Zlín: Přečíslování půldomků vyvolává celou řadu dotazů

23.02.2011 6:41

Celou řadu dotazů vyvolává přečíslování duplicitních (nejedinečných) čísel popisných u takzvaných půldomků, které od konce ledna připravuje magistrát.

Zlín: Přečíslování půldomků vyvolává celou řadu dotazů

Občané se například ptají na to, proč je nutné půldomky přečíslovat nebo zda už je stanovený klíč, podle kterého se budou půldomky přečíslovávat. V tomto materiálu naleznete odpovědi na dosud nejčastější otázky.

Změny čísel popisných baťovských půldomků město nepřipravuje kvůli vlastní potřebě, ukládá mu to zákon č. 227/2009 Sb. V jednom ze svých článků stanovuje, že pokud se čísla popisná v téže části obce shodují, obec rozhodne o změně. Ze zákona také vyplývá, že přečíslování musí být dokončené nejpozději k 1. červenci letošního roku.

Stejný problém jako Zlín řešily před rokem i Otrokovice. V jejich případě šlo ale o přečíslování výrazně nižšího počtu půldomků.

Nejčastější otázky občanů:

Podle jakých pravidel se budou půldomky přečíslovávat?

Pravidla, neboli klíč, stanoví Rada města Zlína (RMZ) a to do 31. března. Klíč bude při dalším postupu závazný.

Chci si ponechat současné číslo popisné. Co pro to mohu udělat?

Dohodněte se s vlastníkem druhé poloviny půldomku, že si číslo popisné ponecháte a přečíslování provede on. Originál dohody všech vlastníků budovy (opatřený jejich originálními podpisy) o tom, která část objektu si ponechá stávající číslo popisné, odešlete Stavebnímu úřadu MMZ nejpozději do 25. března. V případě, že se vlastníci půldomku nedohodnou, stanoví RMZ pravidla pro přečíslován.

Klíč stanovený RMZ stanoví pravidla pro přečíslování. Budou si moci přesto vyjednat občané v konkrétních případech výjimky, tzn. bude možné v některých případech postupovat jinak než podle stanoveného klíče?

S udělováním výjimek se nepočítá. Při přečíslování se bude postupovat podle pravidel stanovených v klíči.

Bude možné projednat konkrétní případ přečíslování přímo s RMZ nebo s některým z členů rady?

Nebude. RMZ stanoví klíč, samotný průběh přečíslování bude plně v kompetenci magistrátu, zejména Stavebního úřadu MMZ.

Musí město Zlín přečíslovat půldomky?

Musí, ukládá mu to zákon č. 227/2009 Sb. Problematikou duplicity čísel popisných se rovněž zabýval veřejný ochránce práv, který v této souvislosti dovodil, že s půldomky bylo minimálně od šedesátých let minulého století nakládáno jako se samostatnými věcmi (historický kontext), tyto samostatné věci byly předmětem převodu a byly zapsány v evidenci nemovitostí i v katastru nemovitostí (soukromoprávní kontext), přičemž dle veřejného ochránce práv je podstatné, že tento postup nepředstavuje zásah do vlastnických práv majitelů půldomků. Následně v předmětné záležitosti rovněž proběhla korespondence s Ministerstvem vnitra ČR, na které se obrátil Magistrát města Zlína s žádostí o poskytnutí metodické pomoci. Ministerstvo vnitra ČR zaslalo své stanovisko ve věci duplicity čísel popisných, přičemž dospělo k závěru, že je třeba provést přečíslování při zachování současného rozsahu vlastnických práv k předmětným nemovitostem, tedy k postupu, který navrhoval veřejný ochránce práv.

Co se stane, pokud nebudou půldomky přečíslovány?

Při jakékoliv nakládání s touto nemovitosti katastr nebude moci tuto nemovitost zapsat.

Je možné si dohodnout způsob, jakým bude tabulka s novým číslem popisným upevněná na zdi půldomku?

V tuto chvíli je tato otázka předčasná, v zásadě to ale možné bude. K samotné instalaci tabulek, jejichž výrobu a umístění na půldomky zajistí na své náklady magistrát, dojde až v červnu.

Týká se přečíslování pouze půldomků?

V drtivém množství případů ano. Byty ve čtvrtdomcích byly na rozdíl od půldomků prodávány téměř vždy už jako samostatné bytové jednotky. V jejich případě je tak použitý stejný systém evidence jako například u bytových domů (paneláků).

Jak bude přečíslování probíhat a jak mám postupovat?

Doporučujeme postupovat podle manuálu, který zpracoval magistrát:

Manuál pro vlastníky/spoluvlastníky půldomků určených k přečíslování:
1/Podívejte se do seznamu půldomků, zda i ten váš je určený k přečíslování. Seznam je zveřejněný na webu www.zlin.eu. Jde o pracovní verzi, která se průběžně aktualizuje o další půldomky. Souhrnné informace ohledně přečíslování půldomků lze vyhledat na webu města prostřednictvím odkazu v rubrice "Upozorňujeme".
2/ Na webu www.zlin.eu je od 4. února zveřejněn informační dopis pro vlastníky dotčených půldomků a vzor dohody mezi nimi pro určení, která z částí budovy dostane nové číslo popisné.
3/ Přečtěte si informační dopis od Stavebního úřadu MMZ, jehož součástí bude i vzor vzájemné dohody (bude vám doručen do 28. února).
4/ Pokud se dohodnete s vlastníkem druhé poloviny půldomku, odešlete nejpozději do 25. března Stavebnímu úřadu MMZ originál dohody všech vlastníků budovy (opatřený jejich originálními podpisy) o tom, která část objektu si ponechá stávající číslo popisné. V případě, že vlastníkem jedné poloviny domku je statutární město Zlín, dohodu je nutné uzavřít na Odboru správy majetku MMZ - oddělení bytovém - kontaktní osoby jsou paní Rosíková (telefon 577 630 311) , Lancouchová (577 630 315) a Mořinglová (577 630 316).
5/ Rada města Zlína stanoví klíč, podle kterého se budou půldomky přečíslovat (do 31. března).
6/ Po 31. březnu dostanete doporučený dopis s rozhodnutím stavebního úřadu o přidělení čísla popisného (do 30. června). Následně si začněte vyměňovat příslušné doklady tak, aby v nich bylo uvedeno nové číslo popisné. Změnu je nutné také nahlásit příslušným orgánům.
7/ Magistrát provede instalaci tabulek s novými čísly popisnými (červen/červenec).

Pomůže město Zlín vlastníkům a spoluvlastníkům půldomků s přečíslováním?

Pomůže a to v maximální možné míře, přestože přečíslování půldomků vyžaduje zákon a nikoliv město. Například tím, že tabulky s novými čísly uhradí ze svého rozpočtu a přečíslování budov ohlásí příslušnému katastrálnímu úřadu.
Pokud o to vlastníci domků požádají, město uhradí i montáž tabulek s novými čísly popisnými. Magistrát také nabízí rozsáhlou informační podporu na telefonních číslech zveřejněných v manuálu, na webu www.zlin.eu nebo v Magazínu Zlín.

Proč nemohou čísla popisná zůstat a jen přidat lomítko, třeba A a B. Vždyť na Jižních Svazích čísla s lomítkem jsou...

Tento způsob není možný. Jakékoliv doplňování při číslování budov je podle ustanovení paragrafu 5 odst. 1 vyhlášky č. 326/2000 Sb., nepřípustné. Číslo popisné může obsahovat maximálně čtyři arabské číslice.

Další zprávy ze Zlína čtěte ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zlin.eu

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Projekt parkovacího domu v Růžovce je pozastaven

20:27 Litoměřice: Projekt parkovacího domu v Růžovce je pozastaven

Přísné podmínky dotačního programu pozastavují v tuto chvíli projekt výstavby parkovacího domu v uli…