Markéta Šichtařová objevila, kolik se z rozpočtu rozdělí neziskovkám. Je to alarmující číslo

08.07.2018 15:24 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Pokud by Spojené státy zvýšily dovozní tarify o deset procentních bodů na všechny své dovozy a obchodní partneři by zavedli opatření jen proti USA, tak by se z růstu americké ekonomiky v prvním roce stala podle modelu Evropské centrální banky stagnace či dokonce pokles. Upozorňuje na to Markéta Šichtařová, která v souvislosti s pololetním deficitem českého státního rozpočtu ve výši 5,9 miliardy korun považuje za alarmující růst výdajů o 28,1 procenta u položky neinvestiční transfery neziskovým a podobným organizacím, bez něhož by byl rozpočet v přebytku pěti miliard.

Markéta Šichtařová objevila, kolik se z rozpočtu rozdělí neziskovkám. Je to alarmující číslo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že „Evropa je stejně špatná jako Čína, jen trochu menší“, a doplnil to slovy „dělají nám strašné věci” a „mohou k nám vyvážet Mercedesy a naše auta nechtějí“. Je v této situaci správné, že Evropská unie odmítla nabídku Číny zaujmout společné stanovisko proti obchodní politice prezidenta USA i přes nabídku více otevřít čínský trh evropskému zboží?

Víte, americký prezident je zvláštním mixem na jedné straně poměrně rozumného, racionálního přístupu k některým věcem, z jakési pozice „selské hospodské politiky“, na druhé straně velmi dětinských, nevzdělaných a kontraproduktivních nápadů, kterými své vlastní zemi škodí. Jedno dobré rozhodnutí vzápětí vykompenzuje dvěma špatnými. Jeho přístup k zahraničnímu obchodu a protekcionismu patří právě k těm hloupým.

Trump na jedné straně chce zachraňovat pracovní místa v USA, a proto zavádí ochranářství. Vůbec mu ale nedochází, že když zavede v zahraničním obchodě cla, sice například zachrání jedno místo v americkém automobilovém průmyslu, ale zničí tím současně tři místa třeba v těžkém průmyslu nebo někde jinde. Výsledek tak bude i pro samotnou Ameriku horší než lepší.

Jistě, že Evropané americká auta nechtějí, protože za prvé jsou pro evropské oko většinou nehezká, za druhé jsou ve srovnání s německými auty méně kvalitní, za třetí drahá, za čtvrté jsou velmi, velmi nákladná na provoz a za páté nesplňují ani evropské ekologické limity. Když pomineme pár amerických automobilových vlajkových lodí typu Ford Mustang, Evropané zhýčkaní Mercedesy a BMW jsou v průměru prostě toho názoru, že Američané praktická a pěkná auta vyrábět neumí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

mzdy

V čem vám dám za pravdu je, že jsou u nás nízké mzdy, ale není to i chybou vás, protože i vy jste dlouho byli u vlády a mohli jste s tím něco udělat? Moc nechápu, co nyní změníte, když budete sedět v Bruselu, tedy krom toho, že vy si finančně určitě polepšíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Změna v EU je blízko. Toto se musí stát. Robert Kotzian i o Fialovi a lidech

10:48 Změna v EU je blízko. Toto se musí stát. Robert Kotzian i o Fialovi a lidech

Lidé nechtějí, aby naše země byla migračním paktem postupně zavlékána do migrační katastrofy, kterou…