli ve využívání grantové politiky, či zahraničních studijních pobytů studentů," popsala Marie Kousalíková, současná náměstkyně primátora pro oblast školství a vzdělávání. „Za jeden z nejdůležitějších úspěchů považuji navyšování příspěvku hlavního města Prahy na mzdové prostředky pro pedagogické pracovníky. Platy učitelů jdou z ministerstva školství, hlavní město však touto cestou přispívá na osobní ohodnocení pedagogů. Jen pro srovnání uvádím, že zatímco v roce 2006 činil příspěvek ze strany města zhruba 50 milionů korun, v tomto roce je v rozpočtu metropole vyčleněno již 200 milionů." ODS považuje za velký úspěch, na který je možné navazovat, rozvoj procesu integrace žáků a studentů se specifickými poruchami chování v již existujících speciálních školách nebo ve školách běžného typu (ZŠ zřizované městskými částmi). „Vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami v běžných typech škol, tedy integrace, je jednou z forem speciálního vzdělávání, které umožňuje handicapovaným jedincům jejich plné zapojení do běžného života," uvedla Alexandra Udženija, radní městské části Praha 2 a kandidátka číslo dvě pátého volebního obvodu.

Sestavení týmů odborných poradců jednotlivých lídrů je podle předsedy pražské ODS Borise Šťastného předpokladem vytvoření toho nejlepšího programu ODS do podzimních komunálních voleb. „ODS spoléhá na odbornost. Jednotliví lídři s pomocí svých poradců pracují na programu, díky kterému budeme schopni vyřešit hlavní problémy metropole a zkvalitnit tak život jejích obyvatel," vysvětlil Boris Šťastný s tím, že finální verzi programu projedná pražská ODS na programové konferenci 4. září a veřejnosti ho představí o dva dny později.

Dále čtěte:
Program pražské ODS: Školné, kampus a angličtina od mateřské

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Helebrant (ANO): Jsem jednoznačně proti a tento návrh nepodpořím

23:08 Helebrant (ANO): Jsem jednoznačně proti a tento návrh nepodpořím

Projev na 102. mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny 10. května 2024 k zákonu o korespondenční volbě