Markéta Šichtařová se začíná z chování Bruselu skutečně děsit. Sledujeme zestátňování soukromého sektoru v přímém přenosu

19.11.2017 14:12 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Do Evropské unie vtrhl socialismus, říká bez jakékoli nadsázky Markéta Šichtařová. A netvrdí to jen proto, že předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani přišel s návrhem, aby se roční rozpočet EU zvýšil ze 140 miliard na 280 miliard eur. Analytička upozorňuje, že čím větší rozpočet, tím větší přerozdělování, a tím větší moc Bruselu. Čím větší rozpočet pro EU, tím víc peněz musíme vybrat od jednotlivců. Je to v podstatě zestátňování soukromého sektoru v přímém přenosu, a tak ji jako občanku postkomunistické země taková Evropská unie děsí.

Markéta Šichtařová se začíná z chování Bruselu skutečně děsit. Sledujeme zestátňování soukromého sektoru v přímém přenosu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Podnikatelská mise, která doprovodí prezidenta Miloše Zemana při návštěvě Ruské federace, má být největší v historii Česka. Zúčastní se jí 130 firem a podle šéfa Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého by jejich představitelé měli podepsat kontrakty za miliardy korun. Čím si takový zájem z české strany v době, kdy stále platí hospodářské sankce uvalené na Rusko Evropskou unií, vysvětlujete?

Popravdě řečeno, já bych si dovolila nadšení pro „kontrakty za miliardy“ trochu mírnit… Víte, tyhle podnikatelské mise jsou dost specifickým žánrem. Troufnu si tvrdit, že na těchto misích možná víc kontraktů uzavřou čeští podnikatelé mezi sebou navzájem, protože se vzájemně velmi dobře a hlavně neformálně seznámí. Naděje, že pokud se ten a onen podnikatel vyskytne v nějaké zemi zrovna po boku prezidenta, premiéra, ministra či kdovíkoho, nějakým zázrakem se mu podaří uzavřít kontrakt, který by jinak nevyšel, bývá poněkud naddimenzovaná. Občas to samozřejmě vyjde, zejména v těch zemích, které nejsou příliš rozvinuté a jsou zvyklé mít velký respekt z každé úřednické funkce. Ale i pak jsou obyčejně očekávání přehnaná.

Situace, kdy prezident či jiný politik může nějak ovlivnit konkrétní obchodní případ, také pravidelně budí větší očekávání, než jaká jsou realistická. Zkušenost v praxi je většinou taková, že namísto toho, aby daný politik probíral se svým protějškem obchodní záležitosti, dojde k výměně osobních zdvořilostí, k výměně názorů na tuhle a tamtu politickou otázku, a tím je čas určený pro schůzku vyčerpán.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

18:21 Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nesouhlasím s touto funkcí státu, nevidím ke koncesionářským poplatkům …