Bruntál: K „černým" stavbám u Slezské Harty

19.02.2011 9:20

V poslední době se novinách objevilo několik článků o problematice nepovolených staveb u břehu Slezské Harty. Emotivně laděné články byly reakcí na kontroly, provedené odborem výstavby a územního plánování Městského úřadu Bruntál na písemný podnět Povodí Odry, s.p.

Bruntál: K „černým" stavbám u Slezské Harty

Odbory výstavby i životního prostředí obdržely podněty Povodí Odry k provedení kontrolních prohlídek staveb, které byly postaveny v okolí Harty přímo na pozemcích Povodí Odry, bez jakéhokoli jejich souhlasu. 

Poté Povodí Odry zaslalo další podnět na stavby, které byly umístěny i na pozemcích jiných vlastníků, jelikož je možné, že dochází ke znečištění vody nádrže, vody, která je z Harty odebírána a pak  upravována jako pitná voda.

Mnozí návštěvníci přírody u Slezské Harty si jistě již dříve povšimli narůstajícího výskytu různých chatiček, přívěsů a přístřešků  u břehů Harty. Je pochopitelné, že někteří z nás touží pobývat v tak krásné přírodě, kterou tady máme, je nutné se však podívat na věc také z jiného úhlu.

Okolí Slezské Harty je území jako každé jiné a platí pro něj stejné zákonitosti jako jinde. To, že Harta dodnes není pro rekreaci příliš využívaná, neopravňuje nikoho jen tak si cokoli a kdekoli postavit bez povolení stavebního úřadu. Všichni vnímáme absurditu při představě, že by si někdo postavil stavbu např. v centru města Bruntálu bez jakéhokoli „papíru", i kdyby byla na jeho vlastním či pronajatém pozemku, a pak tvrdil, že je úřady šikanován, když je po něm požadováno, aby prokázal, že má stavbu řádně povolenou a že tato stavba splňuje svými parametry platné předpisy a že se prověřuje, zda tam stavba vůbec může zůstat stát.

Stavební úřad postupně provádí kontrolní prohlídky nepovolených staveb kolem Harty, zjišťuje jejich vlastníky, vede správní řízení, v nichž zkoumá, zda je možno stavby dodatečně povolit nebo zda je nutné nařídit jejich odstranění. Při posuzování, zda je možno stavbu dodatečně povolit, vůbec nejde o to, šikanovat stavebníky „černých" staveb a schválně je potrápit, když si dovolili obejít stavební úřad, jak by se mohlo zdát po přečtení článků v novinách. Stavební úřad musí postupovat podle platných předpisů a vůbec nemá prostor pro subjektivní názor, zda se mu stavba líbí nebo ne, zda chápe motivy stavebníků či jejich finanční situaci apod. Pokud je stavba v rozporu s předpisy, nelze ji dodatečně povolit.

Místními předpisy jsou také územní plány obcí, které vymezují plochy pro možnost výstavby - pravidla si schvalují samotná zastupitelstva v obcích. V územních plánech obcí kolem Harty nejsou plochy pro individuální rekreační zástavbu. Důvodem je ochrana krajinných hodnot tohoto přírodně cenného území, ochrana před výstavbou různých bud, maringotek, různých slepených přístřeší, upravených automobilových přívěsů apod., které by se mohly „vejít" do kategorie staveb individuální rekreace.

Stavba, která by i byla umístěná v souladu s územním plánem, však také musí splňovat technické požadavky (vyhláška č. 268/2009 Sb.) a podmínky pro umístění staveb (vyhl. č. 501/2006 Sb.).

Stavební úřad má s „černými" stavbami navíc spoustu práce, provádí kontrolní prohlídky, zjišťuje vlastníky staveb, zahajuje řízení o odstranění staveb, a pokud někdo požádá
o dodatečné povolení, vede správní řízení, v němž rozhoduje, zda je možno stavbu dodatečně povolit. Pokud je stavba umístěna v rozporu s územně plánovací dokumentací, nařizuje její odstranění. Provedení stavby „na černo" je kvalifikováno stavebním zákonem jako činnost, za kterou stavební úřad udělí pokutu. Pokuta může být udělena až do výše 1 mil. Kč, pokud je stavba v nezastavěném území, až do 2 mil. Kč. Navíc dochází k porušení dalších předpisů, jako např. nepovolený zábor zemědělského půdního fondu, užívání cizí věci, narušení krajinného rázu atd.

Je třeba si uvědomit, že každý z nás je povinen respektovat právní předpisy - občané, ale přece i úředníci.

Pokud má někdo nějaký stavební záměr, je vždy dobré konzultovat jej předem na stavebním úřadě a předejít pak případným problémům, finančním i časovým ztrátám. Je nutno vědět, zda je vůbec umístění stavby v souladu s územním plánem, co je nutno přiložit k žádosti a o co je nutné požádat. Každá stavba je jiná, jinak umístěná a nelze podat univerzální návod, jak postupovat.  Navíc jsou občané často nepřesně a populisticky informováni z médií, jako např. že rodinný dům vyžaduje pouze ohlášení apod. Také se na internetu se můžeme dočíst, že tzv. mobilní domy nepotřebují stavební povolení, ale už není uvedeno, co vlastně podle stavebního zákona vyžadují.

Odbor výstavby a územního plánování Městského úřadu v Bruntále

Dálší zprávy z Bruntálu čtěte ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mubruntal.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

22:09 Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

Ve všech dětských pískovištích v Kroměříži i místních částech byl v těchto dnech vyměněn písek. Odvo…