Paroubek: Vláda v boji proti nelegálním lihovinám a destilátům i nadále tápe

11.03.2013 6:24

Nečasova vláda více než půl roku po vypuknutí lihové aféry, která má na svědomí několik desítek mrtvých občanů, teprve ve středu schválila některá restriktivní opatření.

Paroubek: Vláda v boji proti nelegálním lihovinám a destilátům i nadále tápe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jiří Paroubek

Ta ale nejen, že přicházejí pozdě, ale zároveň jsou to řešení vesměs špatná či polovičatá. Ve chvíli, kdy je podle odhadů celá čtvrtina trhu s lihovinami a destiláty v ČR nelegální, se nelze poohlížet například po odstraňování administrativní zátěže. Každá normální vláda i strana by měla jít cestou větší ochrany spotřebitele. Nic takového ale dnešní rozhodnutí vlády nepřináší!

Plně se v tomto směru ztotožňuji jak s názorem prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Juračky, tak i s názorem prezidenta Asociace hotelů a restaurací Stárka, kteří své výhrady k vládnímu kroku již vyjádřili. I proto oba pány kontaktuji a plánuji se s nimi v nejbližší době setkat, abych se blíže seznámil s jejich názory před jednáním Poslanecké sněmovny.

Musím připomenout, že národní socialisté již v polovině září minulého roku navrhovali vládě následující řešení:

Po omezení volného obchodu s lihovinami a destiláty, ke kterému došlo v rámci prohibice, se vláda měla soustředit na urychlené vytvoření mechanismu trvalého dohledu nad výrobou a distribucí lihovin. Připomínám, že to bylo právě za ministra financí Kalouska, kdy byl zrušen stálý dozor celníků v lihovarech a ke kontrolám docházelo jen namátkově! To byl mimochodem další výsledek politiky tupých škrtů ve státní správě! Dnes se vláda nevrací k dohledu celníků, ale k jakémusi zprostředkovanému dohledu prostřednictvím kamer.

Navrhovali jsme také, aby prodej alkoholických nápojů nad 20 objemových procent etanolu byl licencován ze strany ministerstva financí a kontrolu nad těmito licencemi by měl např. celní úřad. Licence by měla být vydána pod vysokou kaucí, jejíž výše by se řídila rozsahem prodeje.Dnešní rozhodnutí vlády v tomto směru v podobě pětimilionové kauce je pouze polovičaté.

Všichni prodejci lihovin a destilátů nad 20 objemových procent etanolu by měli podle názoru LEV 21 mít oznamovací povinnost (museli by např. předložit kompletní seznam svých dodavatelů) a zároveň by měli povinnost ihned celní správě oznámit jakéhokoli nového dodavatele.

Celní správa by pak ve spolupráci s živnostenskými a dalšími úřady takového dodavatele prověřila. Obchodní smlouvy mezi těmito subjekty by podléhaly notářskému ověření. Celní správa a živnostenský úřad by při uzavírání takovýchto obchodních smluv měly právo kontrolovat, zda dodavatelská firma je zastupována skutečným majitelem, či jen statutárním zástupcem.

Při porušení výše uvedených nařízení by stát nekompromisně okamžitě odebral licenci na prodej lihovin a destilátů a také by došlo k propadnutí kauce, v případě dodavatele by došlo ke ztrátě živnostenského oprávnění.

Navrhovali jsme rovněž zcela zakázat prodej alkoholu formou internetových obchodů, a to alespoň do doby, než se naleznou nástroje pro kontrolu takto prodávaných lihovin a destilátů. Ty však vláda alespoň podle našich informací dodnes nenašla, pokud je vůbec hledala.Rovněž by podle našeho názoru měla být snížena spotřební daň u lihovin a destilátů a zavedena povinnost vrátit daňové plnění zpět k výrobcům lihovin.

Uvědomujeme si, že žádná opatření zcela nevyloučí černý trh s lihovinami a destiláty, naším cílem by ale mělo být, aby se těmto osobám jejich „podnikání“ patřičně ztížilo. Navíc,snížení spotřební daně by řadu těchto osob odradilo, neboť dnes těží právě z velkého rozdílu mezi cenami oficiálních výrobců, které jsou zatíženi poměrně vysokou spotřební daní z alkoholu, a jejich daněmi nedotčenými cenami.

Primárním cílem ale musí být ochrana českého spotřebitele! A v tom Nečasova vláda opět zcela selhala. Je těžké odhadnout, zda je to v důsledku kolosální neschopnosti nebo spíše v důsledku ideologické předpojatosti.

Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turoňová (Stačilo!): Fico je připraven zahájit spolupráci, která je noční můrou Bruselu

21:03 Turoňová (Stačilo!): Fico je připraven zahájit spolupráci, která je noční můrou Bruselu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.