Slovenský předseda vlády Robert Fico před několika málo dny veřejně prohlásil, že některé členské státy NATO by mohly vyslat své vojáky na Ukrajinu s tím, že se o tom bude jednat na pondělním summitu k Ukrajině v Paříži. Fico za toto své tvrzení sklidil vlnu kritiky a útoků s tím, že si vymýšlí a straší. Jenže po pařížském jednání přišel tamní prezident Macron s prohlášením, že vyslání vojáků je možností a nelze to vůbec vyloučit.
Podle politologa Lukáše Valeše je premiér Fico terčem útoků v řadě zemí z důvodu, že nemá problém podávat svým občanům věci tak, jak jsou, zatímco lídři jiných států mluví jinak.
„Proti Robertu Ficovi se vede poměrně intenzivní kampaň, ale z druhé strany je to jeden z mála politiků, který otevřeně svým obyvatelům říká, co se děje. Na rozdíl od našich politiků,“ má jasno politolog.
Nemyslel si prý, že se ve svých skoro padesáti letech dočká vyhrožování zbraněmi a jadernou válkou. „Naše generace se na to s pověstnými pytlíky a pláštěnkami připravovala v 80. letech, kdy jsme se tomu trošku smáli, ale trošku to i brali vážně, protože oni to mysleli vážně, bylo to znát z jejich propagandistických filmů. Tady se dnes vracím do dětství, ale zrovna v oblasti, které bych se rád vyhnul,“ sděluje pro ParlamentníListy.cz Valeš.
„Mrzí mě, že opozice téma hledání mírového řešení zvedá poměrně málo. Jako by řinčení zbraněmi nemělo alternativu. Přitom Česká republika coby exportní země je fatálně závislá na klidu v mezinárodních vztazích a měla by usilovat o mír jak na Ukrajině, tak na Blízkém východě. Opačný přístup mi přijde naprosto scestný a nechápu, proč se neozývají intelektuálové, protože jdeme cestou, kterou si snad nikdo z nás nepřeje. Velmi mě překvapuje, že je válečná strana tolik popularizovaná a slovo mír se stalo sprostým,“ uvádí docent Valeš.
Premiéři Slovenska a Maďarska Robert Fico s Viktorem Orbánem podle něho nezapadají do „správné“ škatulky. „Proto mohou říci cokoli, ale je to předem odsouzeno k odmítnutí a kritice. Zamýšlíme-li se nad tím, co dělají naši politici, podstatné je to vnímat z pohledu, zda hájí národní zájmy České republiky. Je to čistě pragmatická věc, nemá jít o žádné fanfarónství nebo emoce. Jestliže je naše země svým HDP z více než 80 procent závislá na exportu, jasně to determinuje naši zahraniční politiku. Na rozdíl od Polska nebo Německa jsme malý trh a potřebujeme mít klidné mezinárodní politické vztahy, abychom se mohli věnovat vztahům ekonomickým,“ podotýká docent Valeš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka