Praha: Primátor zahájil akci „Kulturou proti antisemitismu"

18.04.2011 18:48

Primátor Bohuslav Svoboda pronesl úvodní slovo ve Valdštejnské zahradě při zahájení akce „Kulturou proti antisemitismu," kterou pořádá Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) a jíž primátor poskytl svou záštitu. Akce navázala na performanci „Pochod dobré vůle," který účastníci zahájili na Staroměstském náměstí.

Praha: Primátor zahájil akci „Kulturou proti antisemitismu"

„Projevy antisemitismu se u nás dnes omezují na sporadické výkřiky, které již naštěstí nejsou zajímavé pro žádná seriózněji orientovaná média. Jakoby se antisemitismus zdařilo v českém veřejném prostoru odizolovat. Není však nic ošidnějšího, než upadat v sebeuspokojivý klid. Historikové tvrdívají, že dějinné události jsou jedinečné a neopakovatelné. Každý z nich však potvrdí, že v době ekonomických výkyvů a krizí, pravidelně dochází k oživování xenofobních nálad včetně antisemitských stereotypů," řekl primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.

Akce byla připravena v partnerství s 1. místopředsedou Senátu PČR Přemyslem Sobotkou a Magistrátem hl. m. Prahy. Záštitu kromě pražského primátora poskytli také 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Vrcholem setkání byla osobní vzpomínka pamětnice, která sama zažila nacistický holocaust: o své svědectví se podělila předsedkyně Terezínské iniciativy Dagmar Lieblová.

Přítomní umělci i veřejnost svou aktivní účastí podpořili myšlenku celé akce - pokojným a kulturním chováním vytvořit kontrast k agresivním vystoupením rasistů a společně deklarovat, že antisemitismus do slušné společnosti nepatří.

„Kulturou proti antisemitismu" měla - jak název napovídá - bohatý kulturní program: houslový virtuos Václav Hudeček přednesl dvě skladby: Adagio d moll od Johanna Sebastiana Bacha a Capriccio B dur Niccola Paganiniho. Lenka Lichtenberg, česká skladatelka a zpěvačka žijící v Kanadě, osobitě rozvíjející hudební dědictví kletzmerové hudby zpívané v jidiš, které chápe jako součást globální world music, zazpívala kromě tradicionálu Šaalu šelom také písně Open My Eyes a Dremlen feyg. Dále vystoupili také kantor liberecké židovské obce Michal Foršt se svou etnicky pestrou skupinou Tateloschen: přednesli např. zpívanou modlitbu Adon Olam. Činohra byla zastoupena v podání Tomáše Töpfera, Jana Potměšila a dalších, kdy zazněla kompozice autentického svědectví o osvětimských hrůzách s textem Viktora Fischla či koláž z biblických textů.

Letošní Pochod dobré vůle měl podobně jako ty předchozí uměleckou náplň: během pochodu zazněla píseň s hebrejským textem ze Žalmu 122 „proste o pokoj pro Jeruzalém" - autoři se inspirovali tím, že pochod letos připadá na Květnou neděli, a proto nechyběly palmové ratolesti a hráči na šófar - tradiční beraní roh, tanečnice, herci a hudebníci. „Zvolený biblický text písně odkazuje na tradici, která je společná křesťanům a židům. Obě komunity se také již po léta na přípravě celé akce společně podílejí a vytvářejí tak konkrétní příklad spolupráce ve vzájemné úctě a respektu," řekl Mojmír Kallus, předseda české pobočky ICEJ.  

Akce je letos doplněna o nový prvek - veřejnou sbírku, jejíž výtěžek bude použit na provoz domova pro přeživší šoa v izraelské Haifě.

Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) založili křesťanští příznivci Izraele v roce 1980 jako praktický výraz solidarity s židovským národem a jeho více než 3000 let trvající vazbou na město Jeruzalém. Dnes je ICEJ globální křesťanskou charitativní a vzdělávací organizací, která má zastoupení ve více než 60 zemích. Praktickým způsobem pomáhá lidem v Izraeli a současně se snaží informovat, vzdělávat a inspirovat křesťany po celém světě, aby se postavili do cesty vzrůstající vlně nepřátelství a antisemitismu, pozvedající se proti židovskému státu.

Dálší zprávy z Prahy naleznete ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Magistrát hl.m. Prahy

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Frýdek-Místek hledá zubaře na vlastní pěst, za pohotovost nabízí dva miliony

22:09 Frýdek-Místek hledá zubaře na vlastní pěst, za pohotovost nabízí dva miliony

Frýdek-Místek zaplatí zubařům, kteří budou sloužit pohotovostní služby. Po měsících jednání se zřizo…