Hannig (Suverenita): Exekuce – epidemie která může zasáhnout kdekoho

19.03.2012 9:18

V tomto článku pominu módní téma – Holešovskou výzvu a zaměřím svou pozornost k něčemu, co skutečně pálí už bezmála milion spoluobčanů a co lze, na rozdíl od utopistických a nerealizovatelných blouznění, řešit za použití zdravého rozumu.

Hannig (Suverenita): Exekuce – epidemie která může zasáhnout kdekoho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hannig

V posledních dnech díky mediálně přitažlivé záležitosti jako je dění kolem Holešovské výzvy a ztrapnění jejího představitele v Hyde parku, jaksi zanikla zpráva, že několikanásobně narostly exekuce. A to opět nemyslím mediálně vyzdvihnutou zprávu o exekuci za mobilní telefon Vítkovské rodiny, kterážto nakonec byla prominuta, ale takové exekuce, které postihují řadové občany, o kterých se nepíše a jejichž výdělky nedostačují na pokrytí běžných výdajů na domácnost a výchovu dětí a na ty jejichž důchod nestačí na zaplacení nájmu, léků...

Samozřejmě, že dluhy se mají platit. To je zásada, která už od prehistorických dob je neměnitelná, právě tak, jako je známo, že velké dluhy ani v minulosti ani nyní spláceny nebyly a nejsou, viz například v současné době dluh Řecka a zánik řádů Templářů v minulosti, neboť králi Filipovi Sličnému se zdálo pohodlnější Templáře vyvraždit a zabrat jim majetek, než by jim splatil dluhy. Ale to jen na okraj. V tuto chvíli nás zajímají dluhy, které trápí tak říkajíc řadového občana

Dovolte mi, abych se v tomto článku zamyslel nad skutečností, která tento stav zavinila.

Víme, že hospůdky v okolí Poslanecké sněmovny jsou rejdištěm lobbistů, kteří dokáží ovlivnit tvorbu zákonů tak, že vždy je nový zákon, či jeho novelizace namířena ve svém důsledku proti občanovi.

Naše společnost je konfrontována s faktem že se dějí exekuce na majetek,  jehož hodnota několikanásobně převyšuje výši vymáhané pohledávky. Jak je to možné?

Poslanci, kteří v dané chvíli sedí v parlamentu se považují za někoho, koho se trápení občana netýká a tak svým hlasováním spíše přitakávají těm, se kterým právě absolvovali chutný oběd. A to je největší kámen úrazu. Měli by si uvědomit, že se za několik let mohou ocitnout i oni v roli někoho, na kterého dosáhl bič špatného zákona. Měli by si uvědomit, že i ve svém budoucím zájmu mají schvalovat takové zákony, které jsou v souladu se zdravým rozumem. A teď vůbec nemyslím myšlení ve smyslu pravolevé orientace. To ať si každý z nich ovlivní podle svého přesvědčení. Myslím tím neschvalovat zákony, které odporují zdravému rozumu. A pokud vědí, že některý stávající zákon takovým je, mají se snažit takový zákon změnit. Vláda má plnou hlavu úsporných balíčků (mimochodem takových, které ve svém důsledku jsou spíše cestou do ještě hlubšího ekonomického marasmu. To vládní šetření mi připomíná historku o koni, kterého skoro naučili nežrat, jenže on jim předčasně z hladu pošel – ale o tom až jindy) a tak je na poslancích, aby napravovali to, co napravit lze.

1. V první řadě zákonem zakázat postupování pohledávek pochybným společnostem sídlícím v daňových rájích.

2. Zákonem též zakázat aby rozhodčí doložky krátily práva dlužníků.

3. Stanovit strop výše úroků tak, aby skončila praxe povolující lichvářské úroky.

4. Stanovit též strop pro poplatky exekutorům. Je třeba zákonem zajistit nepovolení nehorázných poplatků exekutorům, převyšujícím i mnohonásobně hodnotu vymáhaného  dluhu.

5. Zákonem zakázat a trestat inkasní společnosti předstírající, že jsou exekutoři.

6. Zakázat exekuce na majetek,  jehož hodnota násobně převyšuje výši vymáhané pohledávky. Exekuce musí mít přiměřenou hodnotu k výši dluhu.

7. Zákonem ošetřit aby neexistovala zjevná podjatost exekutorů působících v prospěch spřátelených společností.

8. Zákonem dále ošetřit aby skončilo poškozování dlužníka nečinností exekutora, které vede k narůstání dluhu dlužníka.

9. Zákonem zcela přísně zakázat, aby byla prováděna exekuce majetku, který nepatří dlužníkovi.

10. Ošetřit zákonem, aby v médiích nebyly prezentovány reklamy, které jasně navádějí k neuváženému zadlužování. Právě tak, jako se musí uvádět, že kouření škodí zdraví, tak by se mělo uvádět že neuvážené půjčky jsou cestou k osobnímu i životnímu bankrotu.

Současná praxe mi bohužel vnucuje myšlenku, že všechno spěje k tomu, aby k bankrotu spěla celá naše společnost.

Ale ať nekončím bezútěšně. Stále je velký počet lidí, kteří přes všechno neztratili zdravý rozum a chovají se ke svému životu odpovědně. Ať už je situace jakákoliv, Češi a Moravané se vždy dokázali udržet nad vodou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Suverenita - blok Jany Bobošíkové

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Dobře pracovala, tak ji vyrazíme

20:03 Laudát (KAN): Dobře pracovala, tak ji vyrazíme

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny…