Výjimečné mapy budou putovat z Fakulty stavební ČVUT v Praze na střední školy

26.02.2016 13:01

Fakulta stavební Českého vysokého učení technického v Praze představí putovní výstavu Kouzlo starých map. Návštěvníci ji mohou shlédnout od 1. do 25. března 2016 v atriu fakulty. Vernisáž výstavy proběhne v úterý 1. března 2016 ve 14.00 hod. v atriu Fakulty stavební ČVUT (Thákurova 7, Praha 6).

Výjimečné mapy budou putovat z Fakulty stavební ČVUT v Praze na střední školy
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Prezentováno je celkem sedm výjimečných mapových děl z mapových sbírek pěti institucí, návštěvníci si mohou prohlédnout mapy s vysvětlujícím popisem i dobovými souvislostmi, uvidí mapu řeky Moravy, mapu Ameriky z roku 1606, Atlas Velkého Kurfiřta a další. Výstavu na Fakultě stavební ČVUT doplní postery na téma „Využití starých map ve výzkumu na oboru geodézie a kartografie na Fakultě stavební ČVUT v Praze“.

Vernisáž nabídne krátkou přednášku Mgr. Zdeňka Stachoně, Ph.D., z Masarykovy univerzity v Brně, jež představí koncepci výstavy a její exponáty. V rámci vernisáže budou vystaveny vybrané ukázky české atlasové tvorby.

Putovní výstavu připravila Česká kartografická společnost spolu s Univerzitou Palackého v Olomouci, Masarykovou Univerzitou v Brně, Univerzitou Karlovou v Praze, Vlastivědným muzeem v Olomouci a Vědeckou knihovnou v Olomouci u příležitosti Mezinárodního roku mapy, vyhlášeného Mezinárodní kartografickou asociací ICA a Organizací spojených národů na období 2015 – 2016 .

Impuls pořídit pro vlastní sadu výstavních panelů a využít je k propagaci i osvětě vznikl na Katedře geomatiky, kde má výuka kartografie dlouholetou tradici v rámci studijního programu Geodézie a kartografie. Třetí sada panelů tak vznikla za podpory Fakulty stavební ČVUT v Praze a po ukončení výstavy na fakultě budou mapové panely putovat na střední školy, které o ni projevily zájem. Panely putovní výstavy je možné bezplatně zapůjčit, více na http://www.kouzlostarychmap.cz/panely.

Zástupce z řad středních škol, kteří mají o umístění výstavy zájem, rádi uvítáme a seznámíme s výstavou osobně v průběhu jejího konání na fakultě (tj. od 1. do 25. března) nebo v rámci vernisáže. Potvrzení o účasti na vernisáži dne 1. března od 14,00 hod. viz kontaktní osoba níže.

Více na http://www.kouzlostarychmap.cz/, http://www.fsv.cvut.cz/

Fakulta stavební Českého vysokého učení technického v Praze patří k významným technickým fakultám v České republice a má velmi dobré postavení i v mezinárodním měřítku. Jako jediná technická fakulta v ČR se umístila v první stovce v mezinárodním žebříčku hodnocení univerzit QS Rakings 2015. Na fakultě studuje více než 5 000 studentů a studijní programy jsou zaměřeny na obory stavebního inženýrství, architektury a geodézie a kartografie.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 23 000 studentů. Pro akademický rok 2014/15 nabízí ČVUT svým studentům 110 studijních programů a v rámci nich 441 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2014 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 3000 světových univerzit, ve skupině univerzit na 411. – 420. místě. V oblasti „Civil and Structural Engineering" bylo ČVUT hodnoceno na 51. – 100. místě, v oblasti  „Mechanical Engineering“ na 101. – 150. místě, v oblasti  „Computer Science and Information Systems" a „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě, a stejně tak i v oblastech „Mathematics“ a „Physics and Astronomy“. Více informací najdete na www.cvut.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…