Zdeněk Zbořil přináší vtip o Ukrajině a směje se těm, kteří podporovali Majdan. A má co říct i k Zemanovi

09.11.2015 6:49 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Štěstí i neštěstí Ukrajiny spočívá podle politologa Zdeňka Zbořila v tom, že je to bohatá země, které přitahuje všelijaké dobrodruhy, ať již to jsou politikové, generálové nebo loupežníci. A těm, kteří loupí, se hodí oslabená moc státu a dluhová past, do které ji tito lupiči potřebují chytit. Kromě blížícího se druhého výročí Majdanu si všímá v souvislosti s leteckou tragédií na Sinaji, jak se v Evropě systematicky pěstuje nenávist vůči Rusům.

Zdeněk Zbořil přináší vtip o Ukrajině a směje se těm, kteří podporovali Majdan. A má co říct i k Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

Blíží se druhé výročí zahájení občanských protestů, které vypukly na kyjevském Náměstí Nezávislosti – ukrajinsky Majdanu Nezaležnosti – v noci 21. listopadu 2013, den poté, co tehdejší druhá vláda premiéra Mykoly Azarova pozastavila přípravy podpisu ukrajinsko-evropské asociační dohody. Ty vedly k pádu prezidenta Viktora Janukovyče v únoru 2014 a vzniku nové vlády Arsenije Jaceňuka. Tehdejší události byly vysvětlovány jako vzepření se ukrajinského lidu nejen Janukovyčovi, ale i moci oligarchů, jako jeho touhu spojit budoucnost s Evropskou unií a naopak se vzdálit Rusku. Očekávání, která byla s tehdejšími událostmi spojována se však nenaplnila. Naopak Ukrajina přišla loni v březnu o Krymský poloostrov a měsíc nato vypukla válka na východě země. Rozčarování ze dvou uplynulých roků je patrné nejen v samotné zemi, ale i mezi těmi, co tehdejší dění vítali.

Ruský publicista Leonid Beršidskij žijící v německém exilu, velký kritik Ruska i prezidenta Vladimira Putina, ve svém nejnovějším článku píše, že projekt „Ukrajina“ Spojených států a Evropské unie selhal. Podle něj skoro dva roky po „revoluci důstojnosti“ vypadá Ukrajina jako „jiný zkrachovalý a zkorumpovaný postsovětský režim“. „Je to tak. Jen je třeba dodat, že mnozí to předpovídali také téměř už před dvěma roky. Konec konců, pokud mi slouží paměť, neznáme v dějinách Evropy ‚revoluci‘, která by – jako bájný Mínotaurus – nepožírala svoje děti. Právě v zemích bývalého Sovětského svazu by si to mohli pamatovat nejvíc. Nebo si vzpomeňme na svá školní léta a slavnou práci Alexise de Tocquevilla Starý režim a revoluce. Konec konců máme zkušenost s arabským jarem a dnes sledujeme podobný vývoj v přímém přenosu z Barmy,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politický analytik Zdeněk Zbořil.

Rozvrátit stát dovedou, ale vytvořit fungující už ne

Na ukrajinské revoluce, které proběhly pod kontrolou bývalých prominentů KSSS, podle jeho názoru už skoro zapomínáme, a tak se ani nedozvíme, který klan a odkud tam vlastně vládne. „Chcete-li velmi soukromý názor, pak všechny změny, ke kterým došlo v tzv. ‚sovětském prostoru‘, se děly z vůle dvou velmocí, které se zde navzájem tolerovaly. Teď se na sebe zlobí a jejich chráněnci jsou zmateni a nevědí, jak se chovat. Zkrachovali všichni, ale jisté je, že na to zase doplatí – jako vždy – ti nejchudší a nejbezbrannější,“ tvrdí politolog. Už zmíněný Beršidskij ve svém textu poukázal také na to, že do politických procesů na Ukrajině je zapojena Evropská unie a zejména USA, přičemž americké velvyslanectví v Kyjevě se stalo „centrem moci“, které posuzuje jmenování či odvolání z politických funkcí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

válka

Fakt si myslíte, že NATO, což jsme i my, chce válku s Ruskem? Máte proto nějaké důkazy? A myslíte si, že i Ukrajina chtěla válku s Ruskem? Podle mě jediný, kdo chce válku a začalo jí, je Rusko, které by evidentně chtělo obnovit i svůj vliv v Evropě po druhé světové válce.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

20:16 Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

Evropské volby v Česku podle politického pozorovatele Erika Besta neznamenají jen prohru vládních st…