Kdyby dal někdo Nočním vlkům nakládačku, příliš bych ho v jeho záslužné práci nerušil, sdělil PL Roman Joch

09.05.2016 10:26

Mají žáci ve školách dostatečné znalosti z nedávné historie, konkrétně z osvobození? A jak je to s příslovečnou „rusofilií“? Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil předseda Občanského institutu, překladatel, bývalý poradce expremiéra Nečase Roman Joch.

Kdyby dal někdo Nočním vlkům nakládačku, příliš bych ho v jeho záslužné práci nerušil, sdělil PL Roman Joch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch

Anketa

Kdo se podle vás nejvíce zasloužil o porážku Hitlera?

1%
84%
hlasovalo: 20689 lidí

Letošní oslavy osvobození byly vypjatější než kdykoliv předtím – ať již se jedná o průjezd Nočních vlků, zrušené ukázky bitvy v Plzni, kde byl jablkem sváru sovětský tank. Panuje v tomto ohledu podle vás větší nervozita občanů a zvýšená citlivost na podněty, nad kterými bychom ještě před pár lety prostě mávli rukou?

Možná; asi ano. Vstupujeme do nebezpečnější doby, tak i lidé jsou asi nervóznější.  

Demarkační linie, která se táhla jihozápadními Čechami, jako by rozdělovala tuto společnost. Přitom do mnohých obcí nejdříve přijeli Američané a druhý nebo třetí den Rusové a zase naopak. Nezapomínáme mladým vysvětlovat historické konsekvence? A jaká je podle vás v tomto úloha školství a rodiny?

Vychovávat by měla rodina; a škola jen minimálně. Právo na výchovu dětí je právem rodiny a rodičů, nikoli státu. Škola by měla vzdělávat. Například o tom, že druhou světovou válku v Evropě rozpoutali dva spojenci, Hitler a Stalin. Ano, nacistická Třetí říše a komunistický Sovětský svaz byly od 23. srpna 1939 do 22. června 1941 dvaadvacet měsíců spojenci, kteří chtěli expandovat a společně rozpoutali druhou světovou válku v Evropě.  

Při oslavách pozapomínáme, že v osvobozeneckých jednotkách byly i další národy, že třeba Rumunů padlo na našem území mnoho tisíc, a to samé se týká i občanů bývalé Jugoslávie. Naši letci pomáhali nejen v Británii, ale třeba také v Polsku. Proč tak rychle zapomínáme?

Neměli bychom zapomínat. Ta válka byla vskutku světová a bojovala v ní spousta lidí, zemí a národů. A v mnoha případech to byla nejen válka mezi státy, ale i válka uvnitř států, válka občanská. Příslušníci toho samého národa bojovali na obou stranách. A my bychom neměli být tak eurocentričtí a měli bychom si připomenout, že ta válka začala v Asii japonským útokem proti Číně v roce 1937 a i skončila v Asii kapitulací Japonska 2. září 1945. Ale posledních jedenasedmdesát let je z hlediska mezinárodních vztahů Japonsko vzorným národem a mnohem více Číňanů než Japonci zavraždili později samotní čínští komunisté – ti, ke kterým se dnes hlásí kamarádi našeho pana prezidenta.

Za starého mocnářství byly vojenské přehlídky a „parády“ mezi obyvatelstvem velmi vyhledávané. Jenže dnes být pyšný na své veterány se moc nenosí a armáda někde – třeba v Nizozemí – ani nemůže nosit stejnokroje na veřejnosti. Je toto pojem vlastenectví a jak se s tímto pojmem podle vás popasujeme v dnešní neklidné době?

Rozhodně nesouhlasím s tím, aby se vojákům zakazovalo nosit uniformy na veřejnosti. Naopak, měl by platit rozkaz přesně opačný: vojáci v rámci svého povolání by měli okázale korzovat ve svých nejhezčích vycházkových uniformách po náměstích a hlavních třídách našich měst. Měli by být přítomni v ulicích, ukazovat se a ležérním krokem po nich promenádovat. S vyleštěnými zbraněmi. A všemožně pomáhat maminkám s malými dětmi v kočárcích a maminkám viditelně těhotným. Každá slušná společnost by měla projevovat úctu maminkám, mateřství a vojákům. Díky maminkám a mateřství je budoucnost, díky vojákům je bezpečná budoucnost.

Vraťme se ještě k Nočním vlkům. Poslanec Jaroslav Foldyna pro ně – a samozřejmě nejen je – přichystal v neděli v Děčíně koncert. Hejtman Hašek se s nimi v Brně vyfotil. Na druhé straně politického spektra se zase bije na poplach, že toto je nejčistší ukázka rusofilie v přímém přenosu. Co byste k tomu řekl vy?

Jsme svobodná země; a kdo chce kam, pomozme mu tam. Mně tolik nevadí politici, kteří jsou otevřeně proruští. Více mi vadí ti, kteří jsou skrytě proruští. Kteří se tváří, že proruští nejsou, a přitom jsou. Pokud jde o Noční vlky, ať klidně přes naše území projedou; jak jsem řekl, jsme svobodná země. Ale pokud by existoval nějaký patriotický motorkářský gang náš, český, moravský či slezský, který by si na Noční vlky počíhal a dal jim nakládačku, příliš bych ho v jeho záslužné práci nerušil…

Lpění na Visegrádu je pro některé jen „mezipřistání“ k přechodu na Východ, k Rusku, a dokonce Číně, vzdalování od srdce EU atd. Jaký z těchto názorů máte pocit a proč?

My jsme srdce Evropy. Když se dívám na Ameriku, západní Evropu, Evropu střední – tj. na nás –, na Evropu východní, tj. Muskovity, dále na východ, na Čínu atd., pak mám dojem, že právě my, tj. Evropa střední, jsme v tomto světě oázou zdravého rozumu. Jakkoli je to divné, je to tak. Proto bychom měli co nejvíc spolupracovat s ostatními středoevropskými zeměmi, především s Polskem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 „Do roku 2096 na lipské burze.“ Drahá elektřina podmínkou Bruselu. Rajchl varuje

18:40 „Do roku 2096 na lipské burze.“ Drahá elektřina podmínkou Bruselu. Rajchl varuje

Evropská komise „posvětila“ stavbu pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany. Podle předsedy strany P…