Semelová (KSČM): Chaos kolem územního plánu Prahy

26.04.2012 8:18

Otevřený dopis zastupitelky hl. m. Prahy Marty Semelové primátoru Svobodovi k problematice územního plánu města.

Semelová (KSČM): Chaos kolem územního plánu Prahy
Foto: red
Popisek: Poslankyně a zastupitelka Prahy 1 za KSČM, Mgr. Marta Semelová

Před nedávnem vypukla aféra kolem odposlechů Romana Janouška, která  ozřejmila nehorázný způsob rozhodování magistrátu o veřejných zakázkách za miliardy korun. Prodej nemovitostí a pozemků, stavební povolení, územní změny...to vše sloužilo k obrovským ziskům pár mafiánů, kteří konali ne ve prospěch města a jeho obyvatel, nýbrž ve prospěch vlastní kapsy.  Právě územní plán skýtal bezmezné možnosti jejich obohacování.

Po vašem nástupu na pražský magistrát se mohlo zdát, alespoň podle vašich proklamací, že se pokusíte vymést lumpárny i s jejich provozovateli. Postupem času se však mladá krev nové koalice jakoby od mnohých svých předchůdců poučila. Bohužel ne ku nápravě věci, ale pro zdokonalení systému nehospodárného vynakládání prostředků, kdoví v čí prospěch. A opět je v popředí zájmu a zájemců územní plán. Ten má na starosti 1. náměstek Tomáš Hudeček. Pod zástěrkou boje proti korupci začal vyhlašovat jakési prapodivné zjednodušování územního plánu, na jehož přípravě se pracuje už řadu let. Ten má být nyní hozen do koše, bez ohledu na závazný termín dokončení, bez ohledu na mravenčí práci mnoha lidí, bez ohledu na hodiny a hodiny diskuzí nad jeho podobou, na 16,5 tisíce připomínek koncepce od odborníků, občanských iniciativ či občanů, na desítky milionů korun, které práce na něm stála. Přestože už je před dokončením, má ho tedy nyní nahradit nově vytvořený „metropolitní plán“, v němž už nebude 24 barev, které charakterizují jednotlivá území, ale pouze čtyři, jež budou označovat oblasti krajiny, rekreace, bydlení a produkci. Podle Tomáše Hudečka by pak dokonce stačily barvy pouze dvě, označující zástavbu a nezastavitelné území. Prý stavebně technické normy jsou přísné, takže je jedno, co bude stát vedle obytného domu. Občané si pak klidně mohou protestovat, Rada hl.m.Prahy to bude brát vážně asi tak jako Kalousek s Nečasem demonstrující na Václavském náměstí v Praze. Originální představu má 1. náměstek také o hospodaření s velkými územními celky v Praze. Městské pozemky má mít k dispozici podle jeho vyjádření jakási rozvojová agentura, které budou také náležet patřičné pravomoci k rozhodování, co se kde postaví. Privatizace stavebního řízení a legalizace korupce jak vyšitá. Zastupitelé a volené orgány se mohou jít klouzat. Namísto stávajícího týmu lidí z ÚRM si chce T. Hudeček najmout nějakou skupinu lidí na dohodu o provedení práce, aby nemusel vyhlásit veřejnou soutěž na zpracovatele, takže odměna může jít někomu rovnou do kapsy. Poradním a kontrolním orgánem bude tzv.ozvučná deska, která bude složená z nejrůznějších lidí a bude se scházet čtyřikrát do roka. Magistrát také zadává veřejné zakázky na „Expertní posouzení územního plánu hl.m.Prahy“, na „Zásady a hlavní principy, metodiku a pojetí metropolitního plánu“ a dále na výzkumnou práci „Vztah rozvoje města a přípravy územně plánovací dokumentace“. Tyto práce mají stát cca 30 milionů korun. Podle sdělovacích prostředků je již předem známo, kdo zakázky dostane. Jde údajně o přátelské osoby, poradce, moderní lobbisty z fakulty architektury ČVUT. Hra na veřejnou zakázku se tak opět zdá být fraškou. Navíc do doby, než bude nový metropolitní plán zpracován, budou průběžně realizovány různé změny, bez jakéhokoliv systému, bez ohledu na promyšlený rozvoj města.

Není třeba zdůrazňovat, že celý proces přípravy výstavby hlavního města je velice složitý, vyžadující rozsáhlé znalosti i praxi. Představy pana náměstka jsou však velice mlhavé a lze očekávat značný chaos, během něhož může dojít k nenahraditelným škodám, co se týká rozvoje města i života jeho obyvatel. Vzhledem k  tomu, že jako primátor prozatím k těmto otázkám mlčíte, žádám vás o veřejné, věcné a pro občany srozumitelné vyjádření k uvedeným záměrům magistrátu, včetně časového harmonogramu pořízení nového územního plánu, který by měl vstoupit podle příslušných zákonů v platnost v roce 2015.

Marta Semelová, předsedkyně klubu KSČM v Zastupitelstvu hl.m.Prahy

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marta Semelová - profil

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Lidé celého světa musí tlačit na politiky, aby to vraždění zastavili

7:02 Fiala (SPD): Lidé celého světa musí tlačit na politiky, aby to vraždění zastavili

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k míru.