Blažek: Proti P. Hasenkopfovi zvažuji právní kroky

03.05.2013 12:50

Reakce na výroky Pavla Hasenkopfa o autorství amnestie.

Blažek: Proti P. Hasenkopfovi zvažuji právní kroky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

K výrokům právníka Pavla Hasenkopfa o amnestii ministr spravedlnosti Pavel Blažek dnes ráno uvedl: „Nechce se mi jen nečinně přihlížet, jak se veřejně vyslovená lež stává standardem, který v naší společnosti může bez následků kohokoli poškozovat. V souvislosti s výroky pana Pavla  Hasenkopfa o amnestii proto zvažuji právní kroky.“

 
K jednotlivým výrokům poskytujeme médiím komentář tak, aby bylo stanovisko Ministerstva spravedlnosti nezpochybnitelné. Zdůrazňujeme, že jsme v médiích nenašli jediný důkaz, o který by Pavel Hasenkopf svá tvrzení opíral. Přesto vzhledem k značnému mediálnímu zájmu reagujeme i na hypotézy a fabulace pana Hasenkopfa. 
 
1/ Pavel Hasenkopf v MF Dnes: 
„Dostal jsem ji k posouzení 10. prosince. Moje hypotéza je, že můj návrh odešel na ministerstvo a tomu se velmi nelíbil.“
 
Žádný návrh pana Hasenkopfa na Ministerstvo spravedlnosti nikdy nedorazil, takže se nám nemohl ani nelíbit. Ani prezident republiky ani nikdo z Hradu po Ministerstvu spravedlnosti, ani ministrovi spravedlnosti osobně, nikdy nepožadovali jakoukoli konsultaci ohledně textu amnestie, taková konsultace se nikdy nekonala. Z toho logicky vyplývá, že ministerstvo na tento úkol ani nikdy neobjednávalo žádné externí služby. 
 
2/ Pavel Hasenkopf v MF Dnes:
„Bylo to pouze vyčištění kriminálů“
 
Ministerstvo spravedlnosti opakovaně uvedlo, že nepřipravovalo ani neovlivňovalo rozsah amnestie a ani amnestii ústy ministra Pavla Blažka nikdy nepožadovalo. Nicméně se amnestie údajně dožadovali někteří předchozí ministři.  Tedy z logiky této věci vyplývá, že ministerstvo ani nemohlo zacílit jakoukoli část amnestie prezidenta republiky na konkrétní problematiku. Úleva od přetíženosti českých věznic je důsledek amnestie. 
 
3/ Pavel Hasenkopf v HN: 
„Rukopis ministerstva byl vcelku čitelný. Zatímco u mého návrhu by soudci museli pečlivě zkoumat, na koho se vztahuje, nová verze jim už svou jednoduchostí vycházela vstříc,“…
 
Na textu nemůže být čitelný rukopis ministerstva ani ministra, neboť se na textu nijak nepodíleli a ani o to nebyli žádáni. 
 
4/ Pavel Hasenkopf v HN: 
„Přes ministerstvo spravedlnosti nejel vlak – pokud by s návrhem nesouhlasilo, mohlo by prostřednictvím premiéra, jehož kontrasignace byla nutná, celou amnestii vetovat.“ 
 
Amnestie je výlučným právem prezidenta republiky. Ministerstvo ji nemohlo vetovat, což by pan Hasenkopf jako právník měl vědět sám nejlépe. 
 
5/ Pavel Hasenkopf na Aktuálně.cz: 
„Článek dvě vznikl na ministerstvu spravedlnosti. Ale ve které kanceláři, to samozřejmě nemůžu tušit. Myslím, že autorem je buď někdo z ministerstva spravedlnosti, nebo někdo, kdo k němu má nějakým způsobem blízko, třeba tam v minulosti pracoval,"
 
Žádný z článků amnestie, žádná část jejího textu, nevznikala na ministerstvu. K fabulacím o předchůdcích před nástupem ministra spravedlnosti Pavla Blažka nejsme schopni se relevantně vyjádřit. 
 
6/ Pavel Hasenkopf na Aktuálně.cz: 
„Jednak ministr sám přiznal již 1. ledna, že o tom věděl. Samozřejmě popírá, že by o tom věděli jeho lidé, ale pokud jsem já v kanceláři prezidenta pracoval na své verzi, tak jsem samozřejmě dopředu dostal počty odsouzených v určitých kategoriích - a ty pocházely přímo z ministerstva spravedlnosti. Pan ministr by si asi nevycucal z prstu takhle přesná čísla.“
 
Ministr spravedlnosti jako jediný z politiků už několikrát médiím sdělil své poznatky o amnestii a mimo jiné už dříve uvedl, že byl v říjnu 2012 požádán panem prezidentem Klausem o přehlednou tabulku s počty odsouzených s uvedením konkrétní trestné činnosti. 
Takováto jednoduchá tabulka byla na Hrad doručena, což je jediný a poslední dokument, který byl z Hradu po Ministerstvu spravedlnosti požadován a Hradu dodán. 
 
7/ Pavel Hasenkopf na Tyden.cz:
„Já si myslím, že verzi ze začátku prosince vypracoval někdo na ministerstvu spravedlnosti. Ale nebyla podepsaná. Vím jen tolik, že celou dobu o všem věděl ministr Blažek. Není pravda, že se v tom neangažoval.“
 
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek uvedl: „Mé jediné angažmá v amnestii byl říjnový rozhovor s prezidentem Václavem Klausem, který se amnestie týkal jen okrajově a na základě něhož jsem poskytl počty vězňů, jak je výše uvedeno. Považuji za naprosto neuvěřitelné, že z vyjádření jednoho zjevně ne zcela svéprávného úředníka, vznikla taková mediální aféra. Blahopřeji kancléři Mynářovi k jeho rozhodnutí propustit pana Hasenkopfa ze státní služby, neboť mediální vystoupení pana Hasenkopfa se zcela zjevně neslučují s povinnostmi státního úředníka. Jeho vyjádření jako řadového úředníka prezidentské kanceláře zpochybňuje slova tehdejšího prezidenta republiky Václava Klause, který se k autorství amnestie několikrát veřejně přihlásil.“
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Blažek

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…