John (VV): Za možnou ztrátu miliard mohou ministerstva

11.02.2012 22:29

Přesnou rekonstrukci toho, jak Česká republika postupovala, když byla švýcarskými orgány vyzvána, aby se přihlásila o miliardy korun v kauze Mostecké uhelné společnosti, představil předseda Věcí veřejných Radek John a místopředseda Tomáš Jarolím.

John (VV): Za možnou ztrátu miliard mohou ministerstva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek John

„Zdá se nám, že vláda příliš dlouho jedná o tom, kdo má zodpovědnost za to, že se ČR nepřipojila k trestnímu řízení ve Švýcarsku, kde mohla získat několik milionů korun. V situaci kdy škrtáme, kde se dá a ministr financí bere z kapes občanů korunu za korunou, je absurdní, jak v této věci selhala jednotlivá ministerstva,“ prohlásil Radek John. „Obětním beránkem se stalo vrchní státní zastupitelství. Podle našeho vlastního šetření se však zdá, že tato instituce nese za celou věc nejmenší vinu. Ukazuje se, že mnohem významněji pochybila tři ministerstva ovládaná TOP 09 a ODS.“

Podle zjištění Věcí veřejných se švýcarské orgány sice snažily Českou republiku do trestního řízení zapojit, ministerští úředníci však řadou chybných rozhodnutí tuto snahu zcela narušili. „Ministři zahraničních věcí a spravedlnosti v polovině roku 2010 významně pochybili, když neinformovali věcně příslušné ministerstvo financí, že nás Švýcaři vyzývají k uplatnění požadavku na náhradu škody. Namísto toho obě ministerstva chybně postoupila věc nepříslušnému státnímu orgánu, čímž způsobila téměř půlroční prodlení v komunikaci se švýcarskou stranou,“ shrnul Tomáš Jarolím. „Ministr financí svou nečinností promeškal lhůtu, v níž mohla ČR řádně přihlásit své nároky na náhradu škody, a to i přes dostatečně detailní informace poskytnuté švýcarskými orgány činnými v trestním řízení. Ministr svou prokazatelnou pasivitou významně zhoršil procesní postavení ČR a snížil její šance na uplatnění náhrady škody v probíhajícím trestním řízení. Kromě toho ministr financí způsobil ČR škodu spočívající ve vícenákladech na právní služby, které by v případě odpovědného postupu státu nevznikly.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubisková (Přísaha): Vraťme, prosím, naší zemi slušnou politickou kulturu

11:04 Kubisková (Přísaha): Vraťme, prosím, naší zemi slušnou politickou kulturu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k politické kultuře.