Filip: Účast českých vojáků na misi v Mali KSČM nepodporuje

07.02.2013 8:20

Vyjádření poslance PČR a předsedy ÚV KSČM Vojtěcha Filipa k záměru Vlády ČR vyslat české vojáky na vojenskou misi do Mali

Filip: Účast českých vojáků na misi v Mali KSČM nepodporuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Ministerstvo zahraničí ČR ještě v polovině ledna 2013, po mimořádném zasedání Rady EU k situaci v Mali, uvedlo, že nemá výraznější bilaterální zájmy v této oblasti a případnou podporu aktivitám EU chce ještě zvažovat. Po včerejším jednání ministrů zahraničí v Bruselu reaguje česká vláda prohlášením, že je připravena vyslat české vojáky do Mali.

KSČM nepodporuje vyslání českého vojenského kontingentu v rámci tzv. výcvikové mise EU do Mali. Zdůvodnění, které přednesl 1. náměstek ministerstva obrany Vlastimil Picek k vyslání českých instruktorů, je o to smutnější, že se opírá o „bohaté zkušenosti“ českých vojáků při výcviku ozbrojených sil např. na Balkáně, v Iráku a Afghánistánu.

Česká republika se opět řadí mezi země, které vstupují do vnitřních záležitostí suverénních států, které připravují armády na válečné konflikty místo toho, aby se zaměřily na skutečnou humanitární pomoc těmto těžce zkoušeným zemím. Bylo by správné, aby se vláda zeptala svých občanů, zda vynaložit předpokládaných 220 mil. korun na další angažmá v zahraničních misích, které stejně jako v předchozích případech nesouvisí s českými národními zájmy, a nebo využít tyto prostředky pro zmírnění stále drastičtějších dopadů vládních škrtů, k tomu, aby se dále nezhoršovala už tak tíživá sociální situace stále širších vrstev českých občanů. 

KSČM nesouhlasí s postupem české vlády a vedení EU, které ospravedlňují vojenskou asistenci v Mali rezolucemi OSN, především Rezolucí 2085 z 20. 12. 2012, kterou nelze, dle našeho mínění, vykládat v plné šíři jako mezinárodně právní zmocnění k rozsáhlé intervenci vojenských jednotek členských států EU do záležitostí afrického státu Mali.

Obracíme se proto v této souvislosti na vládu, aby odpověděla nám i veřejnosti na několik následujících otázek: Odpovídá mezinárodní mise všem požadavkům mezinárodního práva? Existuje vůbec žádost Rady bezpečnosti OSN k vládě ČR, aby se podílela na zabezpečení mise? Odpovídá účast našich vojáků v misi v tak vzdálené zemi, jako je Mali, českým národním zájmům, a jak? Je vynakládání prostředků ze státního rozpočtu na tyto účely účelnější a potřebnější než na řešení akutních, narůstajících sociálních problémů ve společnosti?

Zároveň si klademe otázku, zda Francii, která je iniciátorem mezinárodní intervence v této zemi, skutečně jde o nastolení demokracie, vlády práva a o bezpečný život obyvatel Mali, nebo si - tak jako v řadě jiných případů - snaží uchránit své mocenské zájmy, především kontrolu nesmírného nerostného bohatství v tomto teritoriu.

Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

22:55 Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

Jak by to asi vypadalo, kdyby místopředseda jakékoli z minulých vlád přiznal, že v zahraničí odsouhl…