Tato bolševická vláda je tou největší pijavicí na pracujících, vzkazuje kandidát soukromníků Jan Baránek. Když potká mladého člena KSČM, který je na to hrdý, dělá se mu mdlo

17.10.2017 19:43 | Zprávy

ROZHOVOR Bolševická vláda obviňuje zaměstnavatele z vykořisťování, ale pohled na náklady za zaměstnance odhaluje, že největší pijavicí je nabubřelá státní správa, říká podnikatel Jan Baránek. A kritizuje, že současná vláda hází klacky pod nohy živnostníkům a malým a středním podnikatelům. „Pro fungující demokratický stát je však silná střední třída životně důležitá, protože nás podrží i v časech, kdy nadnárodní společnosti budou ve velkém propouštět a budovy plné úředníků budou naprosto k ničemu,“ varuje Jan Baránek, který kandiduje za Stranu soukromníků na kandidátce ODS v Jihomoravském kraji.

Tato bolševická vláda je tou největší pijavicí na pracujících, vzkazuje kandidát soukromníků Jan Baránek. Když potká mladého člena KSČM, který je na to hrdý, dělá se mu mdlo
Foto: Archiv Jana Baránka
Popisek: Jan Baránek, kandidát Strany soukromníků

Určitá část české společnosti stále poměřuje dnešní život tím, jak se jí žilo před listopadem 1989. Lidé nad padesát let upozorňují na jevy jako korupce, nemožnost vymoci právo či bezpečnost. Zejména mnozí lidé mimo Prahu, na venkově, ale i na Moravě, kde žijete, často s nostalgií vzpomínají na minulý režim. Jak si to vysvětlujete? 

Podle mě jde o neznalost, malý rozhled a také o jistou idealizaci dob minulých, která je podpořena přirozenou zapomnětlivostí. Netvrdím, že u nás máme v oblasti vymahatelnosti práva ráj na zemi, ale jednoznačně zatím nikomu z nás nehrozí profesní či fyzická likvidace z důvodu znelíbení se režimu. Osobně mě však víc než tyto řeči děsí volební výsledky KSČM. Jako velmi mladý jsem předpokládal, že ono tvrdé voličské jádro odejde postupně na onen svět. Když teď ale vidím hrdého člena KSČM v mém věku, moc tomu nerozumím a dělá se mi mdlo. V uplynulých dnech jsem v rámci kampaně naštěstí narazil také na úplně opačný názor. Potomci znárodněných živnostníků, dnes již také lidé výrazně nad padesát, se k nám hlásí a otevřeně říkají, že svobodu a demokracii musíme udržet.

Častým argumentem lidí, kteří vzpomínají na minulý režim, je nedostatek národní suverenity. Ale podle bývalého europoslance Libora Roučka jsme nikdy neměli tolik svobody, suverenity, vlastního rozhodování jako nyní, když jsme členy Evropské unie. Je vůbec možné srovnávat dobu, kdy jsme byli prakticky jen satelitem SSSR, s dneškem?

V obecné rovině se skutečně nemáme vůbec špatně a srovnávat naše satelitní období snad ani není nutné. Byli jsme prostě nesvéprávnou kolonií, což v současné době určitě nejsme. Jedním dechem ale také musí zaznít, že za vyjednané pozice je vždy někdo zodpovědný. Pokud jsme nespokojeni a v minulosti jsme na zteč poslali neschopné zástupce, příště to musí být jinak. Platilo to v roce 1948 a platí to i v současnosti. Evropská unie rozhodně není dokonalá. Současné vedení nemá respekt a působí spíše jako rozzuřený, nepoučitelný a obtížný hmyz. Osobně však stále věřím v možnost reformy, protože původní myšlenka je nepochybně správná. 

Co byste lidem, kteří by se chtěli vrátit do doby, kdy měli sice špatně placenou, ale jistou práci, což má pro ně zřejmě vyšší hodnotu než svoboda, vzkázal?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

8:15 Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

„Snižování produkčního zemědělství už nyní ukazuje nedostatek vepřového masa, vajíček, mléka, drůbež…