Fajmon: Ředitelé do výroby a ženy na jejich místa II.

29.10.2012 11:08

12. července 2011 jsem na tomto místě psal blog s názvem "Ředitelé do výroby a ženy na jejich místa?". Reagoval jsem tak na rezoluci Evropského parlamentu, který většinou hlasů schválil výzvu Evropské komisi k zavedení kvót pro zastoupení žen v orgánech obchodních společností.

Fajmon: Ředitelé do výroby a ženy na jejich místa II.
Foto: ODS
Popisek: Europoslanec Hynek Fajmon

Já jsem tehdy pro tuto rezoluci nehlasoval. Předpověděl jsem ale to, že Evropská komise se věcí začne vážně zabývat a zcela jistě předloží takový návrh. Nyní s odstupem 15 měsíců mohu konstatovat, že jsem měl pravdu. Ale zatím jen částečně, protože Evropská komise se tento týden na zavedení kvót překvapivě NEDOHODLA.

Stojí za to si připomenout o co v této věci jde. Feministické spolky se snaží dlouhodobě protlačit do evropské legislativy termín "pohlavní rovnost" neboli "gender equality". Tato kýžená pohlavní rovnost dle této teorie dosud neexistuje, protože "ženy jsou diskriminovány" o čemž svědčí jejich nižší zastoupení ve vybraných profesích oproti jejich zastoupení v populaci. Problém je v tom, že nemáme 50% hornic, traktoristek, vojákyň a také ředitelek. A tento "závažný" celoevropský problém je nutné co nejrychleji vyřešit tak, aby pohlavní rovnost byla nastolena. Proto se mají zavádět kvóty.

Inspirací pro EU se v této věci stalo Norsko, kde již zákon o kvótách na zastoupení žen v orgánech obchodních společnosti mají. Feministické hnutí se tedy rozhodlo, že to zkusí i v EU. V Evropském parlamentu to nebyl problém zařídit, jak se ukázalo již minulý rok, kdy pro rezoluci, která tento požadavek deklarovala, hlasovala velká většina. Nyní již zbývalo jen to, aby Komise věc předložila a prosadila.

A ouha. Ono se to zadrhlo. Paní komisařka Redingová se sice vehementně snažila, ale nevyšlo to. Na zasedání Komise, které se konalo toto úterý návrh neprošel. Dle zpráv z tisku se proti tomuto návrhu postavila překvapivě naprostá většina žen-komisařek a také mezi komisaři byla podpora malá. Barrosso proto rozhodl bez hlasování, že se věc zatím odloží o měsíc a potom se uvidí.

Mnozí komentátoři tento výsledek oslavují jako vítězství rozumu. Já mám ale takový pocit, že to zatím žádné konečné vítězství není. O věci zdaleka rozhodnuto definitivně není. Usnesení EP, které Komisi vyzývá k předložení návrhu je stále v platnosti a i sama Komise neřekla, že tento návrh definitivně odmítá. Pouze jej odložila. Lze předpokládat, že návrh bude během krátké doby předložen opět. I sama paní komisařka Redignová oznámila na Twitteru, že do toho půjde znova. Takže je zřejmé, že válka o kvóty dále pokračuje. My kteří je nechceme, můžeme oslavovat zatím pouze malé dílčí vítězství v tom, že Komise věc dosud neposvětila.

Stále tedy existuje hrozba uplatnění teze "Ředitelé do výroby a ženy na jejich místa".

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hynek Fajmon

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…