Peake: Musí být politika dialogu, dialogu mezi koalicí, dialogu s veřejností i s opozicí

27. 4. 2012 12:55

Projev na 39. schůzi Poslanecké sněmovny dne 27. 4.

Peake: Musí být politika dialogu, dialogu mezi koalicí, dialogu s veřejností i s opozicí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolina Peake

Děkuji vám, paní předsedkyně. Vážení páni poslanci, vážené paní poslankyně, pane premiére, kolegové z vlády, dnešní diskuse bude nepochybně plná emocí a silných slov, konečně už byla. Vláda a tentokrát i já osobně dáváme dnes staré i nové opozici zbytečnou příležitost k vypjatým projevům a kritice vlády na půdě této Poslanecké sněmovny.

Téměř po dvou letech od svého ustavení přicházím k vám, poslancům a poslankyním, se žádostí o vyslovení důvěry a mandát na pokračování v započaté práci. Považuji za nutné provést při této příležitosti bilanci uplynulých měsíců. Po volbách v květnu 2010 jsme my všichni i česká veřejnost vstupovali do nového volebního období s velkými nadějemi a očekáváními. Nabízela se jedinečná příležitost na stabilní vládnutí, na maximální prosazení priorit z našich programů. Připusťme si, že jsme tuto příležitost prohospodařili. Dostali jsme se do začarovaného kruhu ultimát, dramatických mediálních vzkazů a vzájemné nedůvěry. Veřejnost tuto situaci citlivě vnímá a její důvěra v politiku a parlamentní demokracii se dostala bohužel na minimum.

Bylo by nespravedlivé házet vinu jen na jednu politickou stranu nebo na jednu koalici. Smysl pro fair play, jak se zdá, v politice chybí tak nějak obecně. Někdo umí druhého tlačit ke zdi elegantně a pro veřejnost téměř neviditelně, avšak o to efektivněji, někomu nezbývá než hystericky povykovat. Kombinace obou je ale dlouhodobě neudržitelná a pro vnímání politiky smrtící. Každý z nás koaličních poslanců a ministrů k této situaci nějak přispěl. Někdo tím, že málo razantně prosazoval svůj názor ve vlastní straně, někdo tím, že raději nechá problém hnít, než aby jej řešil, jiný zase tím, že se ke kolegům chová jako mazák k bažantovi na vojně.

Rozhodnutí, které jsem učinila minulý týden, je snahou o nápravu mé dřívější slabosti. Chci ukončit politiku nesrozumitelných ultimát a pokusit se společně s kolegy, jejichž podpory si velmi vážím, vydat novou cestou. Doufám, že podobné sebereflexe jsou schopni i ostatní hráči. Pokud má vláda fungovat jako důvěryhodný tým, musí se důvěryhodně a slušně chovat všichni hráči. Výsledkem mého kroku z minulého týdne je hlasování o důvěře vládě, které nás dnes čeká. To si velmi dobře uvědomuji. Považuji ale dnešek za příležitost patrně už poslední začít znovu a přesvědčit občany, že vládnout jde i jinak.

Naším cílem, pokud v tomto dnešním testu uspějeme, musí být politika dialogu, dialogu mezi koaličními partnery, dialogu s veřejností i s opozicí. Chceme-li po občanech, aby přinesli oběti v zájmu konsolidace veřejných financí, nesmíme jim nabízet obrázek rozhádané vlády, která nemá čas nic vysvětlovat. Musíme se plně soustředit na program a plnění slibů. Netvrdím tím, že se doposud nepodařilo prosadit nic. Naopak, máme za sebou celou řadu úspěchů. Nebudu je všechny vyjmenovávat, ale zmíním alespoň věci, které jsou z mého hlediska velmi důležité. Nejde jen o problém konsolidace rozpočtu České republiky.

Zavedené politické strany mají ve zvyku se předhánět v ekonomických tématech, ale nějak se za posledních 20 let z politické diskuse vytrácí téma průhledného a předvídatelného právního prostředí. Přitom právě této vládě se podařilo prosadit mnoho zákonů, o jejichž potřebě se 20 let pouze mluví, ale reálně nebyla vůle takové zákony prosadit, ať už vládla ta či ona politická strana či koalice.

Schválili jsme zákony, které mohou, ať už preventivně nebo represivně, působit proti vyvádění veřejných prostředků do šedé ekonomiky. Prosadili jsme přísnější tresty za korupci úředních osob, trestní odpovědnost právnických osob, tedy podmínku pro připojení se k mezinárodní smlouvě proti korupci, prosadili jsme novelu zákona o veřejných zakázkách, zpřísnění pravidel pro rozhodčí doložky. Věcí je mnoho a mnoho dalších je již v legislativním procesu.

Zákon o whistleblowingu, lobbingu, financování politických stran, zpřísnění podmínek pro exekutory a řada dalších.

To jsou pro mne důvody, proč stojí za to tuto vládu ještě nechat pracovat. Nacházíme se ve zlomovém okamžiku. Můžeme učinit poslední krok do propasti a zmařit veškeré naděje, které volby v roce 2010 přinesly, a nebo se můžeme pokusit napravit reputaci této vlády i celé koalice. Jsem pro tu druhou možnost a nabízím všem svým kolegům z koaličních stran možnost efektivní spolupráce s cílem prosadit co nejvíce z programového prohlášení vlády.

Sociální demokracie a Komunistická strana nás šetřit nebudou, je to jejich úloha opozice a hrají ji dobře. Koalice a opozice spolu válčit nemohou. Pardon, mohou. (Neklid v sále.) Tak znovu. Koalice a opozice spolu válčit mohou. Permanentní válka ale nemůže probíhat v koalici. I opozice by si ale měla uvědomit svou odpovědnost vůči státu. Šest let, které sociální demokraté tráví mimo vládní lavice, se přirozeně podepsalo i na způsobu jednání představitelů této strany. Zdá se mi, že čím hůře v této zemi bude, tím lépe pro sociální demokracii a komunistickou stranu a jejich potenciální společné vládnutí po příštích volbách. (Výkřiky zleva.)

To se projevilo při sobotní demonstraci pořádané odbory. Plně respektuji právo na protest, ale eskalace napětí, silné výroky a demonstrativní účast představitelů opozičních stran ničemu nepomůže! Doufám, že pokud dnes vláda uspěje, vrátí se odbory k jednacímu stolu na tripartitě.

Dnes budete, vážené poslankyně a vážení poslanci, rozhodovat o osudu této vlády. Nechci pronášet patetická slova, ale považuji za svou povinnost apelovat, abychom si dnes dali šanci na nový začátek. Dejme šanci prosazení programových priorit, napravení reputace české politiky a obnovení důvěry veřejnosti.

Hlasujeme pro důvěru této vládě! Děkuji vám. (Potlesk provládních poslanců.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PSP ČR

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman v OSN: Kdo podporuje migraci, oslabuje země v Africe a na Blízkém východě

18:35 Prezident Zeman v OSN: Kdo podporuje migraci, oslabuje země v Africe a na Blízkém východě

Projev prezidenta Miloše Zemana ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN.