Zapomínáte, co jste získali účastí v bloku SSSR. Zeman je moudrý. Šéf komunistů Ruska Zjuganov pro PL zásadně o Pražském jaru i dnešku

07.09.2016 18:57

EXKLUZIVNĚ Takzvané Pražské jaro roku 1968 je neobyčejně opředeno mýty politicky výhodnými Západu. Ostatně to platí i o jiných krizích z dob „studené války“. Miloš Zeman je zkušený státník. Imponuje mi jeho usilování o samostatnou a nezávislou politiku Česka. To v exkluzivním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz prohlásil předseda Ústředního výboru Komunistické strany Ruské federace (KSRF) Gennadij Zjuganov.

Zapomínáte, co jste získali účastí v bloku SSSR. Zeman je moudrý. Šéf komunistů Ruska Zjuganov pro PL zásadně o Pražském jaru i dnešku
Foto: Archiv KPRF
Popisek: Předseda Komunistické strany Ruské federace (KPRF) Gennadij Zjuganov

Šéf druhé největší politické strany zastoupené ve Státní dumě Federálního shromáždění Ruské federace Gennadij Zjuganov poskytl ParlamentnímListům.cz obsáhlý rozhovor. Vyjádřil se v něm ke konfliktu na Donbase, k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, ale třeba i k americkému herci Leonardu DiCapriovi, který by v budoucnu mohl ve filmu ztvárnit Vladimira Lenina. Kontaktovat jej pomohl Mezinárodní diskusní klub Academia Socrates.

Rozhovor se redakce rozhodla rozdělit do čtyř bloků a zde je první, který se týká převážně českých reálií. Předseda ruských komunistů Zjuganov je mimo jiné přezdíván jako „Krokodýl Geňa“, což je i jméno postavičky krokodýla ze sovětské loutkové pohádky Babička to zařídí, natočené roku 1983 režisérem Romanem Kačanovem. Jeho odpovědi jsou doplněny krátkým shrnutím, jak se dostal do čela KSRF a jaké v ní má v současnosti potíže.

O rozpadu SSSR

Kdo je podle vás hlavním viníkem rozpadu SSSR? Prý byste za to chtěli stále dostat před soud Michaila Gorbačova. Podle jakého paragrafu by měl být odsouzen?

Už pětadvacet let nás odděluje od tragických událostí srpna 1991 (takzvaný srpnový puč označuje neúspěšný pokus o státní převrat v Sovětském svazu) svázaných s krátkodobou činností Státního výboru pro výjimečný stav a jeho pokusem změnit pro obyvatele naší země smrtící kurz. Z hodnocení těch událostí vyplývá, že můžeme či vlastně musíme hovořit  o zradě Michaila Gorbačova, Borise Jelcina, Alexandra Jakovleva a Eduarda Ševardnadzeho. S upřednostněním zištných zájmů udělali všechno, aby zničili takovou velmoc, jakou byl Sovětský svaz. Členové zmíněného Státního výboru pro výjimečný stav měli tyto zrádce zavřít do vězení, ale to se nestalo. A nám se dostalo toho, čeho se nám dostalo. Rozvratu země, katastrofálního snižování počtu obyvatelstva a vzrůstající agresivity celosvětového kapitálu.

Anketa

Volili byste na Hrad Tomáše Halíka?

3%
97%
hlasovalo: 17135 lidí

V srpnových dnech se konečně naplno vyjevila politická a morální podstata Gorbačova. Poté, co se vrátil z krymského Forosu do Moskvy, zřekl se strany a doporučil Ústřednímu výboru Komunistické strany Sovětského svazu, aby se rozpustil. Tak potvrdil zločinný charakter vší své činnosti na postu generálního tajemníka a dal jasný signál Jelcinovi o své kapitulaci. Tak otevřel cestu ke vzniku v Rusku jednoho z nejvíce reakcionářských a kriminálních režimů za celou jeho historii. Myslím si, že je to dostatečný důkaz pro soud s Gorbačovem a jeho spolubojovníky. Tito lidé přinesli naší zemi, ostatně i celému světu, přespříliš utrpení.

O Československu roku 1968

Jak přistupujete k událostem roku 1968, kdy do Československa přijely za vojska Varšavské smlouvy hlavně sovětské tanky?

Jakákoliv vážná událost je hodnocena různě, častokrát protikladně. Proto je nutné přistupovat k historii maximálně objektivně, zbavit se emocí a předpojatosti. Hlavně je třeba vnímat tehdejší situaci a rozložení sil, a ne soudit minulost vycházejíc z dnešních představ. Běda, jak nazýváme takzvané Pražské jaro roku 1968, je neobyčejně opředena mýty politicky výhodnými Západu. Ostatně to platí i o jiných krizích z dob „studené války“.

Na začátku roku 1968 se v Československu v podstatě odehrál první pokus o „sametovou“ revoluci. Politická moc země v čele s Alexandrem Dubčekem slavnostně vyhlásila kurz liberalizace a začala potvrzovat pochybnosti svých předchůdců. Všude byla slyšet politická hesla o samostatnosti a nezávislosti Československa uvnitř socialistického tábora. Ve společnosti zavládly antisovětské nálady.

Je však třeba stále pamatovat na to, že „studená válka"“ byla ve svém vrcholu. Svět byl rozdělen na dva systémy: socialistický a kapitalistický. Každý z nich bojoval za svou stabilitu. Představitelé ostatních socialistických zemí viděli situaci v Československé socialistické republice (ČSSR) jako vážné ohrožení socialismu a všeobecné bezpečnosti. První o intervenci požádali představitelé NDR, Polska a Bulharska. A pak se k silovému řešení přiklonili i představitelé Sovětského svazu. Bylo přijato kolektivní řešení zemí Varšavské smlouvy o vstupu vojsk pěti zemí do ČSSR. V pravý čas přišla informace, že v USA vážně uvažovali o možnosti vpádu NATO do Československa měsíc před vstupem vojsk Varšavské smlouvy.

Západ na podobnou událost, kterou by mohl použít k rozkolu Varšavské smlouvy a zasazení úderu SSSR a jeho spojencům, čekal. Četl jsem vzpomínky generála Gennadije Zajceva, kdysi odvážného důstojníka a velitele elitní jednotky Alfa. V říjnu 1993 odmítl vyplnit zločinný rozkaz Jelcina ohledně útoku na budovu Nejvyššího sovětu, tedy parlamentu, a tím zachránil stovky lidských životů. V roce 1968 Zajcev vedl skupinu sedmé správy KGB SSSR a účastnil se operace „Dunaj“. A on píše, že kdyby SSSR a jeho spojenci nekonali, tak by československé vedení okamžitě opustilo stadium „socialismu s lidskou tváří“ a vrhlo by se do náruče Severoatlantické aliance. Varšavský blok by pak ztratil strategicky důležitý stát v centru Evropy a NATO by stanulo u hranic SSSR. Odstartovalo by to nepokoje v Polsku a Maďarsku. Pak by přišlo na řadu Pobaltí a posléze Zakavkazsko. To je mínění Gennadije Zajceva. Ostatně ono k tomu došlo, ale o dvacet let později.

Zamysleme se ještě nad jedním faktem. Nehledě na prokázaný odpor – vždyť se na sovětské vojáky střílelo, zapalovaly se tanky a obrněné transportéry – se vojáci nenechali vyprovokovat. V té samé době Američané sežehli napalmem Vietnam, podrobili tuto zemi barbarskému bombardování a v Mexiku byly tehdy zastřeleny stovky studentů. Nicméně liberální veřejnost o těchto zločinech houževnatě mlčí.

Bohužel, mnozí dnes zapomínají, kolik Československo získalo tím, že se nacházelo v socialistickém táboře. Jeho zboží mělo stabilní odbyt. Ze SSSR dostávalo levné suroviny,  které zpracovávaly moderní průmyslové podniky v zemi. Díky sovětským objednávkám se rozvíjelo tradiční československé strojírenství a mohlo mezi roky 1948 až 1969 zvětšit produkci téměř třináctinásobně.

O moudrém Zemanovi

Co si myslíte o českém prezidentovi  Miloši Zemanovi?

Je to zkušený státník. Imponuje mi jeho usilování o samostatnou a nezávislou politiku Česka, v němž se slepě nepodřizuje řešením Evropské unie a USA, ale upřednostňuje národní zájmy své země.

Víte, vždy jsem se s ohromnou úctou choval k lidem, kteří se z hloubky svého myšlení nebojí vyjádřit svůj názor. Český prezident je přesně takový člověk. Zeman se nebojí vystoupit s podporou Ruska, které utlačují sankcemi a svírají vojenskými základnami NATO. Ostatně nedávno řekl opravdu moudrá slova: „Rakety můžete použít jen jednou, ale dialog s Ruskem lze vést neustále.“ Jaký je v tom nesouzvuk s bojovnými vyjádřeními jiných evropských lídrů tancujících tak, jak jim USA pískají.

Ve prospěch Miloše Zemana hovoří i jeho principiální pozice ohledně historie druhé světové války. Vzpomínám si, jak se minulý rok český prezident rozzlobil na  tehdejšího ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka, který blouznil o „sovětském vpádu do Ukrajiny a Německa“. Tehdy Zeman prohlásil, že podobné choromyslnosti přicházejí s „pokusem na hlavu převrátit dějiny druhé světové války“.

Také bych chtěl připomenout, že český prezident byl jediným z evropských lídrů, který přijel do Moskvy na sedmdesátileté výročí vítězství. Přestože si za toto rozhodnutí vytrpěl nestoudnou štvanici z Washingtonu a Bruselu. Ostatně i uvnitř Česka si od antiruských sil zažil své. Argumentujíc tehdy prohlásil: „Bez Sovětského svazu nebylo možné porazit Hitlera. Cena za to vše byla dvacet milionů padlých. Svou neúčastí na slavnostech v Moskvě bych urazil památku sto padesáti tisíců sovětských vojáků, kteří položili život za osvobození Československa.“ Chci Miloši Zemanovi za toto stanovisko poděkovat.

O českých komunistech

Jaké máte vztahy s českými komunisty?

Naše strana je s nimi svázána uzly dávného přátelství, solidarity a těsné spolupráce. V jejich programu jsou všeobecné cíle, což znamená ustanovení původní demokracie a zlepšování sociálně-ekonomické situace širokých vrstev pracujících našich zemí.

V současnosti, v podmínkách všestranného vyostření krize světového kapitalistického systému, nás spojuje boj proti pokusům přenést všechny její následky na ramena obyčejných lidí. Jsme za potvrzení spravedlivého řádu na naší planetě. Proto společně vystupujeme proti agresivní politice Severoatlantické aliance, proti jejím plánům posunout se na Východ.

Představitelé našich stran se regulérně účastní všech sjezdů, konferencí, „kulatých stolů“ jednoho s druhým. Koordinujeme své pozice na mezinárodních setkáních. Delegace Komunistické strany Ruské federace (KSRF) se osobou mého zástupce Dmitrije Novikova účastnila devátého sjezdu Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM), který se letos v květnu konal v Praze. KSRF je zainteresována na rozvoji přáteských vztahů s českými komunisty. Jsme připraveni všemožně napomáhat prohloubení přátelství a spolupráce mezi našimi národy.

O komunistovi Zjuganovovi

Komunista Zjuganov je muž přísného pohledu. Narodil se v roce 1944 v Orelské oblasti, a když se jej před dvěma roky v rámci oslav jeho sedmdesátých narozenin v televizi ptali, jak to že je v tak požehnaném věku stále fit, odvětil, že k tomu stačí dvě lžíce medu denně. Do roku 1991 zastával několik funkcí v Ústředním výboru Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS). Od roku 1996 kandidoval ve čtyřech prezidentských volbách, ale vždy skončil jako druhý. Komunistická strana Ruské federace (KSRF) vznikla roku 1993 a loni vykázala 160 000 členů.

Na druhou stranu je třeba říct, že se na internetu proti dlouholetému šéfovi ruských komunistů vede kampaň. Vychází z iniciativy člena rady Moskevského regionálního oddělení meziregionálního sdružení komunistů Aleksandra Kuvaeva, který prohlásil, že ho znepokojuje, jak se z KSRF stala úřednická organizace ztrácející důvěru a úctu lidí, která je pouhou imitací opozice. Podle něj ve straně nyní zůstalo zhruba 5 000 aktivních členů, přičemž ještě před dvěma roky jich bylo 20 000. Petici za Zjuganovovu demisi už podepsalo přes deset tisíc lidí. Přesto je třeba konstatovat, že komunistická strana je v Rusku velmi populární a v předvolebních průzkumech se objevuje většinou na druhém až třetím místě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Tomuto člověku se vyplatil Fiala v Bílém domě. Není to Čech

10:02 Drulák: Tomuto člověku se vyplatil Fiala v Bílém domě. Není to Čech

„Byla to čistě rituální návštěva, která měla potvrdit naši absolutní loajalitu Washingtonu,“ hodnotí…