Kandidát do Senátu Havelka: Reorganizace policie je mimořádný skandál

17.08.2016 9:04 | Zprávy

S bývalým policejním ředitelem a dnes majitelem bezpečnostní agentury Jaroslavem Havelkou (KSČM) jsme si povídali nejen o reorganizaci policie, která byla počátkem měsíce odstartována. Zhodnotil také úroveň bezpečnostních služeb v Česku. Proč je pro řadu teroristů tranzitní zemí Česko a jak tomu zabránit? Zamýšlí se nad rizikem teroristického útoku v Česku. A prozradil nám, s jakými záměry se rozhodl kandidovat do Senátu.

Kandidát do Senátu Havelka: Reorganizace policie je mimořádný skandál
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Kandidát Jaroslav Havelka (KSČM)

Reorganizace policie byla počátkem srpna odstartována. Na to, že kvůli jejímu schválení málem padla vláda, zdá se, že nyní je tak trochu ticho po pěšině. Sledujete jako bývalý policejní ředitel tuto kauzu? A jaké pocity ve vás vyvolává?

Samozřejmě, že tuto kauzu sleduji. Jako bývalý policista bych to prostě ani nemohl nesledovat. Než se s vámi podělím o své pocity z ní, tak musím především připomenout, že již delší dobu nepůsobím ve struktuře Policie ČR a můj názor na tuto reorganizaci vychází ze zkušeností, které jsem během více než třicetileté praxe u policie získal, a z informací od stále ještě aktivních policistů, se kterými se stýkám a kterým plně důvěřuji. Na druhou stranu s obrovskou rezervou beru všechny ty komentáře, které se ve věci reorganizace policie objevují ve sdělovacích prostředcích.

Všechno to, co se v současné době děje (včetně zřízení parlamentní vyšetřovací komise) kolem sloučení ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu) a ÚOKFK (Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality) v jeden „superútvar“, je mimořádný skandál. Skandál, ve kterém hraje hlavní roli nejužší vedení policie a ministr vnitra, ale nemalý podíl mají i členové vlády a další politici, kteří tuto kauzu zpolitizovali a evidentně zařadili na program volební kampaně svých stran a hnutí pro podzimní krajské a senátní volby.

Když se mě ptáte, jaké pocity ve mně tato kauza vyvolává, tak musím začít konstatováním, že ÚOOZ měl prokazatelné výsledky, stačí si některé případy pouze připomenout. Teď mám na mysli např. prokázané machinace s dotacemi u ROP Severozápad, kauzu lihové mafie nebo akci VIDKUN. I nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v televizním pořadu Otázky Václava Moravce hodnotil práci ÚOOZ jako vynikající a současně sdělil, že v případě jeho zrušení odmítá nést zodpovědnost za kvalitu trestního řízení. Prezident Miloš Zeman při návštěvě Jihočeského kraje vyjádřil své pochybnosti o správnosti tehdy ještě pouze plánovaného sloučení těchto dvou celorepublikových útvarů policie. Logicky se nabízí otázka: Co Tomáši Tuhému a jeho náměstku Zdeňku Laubemu na práci ÚOOZ vadí? Nebo činnost ÚOOZ vadí někomu jinému a Tuhý s Laubem jsou pouhými vykonavateli vůle mocnějších? Položme si tedy další otázku. Komu činnost ÚOOZ vadí?

Vadí lobbistům, korupčníkům a na ně napojeným politikům. Tedy všem těm, kteří nedostávali informace o akcích chystaných detektivy ÚOOZ, neměli k dispozici informace získané z odposlechů a následného průběhu vyšetřování. A nejvíc jim vadí, že detektivové ÚOOZ dodržují literu zákona a to, že jediným pánem nad nimi z hlediska trestního řízení je dozorující státní zástupce a ne policejní prezident nebo jeho náměstek. Nic víc a nic míň. V této kauze se nabízí mnoho dalších otázek a možných variant odpovědí, ale v jednom mám zcela jasno. Ať tato kauza dopadne jakkoliv, ať bude výstup vyšetřovací komise jakýkoliv, už teď je jasné, že tak pracně budovaná prestiž policie i její vlastní vinou zase zeslábne. Od policie odejde pár pro svou práci zapálených a schopných odborníků, zůstane několik neschopných či všehoschopných, kteří budou ochotni na zakázku v případě potřeby uskutečnit další reorganizaci bez ohledu na veřejný zájem.

Jsou podle vás policisté v Česku dostatečně připraveni na teroristický útok? Případně, co nejvíce chybí české policii?

Znovu připomínám, že v současné době se na práci policie dívám a její činnost sleduji pouze zvenčí, tedy mimo policejní strukturu. Nedokážu v tuto chvíli dostatečně objektivně zhodnotit úroveň připravenosti policie na případný teroristický útok. Samozřejmě vím, že policie se i na možnost případného teroristického útoku intenzivně připravuje. Ale bylo by velmi naivní se domnívat, že dokáže všem teroristickým útokům předejít nebo jim zabránit. Ano, policie má ve spolupráci s dalšími bezpečnostními složkami a zpravodajskými službami celou řadu možností jak získat potřebné informace, ale útoku osamělého atentátníka dost dobře předejít nelze. Zvlášť v době, kdy do Evropy přišly bez dostatečného prověření statisíce migrantů. Kolik je mezi uprchlíky fanatiků, kteří se mohou uchýlit k terorismu, násilným a sexuálně motivovaným trestným činům, nikdo neví. Nikdo mi nevyvrátí názor, že tito fanatici své postoje a hodnotové kategorie nezmění, v tom mě ostatně utvrdily i teroristické útoky v Paříži, Bruselu, Nice a ostudné události o silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem, ve Švédsku a dalších zemích.

Jsem toho názoru, že příčiny migrační vlny, která se valí do Evropy a nikdo nedokáže odhadnout, kdy se dotkne i nás, se musí řešit tam, kde vznikly. Je skandální, že představitelé EU místo toho, aby zajistili střežení vnějších hranic Unie, tak pod hrozbou různých sankcí nutí členské země k přijetí konkrétního počtu uprchlíků. To je prostě nepřijatelné a odsouzeníhodné. Pokud Unie není ochotná chránit své hranice, tak musíme zabezpečit naše hranice sami a důsledně dbát o bezpečnost vlastních občanů tak, jako to dělají např. Rakousko nebo Maďarsko.

Dnes vlastníte v Liberci bezpečnostní agenturu BEDES. Prozradíte nám, v jakých konkrétních případech si vás lidé nejvíce najímají?

Máte pravdu. V roce 2005 jsem jako fyzická osoba získal živnostenské oprávnění k provozování bezpečnostní agentury a mou stěžejní činností je provoz pultu centralizované ochrany. Tedy ochrana majetku fyzických a právnických osob prostřednictvím technických prostředků.

Jak byste hodnotil úroveň bezpečnostních služeb u nás? Ukazuje se totiž, že řada teroristů cestuje do západních zemí právě přes Česko, protože jej pro svou cestu považují za bezpečný přechod.

Ve sdělovacích prostředcích jsem samozřejmě zaznamenal informace o Česku jako tranzitní zemi teroristů při jejich cestách do západní Evropy. Myslím, že i premiér Sobotka s odvoláním na zpravodajské služby tuto informaci potvrdil a já nemám žádný racionální důvod tomu nevěřit. Zrovna tak si ale myslím, že teroristé ke svým cestám na západ využívají i jiné trasy než přes Česko. Je logické, že trasy svých cest budou střídat, aby minimalizovali možnost svého prozrazení. Nemyslím si však, že by cesty přes Česko nějak přímo souvisely s úrovní našich bezpečnostních složek. Zcela jistě však souvisí s uzavíráním hranic jiných členských států Unie. Vybere si džihádista pohybující se ve vlně uprchlíků cestu na západ přes stát, který na zelené hranici postavil ploty a na přechodech uprchlíky důsledně kontroluje a prověřuje jejich totožnost? No samozřejmě, že zvolí pro něho bezpečnější trasu přes stát, který svou hranici takto nestřeží a pohybu cizinců věnuje pozornost, až když jsou na jeho území.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

ODS už není, co bývala

ODS bývala k EU dost kritická, dnes je to naopak. Navíc jste se spojili s dost eurofederalistickými stranami. Je vám jasné, že jste tak pro řadu lidí, včetně mě, kvůli tomu nevolitelní? A že tím nahráváte konkurenci? Proč nekandidujete samostatně? Já třeba k eurovolbám nepůjdu, protože není koho vol...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vystrčil nás ohrožuje. Hoďte na toho blázna síť, zuří Štěpánek. Výrok o Ukrajině

0:01 „Vystrčil nás ohrožuje. Hoďte na toho blázna síť, zuří Štěpánek. Výrok o Ukrajině

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU se přeměnila na softtotalitní moloch, který deficit demokracie nahrazuje zvýše…