Rouček (ČSSD): Politika rozšiřování EU musí zůstat silná a otevřená

15.03.2012 4:46 | Zprávy

Na plenárním zasedání ve Štrasburku dnes proběhla rozprava o politice rozšiřování EU a jednotlivých zemích v přístupovém procesu, konkrétně Islandu, Bývalé jugoslávské republice Makedonie (FYROM) a Bosně a Hercegovině.

Rouček (ČSSD): Politika rozšiřování EU musí zůstat silná a otevřená
Foto: liborroucek.cz
Popisek: Europoslanec Libor Rouček

Evropští socialisté a demokraté v této věci vítají, že i přes současnou hospodářskou krizi Unie získává politika rozšiřování nový impulz v podobě zemí západního Balkánu. Frakce evropských sociálních demokratů (S&D) v Evropském parlamentu se domnívá, že by Komise společně s členskými státy EU a vládami zemí západního Balkánu, měly pozitivně využít statutu Srbska jako kandidátské země na vstup do EU a urychlit provádění politických a hospodářských reforem, zejména tam, kde zaostávají.

Místopředseda frakce S&D Libor Rouček, který je zodpovědný za zahraniční  politiku a rozšíření, uvedl: "Rozšíření je jednou z nejúspěšnějších politik Evropské unie vůbec. Je v našem strategickém zájmu, aby byla i nadále silná a perspektivní. Vyčerpání, mdlost a únava, to jsou rysy, které si politika EU jednoduše nemůže dovolit."

Libor Rouček se také vyjádřil k jednotlivým zemím, které byly na plenárním zasedání ve Štrasburku diskutovány (Bosna a Hercegovina, Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM), Island): "Vznik nové ústřední vlády v Bosně a Hercegovině je značně potřebným znamením pokroku. Bosna a Hercegovina by měla v prvé řadě provést zásadní opatření vedoucí k silnější a účinnější státní správě. To může zemi jako celek posunout směrem k vstupu do EU. Proto je klíčové, aby se politické elity zdržely akcí, které podkopávají autoritu státu. Dále jsme rádi za nově vedený dialog na vysoké úrovni pod vedením komisaře Füleho k přípravě Bývalé jugoslávské republiky Makedonie na přístupové rozhovory. Tamní orgány by měly plně využít této příležitosti k zesílení tlaku na reformy v pěti prioritních oblastech jako je svoboda projevu, právní stát, reforma veřejné správy, volební proces a boj proti korupci. S&D zároveň lituje, že zatím na mezinárodní úrovni nedošlo k žádnému konstruktivnímu posunu v řešení sporu s Řeckem. Důrazně vyzýváme obě strany, aby dospěly k vyváženému kompromisu. Současná situace je neudržitelná. Dále jasně podporujeme vstup Islandu do EU. Zároveň chválíme islandskou vládu za neustálý pokrok v přístupových jednáních. Jsme přesvědčeni, že země bude schopna dosáhnout potřebné široké podpory ze strany islandských občanů pro vstup do EU."

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

ODS už není, co bývala

ODS bývala k EU dost kritická, dnes je to naopak. Navíc jste se spojili s dost eurofederalistickými stranami. Je vám jasné, že jste tak pro řadu lidí, včetně mě, kvůli tomu nevolitelní? A že tím nahráváte konkurenci? Proč nekandidujete samostatně? Já třeba k eurovolbám nepůjdu, protože není koho vol...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Děkujeme za práci, odvedenou ve volební kampani

22:01 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Děkujeme za práci, odvedenou ve volební kampani

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT děkuje všem voličům, kteří ji odevzdali svůj hlas v p…