Bendl: Konkurenceschopnost je třeba podpořit snížením administrativy

30.01.2012 18:00

Petr Bendl dnes v Praze jednal s Jimem Paicem, ministrem zemědělství a potravinářství Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Bendl: Konkurenceschopnost je třeba podpořit snížením administrativy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Bendl

Český ministr zemědělství Petr Bendl dnes v Praze jednal s Jimem Paicem, ministrem zemědělství a potravinářství Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, o budoucí podobě Společné zemědělské politiky EU, mezinárodní smlouvě o posílené hospodářské unii i o tom, jak postupovat proti zemím, které nesplnily směrnici Evropské unie na chov nosnic v komfortnějších klecích.

Setkání obou ministrů je pokračování spolupráce České republiky a Velké Británie při společné obhajobě zájmů obou zemí v budoucí podobě Společné zemědělské politiky. „Na půdě EU nás ještě čekají dlouhá a náročná vyjednávání o budoucí podobě Společné zemědělské politiky po roce 2013. Pozitivní je, že některé podpory budou rozšířeny, takže je budou moci využívat i zemědělci nebo potravináři, kteří na ně zatím neměli nárok. Zároveň by ale současný návrh SZP vedl k nárůstu různých kontrol a další, podle nás zbytečné, administrativě,“ řekl po setkání ministr Petr Bendl s tím, že v tomto mají stejný názor s britským ministrem.

Velká Británie chce v nové SZP zejména omezit regulace a má velký zájem na programech rozvoje venkova, vzdělávání a výzkumu, stejně jako na zvýšení konkurenceschopnosti evropského zemědělství.

„S ministrem Jimem Paicem jsme se shodli i v tom, že odmítáme capping, neboli zastropování plateb podle velikosti podniku a také v otázce povinného ozeleňování. Pan ministr mne ujistil, že Velká Británie souhlasí s tím, že ozeleňování musí mít rozumnou míru a především nesmí zvýšit administrativní náročnost,“ řekl Petr Bendl.

Podle J. Paice by se země, které mají stejný pohled na budoucí podobu Společné zemědělské politiky, měly při prosazování shodných zájmů spojit. „Budeme spolupracovat na úrovni pracovních skupin. Velká Británie je proti cappingu, je to potlačování konkurenceschopnosti a vedlo by to k rozbíjení farem. Velká Británie je i proti požadavku, aby 7% půdy zůstalo povinně ležet ladem. Systém musí být jednoduchý, flexibilní a musí zohlednit specifika jednotlivých zemí,“ řekl Jim Paice. Setkání českého a britského ministra zemědělství navazuje na předchozí jednání. Ministr Petr Bendl bude v těchto schůzkách pokračovat v Bruselu i na bilaterální úrovni.

Oba ministři si také prohlédli farmu Poláček Farma Hole, s. r. o., která se zabývá chovem krav, produkcí mléka i opravárenskou činností. Poláček Farma Hole, s. r. o. je historicky prvním vítězem v soutěži Farma roku 2002.

Velká Británie patří mezi významné partnery České republiky v agrárním zahraničním obchodu. V oblasti vývozu potravinářských výrobků z ČR se VB pohybuje v první desítce nejvýznamnějších destinací. Obrat agrárního obchodu se v posledních deseti letech pohybuje mezi 2 až 5 miliardami korun.   

Kateřina Böhmová
ředitelka Odboru komunikace MZe

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo zemědělství

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hájek (STAN): Nejúrodnější půda se už nebude plošně měnit v parcely pro obchoďáky

4:32 Hájek (STAN): Nejúrodnější půda se už nebude plošně měnit v parcely pro obchoďáky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ochraně půdy.