I kdyby je člověk po hubě hadrem mlátil... Zeman jede za Trumpem? Boj se, Brusele, boj se Merkelová. Hned vysvětlím, odhaluje Zdeněk Zbořil

23.01.2017 7:05 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Amerika First! Jestli tohle Donald Trump myslí vážně, pak „byl jeho inaugurační projev téměř revolučním manifestem. Je to paradox, ale manifestem revoluce světové“. Takto reaguje politolog Zdeněk Zbořil na proslov Trumpa a věnuje se také protestům proti nově zvolenému prezidentovi včetně jejich české verze. Zbořil se zabývá nejen „vypuštěním washingtonské bažiny“, ale v hledáčku má i bruselskou. Zajímavé postřehy uvádí i k „šoku z Davosu“, když komentuje vystoupení čínského prezidenta na světovém ekonomickém fóru: „S ohledem na staročínskou dvorní kurtoazii bychom jeho slova na tamějších diskusích mohli chápat i jako varování. Možná i vážné.“ V závěru rozhovoru se Zbořil pozastavil nad situací médií.

I kdyby je člověk po hubě hadrem mlátil... Zeman jede za Trumpem? Boj se, Brusele, boj se Merkelová. Hned vysvětlím, odhaluje Zdeněk Zbořil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Musím říci, že mne zaujala hlavně silná slova a velký pathos,“ reaguje politolog Zdeněk Zbořil na první prezidentský proslov Donalda Trumpa. „Neumím dost dobře posoudit, co má ještě souvislost s Trumpovou předvolební rétorikou a co už je programové krédo nového prezidenta. Je v složité situaci. Nepatří mezi kariérní postavy americké politiky a slíbil nejen nový program a nový styl vládnutí, ale i ‚vypuštění washingtonské bažiny‘. Ví dobře, kdo bude proti němu stát a kdo jej nenávidí. Od těch, kteří a které hájí práva žen (je mimochodem pozoruhodné, že je třeba se obávat jejich degradace, zatímco do mnoha zemí americká vojenská technika tato práva až na několik výjimek v posledních letech vyvážela), a také ví, která z nevolených elit je jeho hlavním nepřítelem. První ukázku jsme viděli v protestech ‚majdanského stylu‘ (tajemní maskovaní černooděnci zapalují automobily a rozbíjejí výkladní skříně),“ vysvětluje Zbořil. A přidává zásadní názor: „Pokud by ale Donald Trump myslel vážně hlavní heslo své předvolební kampaně America First!, pak byl jeho inaugurační projev téměř revolučním manifestem. Je to paradox, ale manifestem revoluce světové.“

Zda by nebylo dobré pokusit se „vypustit i tu bruselskou bažinu…“

Zbořil se věnuje v kontextu proslovu amerického prezidenta také pozici německé kancléřky Angely Merkelové. Podle politologa ani ona není v lehké situaci. „Je před volbami, které již sama ovlivnila svým pojetím novodobého přistěhovalectví, členské státy EU nechtějí vládu SRN tak poníženě poslouchat jako v nedávné minulosti, a tak co jí zbývá. Jen čekat, a jak říkal předseda EP Martin Schulz, čekat až americký prezident pochopí, co se v Evropě děje,“ komentuje Zbořil. Politolog v návaznosti na předchozí svá slova pokládá i tyto řečnické otázky: „A co když nepochopí? Co když si bude pamatovat, které významné členské státy EU podporovaly Hillary Clintonovou? Když si dokázal vzpomenout na prezidenta ČR a jeho podporu a slova uznání, proč by měl zapomenout, že mu mohla během volební kampaně způsobit větší škody EU a vláda SRN než ‚Putinovi hackeři‘. Asi si bude muset vzít naučení ze slov pana Schulze a čekat, možná roky, až se naučí, co se ve Spojených státech děje a bude dít. A protože z evropské politiky odcházejí také někteří její dosud věrní, měla by přemýšlet o tom, zda by nebylo dobré pokusit se ‚vypustit i tu bruselskou bažinu‘.“
Připomenout můžeme to, že podle Reuters kancléřka Angela Merkelová v reakci na Trumpův projev mimo jiné zmínila: „Transatlantické vztahy nebudou v příštích letech méně významné než v minulosti. Budu na tom pracovat. Když se vyskytnou rozdílné názory, kompromisy a řešení lze nejlépe nalézt, když si budeme nápady vyměňovat se vzájemným respektem.“

Ženská práva jsou ohrožena v USA tak, že potřebují humanitární zásah?

O víkendu do ulic vyšli odpůrci nového amerického prezidenta. Manifestace za práva žen ve Washingtonu se zvrhla v jasný protest, na který přišli i zpěváci a filmové hvězdy z Hollywoodu. „Fuck you,“ poslala šokující vzkaz přímá účastnice pochodu Madonna. Demonstrovat přišel také známý levicový režisér Michael Moore, který vyzýval k ukončení Trumpovy destrukce. „Nevím, zda šlo o Trumpa, nebo o ‚ženská práva‘. Jednak jsem dosud netušil, že práva žen ve Spojených státech jsou tak ohrožena, že by to chtělo nějaký humanitární zásah, jednak vím, že některé americké stars, zejména ty a ti trochu starší, se potřebují někde ukázat. Pozoruhodné je, že ‚protesty probíhají po celém světě‘, podle Novinek ‚v Evropě, Austrálii a Asii, a také v ČR‘,“ říká Zbořil.
„Protože mám přístup k TV programům z různých částí světa, dovoluji si tímto upozornit tým MV ČR vedený paní Romancovovou, že to není tak docela pravda. Čínské programy v angličtině, francouzštině a čínštině o tom nemají ani slovo, natož TV Korejské republiky (ta vysílá jen zprávy, hudbu a TV inscenace ze Soulu), nic jsem neviděl na zahraničním vysílání z Arménie, Tuniska a Alžírska. Na třech TV z Ruské federace se o tom mluvilo jen ve zprávách,“ dodává politolog svůj podrobnější náhled na informace o globálních masových protestech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…