Vláda s platností od 16. března vyhlásila kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru „karanténu“ pro celou Českou republiku, jak oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Je to podle vás v situaci, kdy se počet nakažených den za dnem navyšuje cca o čtvrtinu, namístě?
Pan premiér velice bázlivě a po malých kapkách víceméně podsouval občanům s určitou mírou omluvy, že zřejmě bude muset takto rozhodnout. No samozřejmě, že v této situaci je to naprosto v pořádku. Co naopak není v pořádku je, že až nyní byl aktivován expertní krizový štáb organizující způsobilé experty pro efektivní kroky.
Silný moment měl ministr vnitra Jan Hamáček. Toho rozčílil závěrečný dotaz nedělní tiskové konference. Redaktorka TV Prima se jej ptala, co lidem hrozí při porušování zákazu. „Lidem hrozí to, že někoho nakazí a on pak umře a jim to bude celý život líto. To je to, co jim hrozí,“ byl rozčílený Hamáček. Chce, aby lidé uvažovali hlavou a varoval před tím, že můžeme skončit jako Itálie. Je pro nás skutečně velkým nebezpečím nezodpovědnost jednotlivců?
Jsme Češi a žijeme v Česku, se všemi povahovými specifiky. Pokud bude vláda vytvářet dobrovolný krizový scénář postavený na osobní odpovědnosti, ne na striktních pravidlech, tak to bude jednotlivcům zřejmě skutečně docházet až s prvními mrtvými. Pan Hamáček by měl být z titulu ministra vnitra vedoucím krizového štábu a krizový štáb by měl řídit tým expertů z řad lékařů, virologů a biochemiků. To, že místo Hamáčka úřaduje Babiš, který v této krizové situaci velkoryse nabízí, že osobně bude rozvážet respirátory, které sám nemá, a kdyby mu je Kellnerova PPF nezajistila v Číně, tak by je stále zřejmě neměl, není úplně v pořádku. Myslím si, že líbivý politický marketing by nikdy neměl být nadřazován nad zdraví občanů.
„Lidé by měli zapojit selský rozum, že když to pár dní vydržíme, je šance virus zastavit,“ zdůrazňoval Hamáček. Apeloval tak na chování lidí. „Nechceme nikoho šikanovat,“ sdělil. Vítáte tento přístup? A bude to podle vás skutečně proveditelné v tak uvolněných mezích?
Krizové řízení státu nelze stavět na selském rozumu, který neprojevují ani představitelé vlády. Krizové řízení je o expertech a okamžitých krocích. Pokud se nám vraceli Češi z epicentra nákazy, tak tři infotabule na hranicích na tom nic nezmění, stejně jako vyhnat děti ze škol do nákupních center a pak je dát prarodičům (nejrizikovější skupině) na hlídání postrádá logiku.
Slovo „šikanovat“ se v této souvislosti vůbec nehodí. Měl byt aktivován „krizový režim“, jsme de facto ve válečném stavu. Pokud bychom, pro mnohé stále ještě imaginární virus, nahradili fyzickými hrdlořezy, také by necourali po ulicích a nevyhledávali skupinové kratochvíle mimo domov.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Marek Korejs