VV: Hamerský se snaží rozložit kladenský klub VV zevnitř

05.08.2010 20:30

Stručná historie VV a Milana Hamerského.

VV: Hamerský se snaží rozložit kladenský klub VV zevnitř

Milan Hamerský je český politický aktivista. Ve svém mladém věku sedmatřiceti let stihl poměrně mnoho věcí. Proč však Věci veřejné, jak dnes informují hlavní média, o jeho kandidaturu v Kladně za VV nestojí?

Začneme-li pozitivními skutečnostmi, nelze nezmínit Hamerského vzdělání. Absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a na zdejší Fakultě sociálních studií rovněž vystudoval politologii. Teoretické základy v otázce fungování státu a jeho institucí, jakož i politických subjektů, by mu neměly chybět. Už jako student se však aktivně zařadil i mezi politiky, když v lednu 1993 vstoupil do ODA. Z této strany vystoupil v roce 2002 po neshodách o tom, jakou pozici by měl zaujímat na kandidátce. Jeho pozici lídra Jihomoravské kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny zpochybňovala KDU-ČSL, která nesouhlasila s jeho názory, mimo jiné například s podepsáním petice za legalizaci marihuany. Hamerský tak byl po dohodě lidovců a ODA posunut na třetí místo.

Po zmíněném vystoupení z ODA prakticky okamžitě založil Liberální reformní stranu (pozdější Liberálové.cz). Zajímavým faktem je, že přes svůj odchod z ODA Hamerský se stranou dále spolupracuje. Flagrantním vyjádřením tohoto faktu je společná kandidátka LiRA, ODA, US-DEU a Cesty změny pod hlavičkou Unie liberálních demokratů pro Evropské volby 2004. Na podzim téhož roku sestavila LiRA společně se Stranou zelených v krajských volbách kandidátku Zelená pro Moravu. Ve znamení sestavování kandidátních listin společně s dalšími silnějšími stranami pokračovala činnost LiRA i v dalších letech. Překvapivě z hlediska konzistence politických názorů může vyznívat spolupráce LiRA a kandidáta ČSSD na kladenského senátora Jiřího Dientsbiera. Na konci roku 2008 proběhl sjezd, na kterém byla strana přejmenována na Liberálové.cz. Předsedou strany se stal Pavel Weiss. Přesto Hamerský nadále zůstává nejznámější tváří strany. V posledních parlamentních volbách vystupuje strana samostatně, přestože krátce před volbami Hamerský vyjadřuje podporu Věcem veřejným. Nakonec získávají Liberálové 260 hlasů (slovy: Dvě stě šedesát). Hamerský si tento bídný výsledek zřejmě vyložil jako důsledek svého doporučení, avšak při pohledu na výsledek v roce 2006 zjistíme, že straně naopak ještě sedm voličů přibylo.

Po těchto volbách bylo více než jasné, že Hamerského a Weissova strana nemá budoucnost. Krátce po volbách zažádal Hamerský o členství v politické straně Věci veřejné. V souladu se stanovami má nyní status čekatele. Věci veřejné tento mechanismus, na jehož základě mohou lidé čekat na členství až jeden rok, pokládají za funkční právě v případech, kdy by strana mohla být zneužita jako výtah k moci. Bohužel, silné podezření na toto jednání mají Věci veřejné právě u Milana Hamerského. Nehledě na to, že Hamerský usiluje o členství již ve třetí straně, Věci veřejné jej nepovažují za důvěryhodného především proto, že nyní hodlá zneužít jména Věcí veřejných k sestavení vlastní kandidátky na Kladensku, a to se subjekty, se kterými VV kandidovat nehodlají.

Hamerský se prohlašuje za člena místní organizace Věcí veřejných, kterým však být nemůže, protože je pouhým čekatelem strany. Z tohoto důvodu nemohl být ani osobou, která klub zakládá. Hamerského vyjádření, že nezná členy kladenského klubu Věcí veřejných je v tomto kontextu logické - nemohl je znát proto, že působil ve virtuálním klubu namísto oficiálního klubu Věcí veřejných. Aby toho nebylo málo, Hamerský svůj záměr působit u VV odhalil členům této strany již před květnovými volbami, avšak na základě pozdějších událostí je zřejmé, že jednoznačné odmítnutí zřejmě nepochopil. Hamerský v předvolební době vedl za Liberály.cz kampaň, v níž opakovaně napadal Věci veřejné. Nyní činí totéž. Bohužel, jeho útoky již nepřicházejí z venčí, jak je ve volebních soubojích obvyklé, ale rozkládá stranu a zejména její kladenský klub zevnitř. Otázkou zůstává, zda tak činí úmyslně, anebo v naději, že se mu skutečně nakonec podaří obsadit vytoužené pozice zastupitele, radního či dokonce primátora. Buď jak buď, Věci veřejné o členy tohoto druhu skutečně nestojí.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

23:08 Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k stavu životního prostředí v České republice