ČSSD apeluje na vládu, aby stávající podobu vládní reformy penzí nespouštěla

10. 8. 2011 8:10

Zástupci sociální demokracie na jednání s vládními experty o důchodové reformě vyzvali vládu P.Nečase, aby reformu penzí ve stávající podobě nespouštěla.

ČSSD apeluje na vládu, aby stávající podobu vládní reformy penzí nespouštěla

Sociální demokracie je přesvědčena, že vládní reforma penzí je nepřipravená, chybně nastavená a zcela nepropočítaná s tím, že její realizace by poškodila většinu našich obyvatel.

Za minimální požadavek považuje ČSSD odsunutí účinnosti předkládaných zákonů nejméně do roku 2014. Jen tak vznikne prostor pro rozumnou debatu o změnách důchodového systému. Tímto krokem by vláda ukázala, že diskusi bere skutečně vážně.

ČSSD zároveň zopakovala svůj zásadní nesouhlas se snahou vlády vyvést v rámci své důchodové reformy peníze našich občanů do soukromých penzijních fondů, tedy se zřízením takzvaného druhého pilíře. V současné situaci akutní krize finančních trhů lze takovýto krok vlády P.Nečase považovat za skutečný hazard s veřejnými rozpočty.

ČSSD dále poukázala na to, že v důvodové zprávě k připravovaným změnám 1. pilíře nebyl vyčíslen růst jeho deficitu v důsledku navrhovaných změn, ani způsoby jeho sanace z jiných veřejných zdrojů. Dále schází vyčíslení důsledků daňových změn (zvláště daně z příjmů) na důchodový systém - zde především jeho vlivu na změnu proporce zaměstnanců a OSVČ. Některé daňové návrhy jsou pozvánkou tzv.švarcsystému, to může významně oslabit příjmy 1.pilíře důchodového systému.

ČSSD požaduje zpracování těchto podkladů a jejich rozdání zastupitelům v Parlamentu ještě před projednáváním příslušných zákonů. Poslanci a senátoři musí mít pro rozhodnutí tak velkého významu dostatečné podklady. Pro ně neplatí biblické „pane odpusť jim, neboť oni nevědí, co činí". ČSSD dále uvítá od vládních expertů vysvětlení důvodů, které vedly vládu k návrhu uzavřít vstup nových pojištěnců do stávajícího 3. pilíře.

Sociální demokracie je přesvědčena, že vláda P.Nečase nesmí občany naší země vystavit dopadům svého chybného experimentu, který nazývá „reformou penzí". Místo toho je potřeba hledat skutečný politický konsenzus a přijetí takových parametrických změn stávající vládní podoby, které nebudou zvyšovat sociální napětí a ohrožovat veřejné rozpočty v naší zemi.

Související:

Důchodová reforma prošla ve sněmovně prvním čtením

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ČSSD

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hanák (ČSSD): Stavba přeložky je sice dražší, jde ale o finální řešení

15:28 Hanák (ČSSD): Stavba přeložky je sice dražší, jde ale o finální řešení

Příprava přemostění na Staré Blansko se posouvá vpřed. Kraj přispěje městu na projekt.