Premiér Nečas: Privatizaci české politiky nepřipustím

23.09.2010 11:50

Premiér Petr Nečas odpovídá na interpelaci Ivana Ohlídala (ČSSD)

Premiér Nečas: Privatizaci české politiky nepřipustím

Musím říci, že interpelace, která mi byla poslána panem poslancem Ohlídalem neřeší banální téma. To bych lhal a předstíral. Myslím si, že je to věc, o které je dobře veřejně mluvit a budu velmi rád, když o ní mluvit budeme a udržíme na druhou stranu kultivovanou rovinu této diskuse.

Musím říci, že pro mě by opravdu bylo těžko přijatelné, abych participoval na politickém projektu, který by vedl k tomu, že část exekutivy prorůstá jakoukoliv privátní podnikatelskou firmou nebo privátním podnikatelským subjektem bez ohledu na jeho zaměření, oblast působení a podobně. To platí pro jakýkoliv podnikatelský subjekt a jakoukoliv část vlády pro kteréhokoliv z členů vlády z kterékoliv politické strany v rámci mnou vedené vlády. Proto samozřejmě jsem tuto situaci nepovažoval za banální a opravdu ji považuji za věc, které máme věnovat pozornost a jsem přesvědčen, že i my, kolegové ve vládě ze strany Věcí veřejných jí pozornost věnují a jsou si vědomi dopadu, který může mít tato záležitost na pověst nejen vlády a jejich politické strany, ale obecně na pověst české politické reprezentace. Já ani na okamžik nemám důvod pochybovat o tom, že jsou si vědomi těchto kroků a těchto postojů.

Proto se mi dostalo - a o této věci jsme jednali - výslovného ujištění jednak od členů vlády za Věci veřejné, jednak od předsedy strany, pana Radka Johna, a koneckonců i od pana ministra Víta Bárty, který je bývalým majitelem této společnosti, jednoznačného ujištění v podobě čestného slova, že žádný takový potenciální konflikt zájmů nehrozí.

Mohu říci, že za ty dny a měsíce spolupráce s panem Radkem Johnem a s panem Vítem Bártou nemám ani okamžik důvod pochybovat o tom, že by to nebyli čestní a poctiví lidé. Nemám tudíž ani na okamžik důvod pochybovat o tom, že by nedodrželi toto své slovo. To tady mohu říci naprosto jednoznačně.

Na druhé straně stejně jednoznačně musím říci, že kdyby tady došlo k nějakému posunu, který by vyvracel tento postoj a tuto pozici, mohu vás ujistit, že bych reagoval velmi promptně a velmi rázně.

Mně není skutečně známo, jaký konkrétní počet lidí z konkrétní firmy nastoupil do exekutivy po těch nebo oněch volbách. A dokonce si troufám říci, že nepřísluší předsedovi vlády, aby zjišťoval tyto záležitosti standardních zaměstnaneckých poměrů. To by dokonce bylo v rozporu s několika zákony, například se zákonem na ochranu osobních údajů. Samozřejmě, pokud vám příslušní resortní ministři, kteří zodpovídají za personální politiku v daném resortu, se souhlasem daných osob tuto informaci sdělí, tak je to naprosto v pořádku. Ale předseda vlády opravdu nemá žádnou pravomoc v této věci, nechce-li porušit zákony. A já rozhodně nechci být předsedou vlády, který by ignoroval zákony České republiky.

Ano, pokud by došlo k masivnějšímu propojování části vlády České republiky, některých ministrů, s kterýmkoliv podnikatelským subjektem, považuji to za nepřijatelné a reagoval bych. Ano, pokud by například došlo k markantnímu navyšování obratu jakékoliv soukromé firmy spojené s kterýmkoliv členem vlády České republiky, například ve vazbě na podíl na obratu, na veřejný sektor, k náhlému navýšení počtu zakázek, poté, co se tento člověk stal členem vlády, opět bych reagoval velmi rázně a velmi promptně.

V tuto chvíli neexistují žádné důvody domnívat se, že se něco podobného děje. A znovu opakuji - já čestnému slovu, které mi bylo dáno, věřím a nemám důvod a zatím jsem neměl důvod - a to říkám velmi otevřeně - ani sekundu o něm pochybovat.

Musím také říci, že ve vazbě na konkrétní podnikatelský subjekt, a v tomto případě na konkrétní bezpečnostní agenturu, mohu vás, pane poslanče - prostřednictvím paní předsedající - i Poslaneckou sněmovnu i celou českou veřejnost jednoznačně ujistit, že ani omylem nehrozí jakýkoliv pokus o privatizaci bezpečnostního sektoru v České republice. Vláda, jíž já budu členem, neřku-li vláda, jíž jsem předsedou, nikdy neudělá žádné kroky k privatizaci bezpečnostního sektoru. Mimo jiné i proto, že já jsem dlouhodobým a zásadním odpůrcem privatizace bezpečnostního sektoru.

Ti, kdo mě znají například z klubu České strany sociálně demokratické z období mého působení ve dvou obdobích jako předsedy výboru pro obranu a bezpečnost, tento můj názor mohou potvrdit - že ho mám dlouhodobý, konzistentní a nemám důvod ho měnit. Čili, i tady nehrozí žádný problém, protože si nedovedu představit, že by vláda pod mým vedením přistoupila k jakýmkoli krokům, kde by například služby bezpečnostních složek v čele s Policií České republiky byly nahrazeny - byť jenom částečně - působením soukromých bezpečnostních služeb. Toto vláda pod mým vedením neudělá. Tady mohu každého ujistit. Čili, ani tady nehrozí potenciální konflikt zájmů, který by v této věci byl.

Takže - domnívám se, že té věci máme věnovat pozornost. Je to v pořádku. Je to i otázka určité politické kultury. Já bych jenom byl velmi rád, aby tady nevznikl proces ostrakizace plynoucí z toho, že úspěšní podnikatelé nastupují do politiky a jdou i do exekutivních funkcí. Já to považuji za přirozené. Nejsou-li jaksi ostrakizováni zaměstnanci veřejného sektoru, když jdou do politiky, tak by neměli být ostrakizováni ani podnikatelé.

Na druhé straně - ano, je nezbytné tady zamezit jakémukoliv potenciálnímu konfliktu zájmů a jakémukoliv podezření, že tady dochází k propojování politiky a byznysu. Kdo mě zná, ví, že dlouhodobě na tuto věc mám velmi jednoznačný názor.

Budu se tedy té věci věnovat i nadále. Jak jsem již řekl, nepovažuji ji za banální, právě proto, že by mohla podlomit důvěru veřejnosti ve vládu, jíž jsem předsedou, a dokonce i v politickou reprezentaci. Takže pokud by nastal jakýkoliv krok negativním směrem, budu reagovat. Buďte si, prostřednictvím paní předsedající, pane poslanče, naprosto jistý. Zatím je to tak. Doposud jsem neměl ani na okamžik důvod jakkoliv pochybovat, že by se dělo něco tímto negativním směrem. A znovu opakuji - naprosto mám důvěru v osobní čest pana Radka Johna a pana Víta Bárty.

Související:

Ohlídal (ČSSD): ABL privatizuje českou politiku

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

14:17 Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nominaci Pavla Tuleji na post ministra pro vědu.