KONS: Ocenění skupiny bratří Mašínů si velmi vážíme

26. 2. 2011 6:36

Členové skupiny bratří Mašínů vyznamenáni nejvyšším resortním vyznamenáním Ministerstva obrany.

KONS: Ocenění skupiny bratří Mašínů si velmi vážíme

Nejvyšší resortní vyznamenání Ministerstva obrany, zlatou lipovou ratolest, obdržel Milan Paumer in memoriam, který se v roce 1953 za dramatických okolností probil s Ctiradem a Josefem Mašínovými z tehdejšího komunistického Československa do západního Berlína. Vyznamenáni byli in memoriam také další dva členové skupiny, Václav Švéda a Zbyněk Janata. Ti byli při útěku chyceni a posléze popraveni. Oceněn byl i Václav Hradec, který skupině pomáhal a byl za to odsouzen na 22 let do vězení. Vyznamenání z rukou pana ministra převzali rodinní příslušníci.

Vyznamenání předal včera, 24. února 2011, ministr obrany Alexandr Vondra u příležitosti vernisáže výstavy věnované III. odboji s názvem „Přísahali republice" ve Vojenském historickém ústavu v Armádním muzeu Žižkov. Vernisáže se zúčastnila i Sandra Mašínová, dcera Josefa Mašína. Ta také přečetla dopis obou bratrů, ve kterém kromě jiného píší: „Ani světové zhroucení komunistického systému po roce 1989 neznamenalo konec kontinuity komunistických zákonů v České republice. Ti, kteří proti komunistickému teroru bojovali a byli dopadeni, pokud nebyli popraveni nebo nezemřeli v komunistických žalářích, jsou dodnes nositeli zbytkových trestů. Jejich tehdejší soudci konají dále své řemeslo." V tomto kontextu znovu upozorňujeme na petici „Chceme justici bez komunistických soudců a státních zástupců!" (http://www.bezkomunistu.cz/), kterou Konzervativní strana spoluiniciovala.

Konzervativní strana si tohoto kroku ministra obrany velmi váží a to jak obecně, s ohledem na nutnost udržovat historickou paměť a poukazovat na opravdové vzory hodné následování, tak i v souvislosti se skutečností, že pan Milan Pumer byl váženým členem Konzervativní strany. Alexandru Vondrovi touto cestou za jeho slova o potřebě jasně se přihlásit k ozbrojenému odporu proti komunistické diktatuře rádi děkujeme.

Konzervativní strana


Dopis u příležitosti otevření výstavy věnované III. odboji

Vážený pane ministře, vážení hosté!

Děkujeme panu ministru obrany za pozvání ke dnešnímu otevření výstavy věnované Třetímu odboji v rámci muzea Vojenského historického ústavu. Pokládáme tuto událost za důležitý krok ve vývoji této země a její obnovy.

Dnešní den je významný hlavně tím, že tomu zítra bude již 63 let od momentu, kdy dobře organizovaní komunisté ozbrojeným pučem uvrhli tuto zemi do období temna a rozpoutali nemilosrdný třídní boj proti spoluobčanům. Byla to doba tlaku, nesvobody a bezpráví, která trvala po dvě generace.

Avšak ani světové zhroucení komunistického systému v roce 1989 neznamenalo konec continuity komunistických zákonů v České republice. Hospodářská moc zůstala v rukou bývalých utlačovatelů a jejich nových přátel, kteří byli hlasy komunistů v Parlamentu dosazeni do nejvyšších státních funkcí. Komunistická strana nejen že dále existuje, ale její zástupci jsou dodnes voleni do Parlamentu, kde spolurozhodují o platných zákonech.

Ti, kteří proti komunistickému teroru bojovali a byli dopadeni, pokud nebyli popraveni nebo nezemřeli v komunistických žalářích, jsou dodnes nositeli zbytkových trestů. Jejich tehdejší soudci konají dále své řemeslo.

Období komunistického útlaku po sobě zanechalo v Čechách morální trosky, kterých jsme svědky i dnes, vice než 20 let po pádu světového komunizmu. Komunističtí zločinci zde za své činy nebyli potrestáni.

Ti Češi a Slováci, kteří proti komunistickému teroru bojovali, tak vědomě činili s nasazením vlastního života a mnozí z nich v tomto boji padli. Někteří jako agentichodci nebo na domácí frontě. Někteří jako vojáci cizinecké legie v Indočíně, v Americké armádě v Koreji a ve Vietnamu nebo v RAF v Koreji. Nezapomínejme též na ty, kteří sloužili v padesátých letech ve služebních jednotkách Americké armády v Německu, očekávaje dne, kdy budou se zbraní v ruce pomáhat osvobození své vlasti.

Děkujeme všem, kteří umožnili tuto výstavu, která by měla českému národu být připomínkou toho, že svoboda a demokracie nejsou zadarmo a že ta svoboda, kterou dnes užívá byla zaplacena životy nejen desetitisíců amerických vojáků na válečných polích světa, ale i životy hrstky Čecha Slováků, kterým jejich národ dodnes dluží tento boj dobojovat.

Děkujeme Vám za Vaši ucast a podporu,

Ctirad a Josef Mašínovi

Dále čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: KONS

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kováčik (KSČM): Je třeba upřednostnit práci

4:32 Kováčik (KSČM): Je třeba upřednostnit práci

Veřejný prostor opět plní úvahy “odborníků“ coby, kdyby, jakési dohady a jasnovidectví. Mnozí se vy…