Dvacet minut Bohuslava Sobotky ve sněmovně

23.09.2010 13:24

Proč o korupční chobotnici hovoří až nyní?

Dvacet minut Bohuslava Sobotky ve sněmovně

Jsem přesvědčen o tom, že v žádném případě by se a nikdy neměla stranická příslušnost promítat do výkonu funkce řídícího této schůze Poslanecké sněmovny. Chci vás ujistit, že náš jediný zástupce ve vedení Poslanecké sněmovny se o to vždy bude v tomto volebním období snažit. (Potlesk poslanců sociální demokracie.)

Vážená paní místopředsedkyně, vážená vládo, kolegové a kolegyně, my jsme jako sociální demokraté přesvědčeni o tom, že mimořádnými schůzemi by se mělo šetřit. Měly by se svolávat v okamžiku, kdy je situace skutečně naléhavá. Měly by se svolávat v okamžiku, kdy není možné postupovat jiným způsobem.

My jsme dnes jako sociální demokraté v roli opoziční strany, nemáme většinu v Poslanecké sněmovně a nemůžeme svými hlasy prosadit zařazení bodů na řádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Pokud se tedy někteří z vás budou ptát na to, proč jsme svolali mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny a neřešili to tím, že jsme navrhli zařazení bodu na řádnou schůzi Poslanecké sněmovny, pak vám odpovídám: Naše hlasy na to nestačí. Ale jednací řád Poslanecké sněmovny, platný zákon této země, nám dává jako opoziční straně právo iniciovat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny a k této mimořádné schůzi jsme se právě sešli.

My bychom rádi, aby na této mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny proběhla diskuse k aktuální situaci v resortu Ministerstva obrany. Domníváme se, že by také stálo za to, abychom zvážili možnost zřízení vyšetřovací komise, která by se zabývala historií nestandardních veřejných zakázek, které byly na Ministerstvu obrany v uplynulých letech vypisovány či poskytovány.

Spouštěcím mechanismem k tomu, abychom se rozhodli zahájit veřejnou debatu na půdě Poslanecké sněmovny, bylo to, že 1. září letošního roku zveřejnil deník Mladá fronta Dnes první informace o nahrávkách a sledování v kauze podivného nákupu armádních minometů. Smutnými hrdiny těchto článků Mladé fronty Dnes byli dva lidé, kteří se nejčastěji pohybují v prostředí KDU-ČSL a strany TOP 09, pan Jaroslav Kopřiva a pan Josef Jindra. V těchto článcích je zmíněn i Kopřivův a Jindrův známý, Pavel Severa, který byl zvažovaný jako nástupce náměstka Kopřivy na Ministerstvu obrany.

Kopřivovy autentické výroky, které se v těchto článcích Mladé fronty objevily, ilustrující poměry na Ministerstvu obrany, jsou podle našeho názoru skandální a neuvěřitelné. Některé z těchto výroků snad ani není možné na půdě Poslanecké sněmovny opakovat. Vyberu ale alespoň jeden z nich, který se týká konkrétního obchodu, jejž svého času kritizovala i sociální demokracie jako opoziční politická strana.

Cituji pana Kopřivu, v té době ještě náměstka ministra obrany, jeho vlastní slova podle reportáže Mladé fronty Dnes. "No, musím říct, že ty dinga jsou na pytel. Taková kráva... Ale to byla čistá bartákovina. Naprosto čistá, dinga, no. Ten Smrž na tom udělal majlant. To je neskutečný," říká náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva podle Mladé fronty Dnes zástupci firmy Patria na jedné ze schůzek, které redakce monitorovala.

Na vysvětlenou: Pan Martin Barták byl náměstek a později ministr obrany. Pan Michal Smrž jeho známý a majitel MPI Group. MPI Group je firma, která Ministerstvu obrany dodala 15 vozidel Dingo. Údajně za cenu cca o jednu třetinu vyšší než v okolních zemích. Tato dodávka byla realizována bez výběrového řízení. Podle některých novinářů mohl rozdíl v ceně plynoucí ve prospěch prostředníka, tedy firmy MPI, dosáhnout částky 173 milionů korun. To je tedy ona čistá bartákovina, dinga na pytel, taková kráva, jak o tom mluví bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva.

Během dvou dnů se ke kauze, kterou otevřela Mladá fronta Dnes, začínají aktivně vyjadřovat ministr obrany Alexandr Vondra, ministr financí Miroslav Kalousek, bývalý ministr obrany Martin Barták, vyjadřuje se i premiér Nečas. Ministři Vondra a Kalousek se dostávají do veřejného sporu. Vzájemně se přímo či v náznacích ovlivňují z lobbismu ve prospěch některých konkrétních vojenských zakázek. Ve prospěch ministra Vondry do debaty zasahuje premiér Nečas. Na Kalouskovu obhajobu vystupuje v tisku bývalý premiér Topolánek a také zbrojař Háva.

K Josefu Jindrovi, dalšímu smutnému hrdinovi skandálu Mladé fronty Dnes, se nikdo nehlásí, ačkoliv mu kdysi Topolánkova vláda prostřednictvím paní Kateřiny Neumanové svěřila moc nad přípravou mistrovství světa v lyžování v Liberci.

Ke své jistě velmi malé radosti byl do skandálu zapojen i bývalý šéf NATO Robertson, který údajně upozorňoval premiéra Topolánka a ministra Vondru na podezřelý charakter manévru kolem vypovězené a posléze znovu uzavřené smlouvy na nákup obrněnců Pandur.

Vzájemné veřejné útoky jednotlivých členů vlády, které trvaly překvapivě několik dnů, odhalily podle našeho názoru rozsáhlé vědomosti několika současných členů vlády o poměrech na Ministerstvu obrany a také o údajných lobbistických aktivitách ve prospěch jednotlivých zakázek. Jsou to všechno věci, o kterých tito členové Nečasovy vlády nikdy v minulosti veřejně nemluvili. Přitom jde o závažná sdělení a já bych vás rád požádal, abyste závažnost těchto výroků posoudili sami.

Nechci vás zdržovat. Vybral jsem u každého z aktérů jeden klíčový výrok, který je podle mého názoru pro danou situaci podstatný. Pan premiér Petr Nečas se vyjádřil takto: Jedná se o další projev neuspokojivého vztahu v oblasti ekonomiky a veřejných zakázek na Ministerstvu obrany, který má své kořeny v 90. letech. Pan Miroslav Kalousek se vyjádřil takto: Saša Vondra byl nejaktivnější člen vlády, který nejvíce prosazoval, abychom učinili se Steyerem a General Dynamic dohodu. Nejvíce s námi všemi hovořil a naléhal na to, abychom to udělali kvůli dobrým vztahům s touto firmou. Pan Richard Háva: Alexandr Vondra je jednou z osob, které byly zainteresovány na zbrojních kontraktech. Citát pana Alexandra Vondry: Tyto problémy jsou důsledkem léta budovaných vztahů a pocházejí z 90. let. Je třeba té chobotnici useknout chapadla. Řekl současný ministr obrany Alexandr Vondra.

Jak se zdá, tak minimálně pan premiér Nečas a ministr obrany Vondra jsou přesvědčeni o tom, že je Ministerstvo obrany obtočeno korupčními chapadly, které rozežírají zbrojní zakázky, a to už od 90. let. Přitom pan premiér Petr Nečas byl cca 10 měsíců náměstkem na Ministerstvu obrany právě v 90. letech, ale byl také dlouhé roky stínovým ministrem obrany za Občanskou demokratickou stranu. Pan Alexandr Vondra i pan Petr Nečas byli členy Topolánkovy vlády, která na obraně nijak nezasáhla. V naprostém klidu tam pod dohledem tehdejší ministryně obrany paní Vlasty Parkanové působili pánové Kopřiva, Barták, Šmerda i další. Kopřiva byl náměstkem na Ministerstvu obrany od roku 2003. Přežil tak čtyři ministry obrany a propustil ho až ten pátý, Alexandr Vondra.

Ač byl pan Jaroslav Kopřiva formálně lidovec, přežil na Ministerstvu obrany o několik měsíců dokonce i fakt, že KDU-ČSL vypadla z této Poslanecké sněmovny. Otázka je a otázku bychom si měli položit všichni. Proč pánové, kteří dnes hovoří o chobotnici, která vznikla v 90. letech a obtočila svá chapadla kolem Ministerstva obrany, nezasáhli dříve, jestliže už dříve byli členy vlády a nepochybně tyto příležitosti měli.

Proč o korupční chobotnici hovoří až nyní vlastně vynuceně pod tlakem mediálního skandálu a v rámci útoku na své koaliční partnery. Já si myslím, že už položení této otázky je jedním z vážných důvodů pro zřízení parlamentní vyšetřovací komise.

Musím říci, že nás sociální demokraty udivuje, s jakou lehkostí se představitelé vládní koalice vyrovnávají s jedním z největších skandálů novodobé historie, s jakou elegancí hází přes palubu náměstka Kopřivu, za jehož činy nesou politickou odpovědnost, minimálně od roku 2006, kdy se vlády ujala pravicová koalice. Působí to dojmem, že problém Kopřivy je potřeba rychle, v tichosti, izolovaně odsunout a pokud možno zapomenout. A přitom stačí podívat se do dvacetileté historie České republiky a podívat se na to, co se dělo na Ministerstvu obrany. Jestliže rekonstruujeme výroky účastníků těchto procesů, jestliže se podíváme do veřejných zdrojů, hovoří se o dohazování kšeftů napříč celou armádou. Hovoří se o nákupech nepotřebné techniky bez soutěží. Hovoří se o zákonech, které byly upraveny na míru pro zbrojařskou lobby. Hovoří se o Pandurech, Casách, Ivecách, Dingách a dalších.

Myslím si, že je také dobré podívat se na to, jak lidé, kteří v minulosti působili na Ministerstvu obrany, pokračují dnes ve veřejném životě. Pan premiér Nečas působil kdysi jako náměstek na Ministerstvu obrany. Pan ministr financí Kalousek působil kdysi jako náměstek na Ministerstvu obrany. Současný náměstek ministra Kalouska pan Barták působil na Ministerstvu obrany nejprve jako náměstek a poté jako ministr. Bývalý náměstek Kopřiva, který se udržel na Ministerstvu obrany 7 dlouhých let. Bývalý náměstek Šmerda, který je dnes pro změnu náměstkem ministra dopravy. Bývalá paní ministryně Parkanová, která je dnes místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. To nejsou lidé, kteří by odešli z veřejného života. To jsou lidé, kteří nadále působí ve veřejném životě a měli by tedy nést primárně odpovědnost toho odpovídat na otázky, které si nepochybně klade řada občanů.

Klade si je řada občanů zejména v současné době, kdy po nich stejná vláda požaduje úspory, kdy stejná vláda tvrdí, že je nutno šetřit. Resortem obrany protekly v uplynulých letech stovky miliard korun. Dnes se vyjadřuje veřejně celá řada podezření, pochybností, spekulací. Já se domnívám, že české veřejnosti dlužíme prověření celé věci. Dlužíme jí komplexní pohled. Ten komplexní pohled nemůže nahradit policejní vyšetřování, nemůže ho nahradit speciální skupina státních zástupců, nemůže ho nahradit ani činnost jednoho nového ministra obrany. Ten komplexní pohled může zpracovat parlamentní vyšetřovací komise. A my nechceme jako sociální demokraté klást této komisi žádné limity. My jsme byli také vládnoucí stranou, podíleli jsme se na koaličních vládách v letech 1998 až 2006 a domníváme se, že i toto období musí projít stejnou prověrkou jako jakékoliv jiné období ve fungování Ministerstva obrany po roce 1993.

Byli bychom rádi, kdyby vznikla parlamentní vyšetřovací komise, která se podívá na nestandardní procesy na Ministerstvu obrany v uplynulé historii, zmapuje je, upozorní na všechna možná rizika. Je to velmi důležité. Za prvé kvůli budoucí a za druhé kvůli občanům této země, protože lidé mají právo na to, aby byly složeny účty, aby byly složeny účty za dvacetileté fungování Ministerstva obrany.

To jsou důvody, proč navrhuje sociální demokracie zřízení vyšetřovací komise. Já se někdy setkávám s argumentem, který je dnes velmi moderní a populární, že vyšetřovací komise nic nedokáže. Říkají ho i lidé, kteří v minulém volebním období několikrát zřizování vyšetřovacích komisí navrhovali. Najednou změnili názor a dnes podle nich vyšetřovací komise postrádají smysl.

Já si myslím, že vyšetřovací komise by se měly zřizovat skutečně kvůli vážným společenským problémům. A my tady určitý problém máme. Je to problém důvěryhodnosti. Je to problém toho, jak se v uplynulých letech a možná ještě dnes efektivně vynakládají peníze na Ministerstvu obrany. V minulosti jsme měli vyšetřovací komise, které výsledky měly a měli jsme také vyšetřovací komise, které výsledky neměly, nebo je měly diskutabilní. Prostě obojí jsme již zažili. Ale není to důvod, není to argument, abychom paušálně do budoucna odmítali jakékoliv zřizování vyšetřovacích komisí. Já si myslím, že minimálně očistná by byla debata, samozřejmě rozhodnutí je v rukách členů a členek této Poslanecké sněmovny, ale myslím si, že by stálo za to, aby tato Sněmovna schválila alespoň program této mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, aby mohli vystupovat všechny poslankyně a všichni poslanci, aby se diskuse neodehrávala jenom v úzkém okruhu funkcionářů, kteří mají právo přednostního vystoupení a mohou tedy nyní mluvit v tomto úzkém prostoru.

Ostatní mluvit v tuto chvíli prostě nemohou, jednací řád Poslanecké sněmovny to bohužel nepřipouští.

Kolegové a kolegyně, vážená vládo, my jsme v sociální demokracii pečlivě zvažovali, zda-li máme v této situaci použít takto silný nástroj, jako je mimořádná schůze Sněmovny, zda-li máme použít takto silný nástroj, jako je zřízení vyšetřovací komise, ale domníváme se, že to je skutečně v souvislosti se skandálem na Ministerstvu obrany na místě a je to v pořádku a je to naše povinnost.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Pak odešli. Neevakuovali fakultu, ale prostě odešli. Proč?

12:16 Šlachta (Přísaha): Pak odešli. Neevakuovali fakultu, ale prostě odešli. Proč?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke střelbě na FF UK.