Poslanec Kratochvíle: Je dobře, že Lesy ČR zrušily tendr

17.05.2010 15:07

Horkou otázkou posledních dní v oblasti státní lesnické politiky je problém velkých tendrů státního podniku Lesy ČR. A je prý dobře, že Státní podnik zrušil nyní 16miliardový tendr na prodej dřeva a lesnické práce, který už v únoru pozastavil antimonopolní úřad.. Alespoň to tvrdí odborník na lesnictví, poslanec Karel Kratochvíle (ČSSD).

Poslanec Kratochvíle: Je dobře, že Lesy ČR zrušily tendr

Podnik Lesy ČR vedený generálním ředitelem dosazeným bývalým ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem bez výběrového řízení, podle Kratochvíleho zcela opustil směr nastavený za bývalého vedení podniku, který měl za cíl zvýšit hospodářskou soběstačnost a růst podniku.

„V současné době státní podnik získává příjmy pouze z prodeje a pronájmu majetku a omezování pracovních výhod zaměstnanců podniku, včetně jejich propouštění. Lesnická činnost je vykazována jako ztrátová! Naprostým odkloněním od dosavadní politiky hospodaření je pak pokus vedení podniku vypsat velký tendr na dodávky lesnických prací, pod kterým se skrývá velmi nevýhodný prodej dřeva při pni," míní poslanec a odborník na lesnickou problematiku a hospodaření Karel Kratochvíle.

Tendr je prý skrytý pronájem státního lesa

Důvodů, proč už před časem někteří poslanci odmítali takové obří tendry, je celá řada. Velký tendr je podle Kratochvíle v prvé řadě skrytým pronájmem státního lesa. Jeho vypsáním se tak vedení státního podniku snaží obcházet zákon o lesích, který pronájem státního lesního majetku zakazuje.

„Prodej dřeva při pni (tedy přímý prodej firmě, která strom porazí) je pro státní podnik mimořádně ekonomicky nevýhodný, když zisk z prodeje dřeva plyne výlučně mimo státní podnik, který pak participuje pouze nízkými podíly z celkových prodejních částek. Velké tendry navíc podporují pouze několik či jedinou velkou firmu, což vede k likvidaci středních a malých firem - dodavatelů lesnických prací a zpracovatelů dřevní hmoty, zejména na venkově," míní poslanec.

Tento postup podle něj také zvyšuje nezaměstnanost v lesnických regionech, protože velká firma, která nepochází z místa, nezaměstnává místní obyvatele.

Zadávání lesnických prací státního podniku by podle názoru poslance Karla Kratochvíleho mělo probíhat formou zakázek malého rozsahu, které by podporovaly místní střední a malé firmy, čímž by se podařilo udržet zaměstnanost v převážně lesnických regionech. Státní podnik by se pak měl podílet na obchodování s vytěženým dřevem, nebo minimálně zajistit prodej dřevní hmotu na skládkách, nikoliv při pni, což by zvýšilo zisky státního podniku z lesnické činnosti a umožnilo by další investice podniku do mimoprodukčních funkcí lesa, jako je rekreace, ochrana lesní půdy či lesnické vzdělávání.

Více: Sněmovna vyzvala vládu k zrušení tendru Lesy ČR

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kra

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Zimola: Nové návštěvnické centrum u Kvildy víc otvírá Šumavu návštěvníkům

22:29 Hejtman Zimola: Nové návštěvnické centrum u Kvildy víc otvírá Šumavu návštěvníkům

Za zpestření, které více otevírá Šumavu návštěvníkům, považuje hejtman Jiří Zimola nové návštěvnické…