Úděsné. Práce pro policii? Ústavní soud a nižší důchody: Právník odhalil více

29.01.2024 4:44 | Rozhovor

„Je úděsné, že Ústavní soud v zásadě umožnil státním orgánům jednat nezákonně. Co až se toho chopí policie či státní zastupitelství?“ Tak se táže ústavní právník Zdeněk Koudelka poté, co Ústavní soud vyhověl vládě a umožnil jí uplatnit vůči důchodcům nižší valorizaci. „Soud bude ideově uniformní čím dál více. Ovšem je výsledkem svobodných voleb, jakého máme prezidenta a jaký máme Senát, takže jde o demokratický důsledek. Jan Kysela a prezidentovo okolí si uvědomují mocenskou roli Ústavního soudu a nepodcení jeho obsazení,“ předpokládá Koudelka v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz.

Úděsné. Práce pro policii? Ústavní soud a nižší důchody: Právník odhalil více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Ústavního soudu v Brně

Nález Ústavního soudu, formulovaný soudcem Vojtěchem Šimíčkem, kompletně podpořil vládu v kauze snížení důchodové valorizace. Tři ze soudců se proti tomu ale rázně ohradili a označili Šimíčkovu argumentaci mimo jiné za povrchní. Jakým dojmem působil nález na vás?

Ústavní soud se odchýlil od své dosavadní judikatury, když dříve zrušil snížení státní podpory pro stavební spoření z důvodu nedovolené retroaktivity nálezem z 19. 4. 2011, Pl.ÚS 53/10, kdy konstatoval, že určující pro vznik práva, které požívá ústavní ochrany, je splnění zákonných podmínek pro státní podporu, nikoliv až její splatnost. Tehdy Ústavní soud uvedl, že není rozhodující, že v daném okamžiku dosud nedošlo k poukázání částky státem či k jejímu vyplacení stavební spořitelnou. S tímto se nyní Ústavní soud nevypořádal, přestože na to poukázal soudce Jan Svatoň.

Anketa

Oceňujete, že Vít Rakušan šel v Karviné diskutovat do hospody?

hlasovalo: 31269 lidí

Anebo Ústavní soud nereagoval na situaci, kdy v roce 2000 zákon stanovil, že se osoby, které mají právo trvalého užívání ke státním pozemkům, stávají vlastníky těchto pozemků po uplynutí jednoho roku od účinnosti zákona. Ještě před uplynutím této doby si to zákonodárce rozmyslel a tuto změnu práva užívacího na vlastnické zrušil. Proti tomu se postavil Ústavní soud nálezem z 9. 3. 2004, Pl.ÚS 2/02. V něm uvedl, že tato změna porušila princip právní jistoty a důvěry v právo s tím, že zákonodárce rezignoval na svou morální povinnost jít příkladem v respektování práva. Tehdy Ústavní soud uvedl, že zásah zákonodárce vykazuje silné znaky svévole, dnes svévoli vykazuje důchodový nález Ústavního soudu.

Zákonná podmínka inflace pro valorizaci důchodů byla naplněna v lednu 2023, a tím vzniklo legitimní očekávání i zákonné subjektivní právo na valorizaci důchodů, byť ještě nebyla splatná. Pokud až po vzniku subjektivního, byť nesplatného práva, zákon změnil toto právo k horšímu (snížil valorizaci), jde o nepřípustnou pravou zpětnou účinnost (retroaktivitu). To, že nebylo vydáno prováděcí vládní nařízení a nedošlo ke splatnosti valorizace, není rozhodující. Nařízení vlády jako prováděcí právní předpis právo na valorizaci nezakládá, ale jen již u práva vzniklého ze zákona provádí podmínky jeho realizace.

Majetkové právo i před splatností je ústavně chráněno. Jak by se ústavní soudci dívali na situaci, kdyby zákon zrušil pohledávky věřitelů vůči státu, které ještě nejsou splatné, s tím, že nesplatná pohledávka nepožívá ochrany vlastnického práva? Naštěstí praxe plně považuje nesplatné pohledávky za majetkové právo věřitele, které je chráněno. Může být i obchodováno – převod dlužních úpisů ještě před jejich splatností.

Ústavní soud souhlasil s argumentací, že zvýšením důchodů by státu vznikla „hospodářská škoda“. Jeden z disentujících soudců ve svém opozičním stanovisku označil za urážlivé, že je jako hospodářská škoda označován mandatorní výdaj, který na sebe stát vzal zcela dobrovolně. Co říkáte vy na pojetí důchodu pro někdejší daňové poplatníky coby „hospodářské škody“?

Škoda vzniká v důsledku porušení právní povinnosti, například nabourám jiné auto, nebo i vyšší moci – pád meteoritu na barák. Označit za hospodářskou škodu zákonný nárok, je nesmysl. Pakliže vláda utrácí stamiliardy za nákup amerických stíhaček, platí cizí války nebo utrácí obrovské peníze v rámci nesmyslné ideologie zeleného údělu, musí především zajistit výplatu zákonných nároků. Pakliže nemá peníze, má šetřit na stíhačkách, válečných výdajích a odmítnout zelený úděl.

Očekával jste, že Ústavní soud shledá v pořádku i proceduru jeho schválení v režimu legislativní nouze a s předčasným ukončením rozpravy?

Po výměně soudce zpravodaje Jana Svatoně za Vojtěcha Šimíčka bylo evidentní, že nález bude ve prospěch vlády. Vládní většina při projednávání zákona porušila zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, když neumožnila vystoupit všem do rozpravy přihlášeným opozičním poslancům. Ústavní soud řekl, že to nepovažuje za zásadní, protože toto porušení nemělo ústavní rozměr. Ústavní soud ignoroval ústavní zásadu, že státní moc lze uplatňovat jen zákonným způsobem. Ústava řadu věcí neřeší, řeší je zákon včetně výkonu zákonodárné moci. Je úděsné, že Ústavní soud v zásadě umožnil státním orgánům jednat nezákonně. Co až se toho chopí policie či státní zastupitelství?

Přitom je jednací řád zákonem, který má moc současná vládní většina změnit. Kdyby Ústavní soud zákon zrušil, mohla vládní většina bojovat proti obstrukcím řádnou změnou jednacího řádu, kdy by třeba v zákoně zavedla omezení řečnické lhůty nebo rozsah hodin debaty pro jednotlivé poslanecké kluby. Taková úprava by byla v zákoně a jasná. Platila by obecně, tedy i tehdy, když se současní vládní držitelé moci ocitnou v opozici. Ovšem snížila by se míra subjektivismu v rozhodování Ústavního soudu, což může některým vadit. Nyní zákon situaci neřeší a je na vůli vládní většiny, kdy opozici utne. Může se spoléhat na nynější provládní Ústavní soud, že ji podrží. Přitom i dříve Ústavní soud rušil zákony pro vady legislativního procesu, jehož průběh upravuje jen zákon, ne přímo ústava. Na jeho momentálním rozpoložení záleží, jaké zákonné normě přizná i „ústavní rozměr“ a jaké ne.

Soudce Šimíček bez jakéhokoliv vysvětlení pracoval s termínem „mezigenerační solidarita“ ve smyslu, že současní důchodci mají být solidární s důchodci budoucími. Korunu tomu nasadil předseda Baxa, když nález nazval „nálezem pro budoucnost“. Přitom termín „mezigenerační solidarita“ byl dlouhá desetiletí interpretován ve smyslu solidarity plátců důchodového pojištění s příjemci důchodů. Ve smyslu „solidarity současných důchodců s budoucími“ jej začali interpretovat až současní ministři a s nimi spojení ekonomové v loňském roce. Co říct na to, když i ústavní soudce takto podléhá dobovým trendům a módám?

Kdo ví, jak důchodové pojištění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku i v Bismarckově Německu vznikalo, musí dát za pravdu vám, pane redaktore. První důchodci totiž dostávali důchody z odvodů svých nástupců, přičemž důchody svým předchůdcům neplatili, protože důchody neexistovaly. Je to jen doklad toho, jak se dá s termíny žonglovat. Jestli to projde, záleží na tom, zda oponenti v diskusi jsou neznalí faktů. Vy je znáte, takže se žonglováním s pojmem mezigenerační solidarity zmást nenecháte.

Ústavní soudce Fiala do svého disentu natvrdo napsal, že celá show s projednáváním ve zrychleném režimu se odehrála jenom proto, že vláda se bála téma otevřít, dokud nebyl Petr Pavel zvolen prezidentem. Takto ostré politické konstatování je v judikatuře Ústavního soudu hodně nezvyklé, neukazuje to něco o vypjaté atmosféře, jaká tu vznikla nejen ve veřejnosti, ale i mezi právnickou komunitou?

Soudce Josef Fiala řekl pravdu. Vláda musela již v druhé polovině roku 2022 vědět, že nastane mimořádná valorizace. Inflace způsobená vládou obrovským schodkem státního rozpočtu i růstem cen energií vyvolaným hloupou politikou zeleného údělu byla předvídatelná. Vláda nemusela vědět, že příslušná míra inflace bude dosažena již v lednu 2023, ale jistě by se tak stalo v únoru či březnu.

Anketa

Bude Donald Trump v listopadu zvolen prezidentem USA?

89%
6%
hlasovalo: 26569 lidí
Vláda byla při řešení reálných problémů nečinná. Naopak se vyžívala v blbostech. Příkladem je zákonná úprava prosazená ministrem práce a sociálních věci, lidovcem Marianem Jurečkou o snížení důchodu mrtvolám. Marian Jurečka a celá pětikoaliční vláda Petra Fialy prosadili změnu zákona o důchodovém pojištění vložením nových ustanovení zákonem č. 455/2022 Sb. tak, že se mimo jiné snižuje důchod předsedům zemských národních výboru či předsedům Národního a Federálního shromáždění, kteří funkci zastávali v období 25. 2. 1948–17. 11. 1989. Zemské národní výbory byly dva – Český a Moravskoslezský a oba byly zrušeny 1. 1. 1949, takže Jurečkovi šlo o funkcionáře zastávající tuto pozici mezi únorem a prosincem 1948. Předsedou Moravskoslezského zemského národního výboru byli František Píšek (1946–1948) – zemřel 1982 a Karel Svitavský (1948) – zemřel 1978. Předsedou Českého zemského národního výboru byl Ladislav Kopřiva (1945–1948), který zemřel 1971. Předsedy Národního a Federálního shromáždění v období únor 1948–listopad 1989 byli Oldřich John (1948–1953) – zemřel 1961, Zdeněk Fierlinger (1953–1964) – zemřel 1976, Bohuslav Laštovička (1964–1968) – zemřel 1981, Josef Smrkovský (1968) – zemřel 1974, Peter Colotka (1969) – zemřel 2019, Alexander Dubček (1969) – zemřel 1992, Dalibor Hanes (1969–1971) – zemřel 2007 a Alois Indra (1971–1989) – zemřel 1990. Místo aby Jurečka včas řešil valorizaci, snižoval důchod mrtvolám, které žádný důchod nemají.

Je to první sledovanější nález „Pavlova“ Ústavního soudu, byť těsnou většinu 8 : 7 ještě mají soudci nominovaní Milošem Zemanem. Co podle vás ukázal o tom, jak bude Ústavní soud vybraný expertním panelem pod vedením profesora Kysely fungovat?

Soud bude ideově uniformní čím dál více. Ovšem je výsledkem svobodných voleb, jakého máme prezidenta a jaký máme Senát, takže jde o demokratický důsledek. Jan Kysela a prezidentovo okolí si uvědomují mocenskou roli Ústavního soudu a nepodcení jeho obsazení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Být voličem pětikoalice, chodím kanálama, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFilipes , 29.01.2024 7:19:06
Oni ale ještě drze vystrkují své mordy a říkají nám lůza a dezoláti. Zbohatlíci, kteří nenávidí Babiše, protože má víc než nakradli oni, idioti bez funkčního mozku a mobilem řízení mladí. Prý za všechno může Babiš a Putin. Jsou to duševní ubožáci a všichni jsou zralí na přesdržku. Tentokrát pořádnou.

|  22 |  0

Další články z rubriky

Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

19:39 Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

Jak je to podle průzkumu se spokojeností lidí v ČR se členstvím v EU? I o tom mluví v rozhovoru euro…