Strašidelná jehla se stříkačkou za padesát milionů. Takto vláda komunikuje s občany? Je to její vina, že lidé už nevěří, uhodil Okamura

28.12.2020 5:30 | Zprávy

ROK S COVIDEM A TEN PŘÍŠTÍ „Považuji za velké znejistění občanů, když se nenašel ani jeden epidemiolog, vakcinolog či jiný odborník, který by chtěl dělat za vlády Andreje Babiše zmocněnce pro očkování,“ shrnuje rok 2020 předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Koaliční politici uvrhli prý Čechy do dluhové spirály na hraně ekonomické propasti a hrozí, že zemi dojdou finance. Podle Okamury je navíc opětovnou chybou uzavřít malé české obchody s potravinami a nechat vydělávat jen velké korporace, které daní v zahraničí.

Strašidelná jehla se stříkačkou za padesát milionů. Takto vláda komunikuje s občany? Je to její vina, že lidé už nevěří, uhodil Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Jaký byl z vašeho pohledu rok 2020?

Letošní rok byl samozřejmě pro většinu lidí v České republice mimořádně finančně, zdravotně i sociálně velmi náročný. A já musím skutečně v tomto ohledu poděkovat všem českým občanům za velkou trpělivost s vládními opatřeními, protože faktem je, že současná opatření často nemají logiku, mnoho lidí přišlo o zaměstnání, o peníze, museli si půjčit a jejich situace opravdu není dobrá. Hnutí SPD na to dlouhodobě upozorňuje a předkládá návrhy konkrétní řešení, jak z toho ven.

Dá se tento rok v oné obtížnosti s koronavirovou krizí srovnat s něčím, co jsme zažili v posledních letech?

Já nejsem historik, abych to mohl přesně porovnat, nicméně podle mého názoru šlo v novodobé historii České republiky o nejtěžší rok vůbec. A řekněme si upřímně, že značnou vinu na tom nese médii a některými politiky vyvolaná panika. Dále necitlivá opatření, a to říkám s plným vědomím toho, že podle odborníků patří 17 procent naší populace mezi rizikové, ohrožené skupiny a 83 procent nepatří do ohrožené skupiny, které by měl koronavirus v životě zasáhnout.

Je třeba, aby se vláda soustředila na opatření, což bohužel také nedělá, na ochranu těch ohrožených skupin, tedy starších, lidí s chronickými chorobami a podobně. A těch 83 procent občanů, tedy většinu, nechali žít a pracovat jen při základních opatřeních. Jsme skutečně v situaci, ke které v novodobé historii v České republice nedošlo, kdy se rozpočet dostává do takové dluhové spirály, že se nacházíme zcela na hraně ekonomické propasti. A jestliže vláda bude pokračovat tímto způsobem, České republice dojdou peníze a nebude ani na zdravotnictví a sociální služby pro ohrožené skupiny a pro jiné nemocné.

Jak tedy vládní koalice zvládla letošní rok?

Znám konkrétní příklady z posledních dnů, jakým způsobem bohužel vláda provádí opatření. Například teď v zimě zakázala od neděle lyžování. Je to absolutně nelogické opatření, protože lyžařským vlekům přeci nic nebrání, aby na sedačce seděl jeden člověk, pakliže je sedačka pro čtyři, může na každém kraji sedět jeden. Nic nebrání tomu, aby lidé ve frontě na vlek měli rozestupy a navíc se i lékaři shodují, že sport a pohyb na čerstvém vzduchu naopak posiluje imunitu. Takže zákaz lyžování je typický příklad, jak opatření postrádají logiku.

Dalším příkladem je, že v uplynulých týdnech vláda nechala otevřené nadnárodní hypermarkety, které navíc platí daně v zahraničí, se stejným sortimentem jako je textil, obuv a další a zároveň nechala zavřít malé provozovny českých živnostníků a malých podnikatelů. Tím zásadně poškodila malé podnikatele a jejich zaměstnance se stejným sortimentem, přitom v malých prodejnách si mnohem lépe pohlídají počet osob, než v hypermarketu.

Aktuálně místo toho, aby se vláda zamyslela nad takovou nelogičností, ještě všemu nasadila korunu, když opět nechala otevřené hypermarkety pouze s potravinami, ale malé české provozovny nechala opět nadále zavřené. Přitom, jaký je rozdíl mezi městskou hromadnou dopravou, která je plná, a malou provozovnou, kde si lépe ohlídají počet lidí v obchodu?

Tyto příklady mi uvádíte jako příklady špatného zvládnutí celé krize vládou?

Ano, a mohl bych dát i další, ale úmyslně používám některé ze současné doby, protože si na to čtenáři velmi dobře pamatují. Tyto dva příklady z mnoha, myslím, že plně odpovídají na otázku. Postrádají logiku a přímo škodí určité části občanů.

Dá se podle vás říci, že se premiér Andrej Babiš choval jako správný krizový manažer?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co řekne „Ursula“, na tom tak moc nezáleží. Ivan David o Bruselu po volbách

11:12 Co řekne „Ursula“, na tom tak moc nezáleží. Ivan David o Bruselu po volbách

Od eurokomisaře se žádá, aby nehájil zájmy své domovské země, připomíná Ivan David. Proto by podle n…