Brzobohatá (ČSSD): Podporuji myšlenku jednoho sídla EP

23.03.2011 4:47

Otázka sídla Evropského parlamentu v hledáčku Výboru pro rozpočtovou kontrolu.

Brzobohatá (ČSSD): Podporuji myšlenku jednoho sídla EP

Poslanci Evropského parlamentu dnes ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) schválili zprávu o udělení absolutoria Evropskému parlamentu za plnění rozpočtu za rok 2009. Členkou Výboru CONT je i česká europoslankyně, Ing. Zuzana Brzobohatá.

Zpráva se vedle celé řady nejrůznějších rozpočtových výdajů a souvisejících otázek zabývá také problematikou sídla Evropského parlamentu. Na základě Smlouvy o fungování Evropské unie je sídlem evropského zákonodárného sboru francouzský Štrasburk. Většinu času však europoslanci tráví v Bruselu, jenž je hlavním pracovním sídlem EP. Část administrativního zázemí EP pak sídlí ještě v Lucemburku.

Formou pozměňovacího návrhu europoslanci využili udělení rozpočtového auditoria k zopakování svého požadavku, aby to byl právě Evropský parlament, jenž si sám rozhodne o umístění svého hlavního sídla. Poslanci EP ve Výboru CONT rovněž vyzývají své kolegy v národních parlamentech, aby je v tomto úsilí podpořili.

"Čísla, která máme k dispozici, hovoří jasně: náklady způsobené geografickou rozptýleností Evropského parlamentu jsou odhadovány zhruba na 160 miliónů EUR ročně", uvedla europoslankyně Brzobohatá a dále pokračovala: "Tato částka představuje přibližně 9% celkového ročního rozpočtu EP. Prostředky, které by se podařilo takto ušetřit, by bylo jistě možné použít smysluplněji, k většímu prospěchu občanů EU."

Otázka sídla Evropského parlamentu je doslova ´evergreenem´ evropské politické debaty. Již v minulosti se objevila řada pokusů o snížení počtu sídel EP. V minulém volebním období to byla například iniciativa One seat - Jedno sídlo, jejímž organizátorům se podařilo shromáždit přes milión podpisů občanů EU.

Na základě smlouvy o fungování EU však mohou o umístění sídla Evropského parlamentu rozhodnout pouze a výhradně členské státy v Radě EU, nikoliv tedy europoslanci. Takové rozhodnutí by navíc muselo být přijato jednomyslně. Francie, na jejímž území se hlavní sídlo EP nachází, však doposud vždy jakékoliv pokusy o debatu na toto téma kategoricky odmítla.

Ani poslanci Evropského parlament nejsou v otázce sídla EP jednotní. Zastánci Štrasburku, jenž mezi europoslanci nadále představují poměrně početnou skupinu, argumentují například historickými souvislostmi. Štrasburk podle nich stále zůstává důležitým symbolem poválečného usmíření a sjednocení v Evropě.

Jak řekla Zuzana Brzobohatá, "osobně podporuji myšlenku jednoho sídla EP, a to právě ve Štrasburku. Navíc při tomto řešení by nebylo potřeba měnit platné smlouvy."

Diskuse nad otázkou sídla Evropského parlamentu bude tedy dále pokračovat, jak ukázalo i nedávné hlasování v plénu EP o úpravě pracovního kalendáře Parlamentu na roky 2012 a 2013.

Dále čtěte:
Klaus: Evropa budoucnost má, ale ne příliš růžovou
Jednání o krizovém plánu EU "určí" vládě parlament

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znojmo: Prohlášení k Memorandu o porozumění s Mezinárodní organizací pro migraci

22:28 Znojmo: Prohlášení k Memorandu o porozumění s Mezinárodní organizací pro migraci

V souvislosti s šířením některých zavádějících a nepravdivých informací týkajících se Memoranda o po…